Česká expedice „Wild Choice Comeback“ na Nanga Parbat je již doma – vrchol zdolán, ale hlavní cíl opět odolal

Česká expedice „Wild Choice Comeback“ na Nanga Parbat je již doma – vrchol zdolán, ale hlavní cíl opět odolal

Čeští horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hrubý se po roce opět vrátili pod nejvyšší stěnu světa – Rupálskou stěnu Nanga Parbatu (8126 m n. m.), v jejíž centrální části chtěli uskutečnit prvovýstup alpským stylem. Tentokrát to nebylo zdraví, ale hora, co jim jejich plán nedovolilo.

Nicméně bez úspěchu se oba zkušení borci rozhodně nevrátili. Oběma se po tvrdém boji v hlubokém sněhu podařilo vystoupit po Kinshoferově cestě v Diamírské stěně na vrchol Nanga Parbatu – pro Zdeňka již osmý a Máru druhý osmitisícový vrchol.

A co na to Marek Holeček?

„14. 7. 2012 jsme dorazili (Já, Zdenda, Pavel, Jirka, Míša, Radar) do BC pod Diamirskou stěnu. Příjemné zjištění na nás čekalo v podobě, že jsme zde sami a do konce naší výpravy se v tomto duchu nic nezměnilo. Na druhou stranu tři roky žádná výprava Kinshoferem na Nanga Parbat neprostoupila a za tuto dobu, nebylo vylezeno výš, než do sedmi tisíc metrů. Sněhové podmínky ve vyšších partiích katastrofální. Nad 6000 metrů po kolena a místy po pás.

Expediční lezení, které mělo šetřit síly, jsme museli vzdát v 5800 metrech. Kluci z počátku měli pomalejší postup a bohužel s námi již nesladili krok.

V samotném výstupu chyběl téměř jakýkoliv fixní materiál z předchozích expedic a naše vlastní zásoby v poměru, co bychom museli zajistit svépomocí, se daly označit za nedostatečné, respektive spíše úsměvné. Vsadili jsme vše na jednu kartu a nabalili se Zdeňkem batoh na dost riskantní pokus. Neměli jsme dostatečnou aklimatizaci, žádný support za sebou a ani před sebou.

Po jedenácti dnech strávených v západní stěně Nanga Parbatu, se vracíme do BaseCampu i s vrcholem. Nicméně fyzický fond včetně psychického, byl zralý na kompletní repasi. Následně na to, vzala Sbohem představa na další pokračování nás dvou v Rupálské stěně.“

Článek vyšel na lide&HORY.

Redakce Pohora.cz gratuluje k úspěchu a hlavně šťastnému návratu domů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: