Čertovy skály jsou lezeckou oázou nedaleko Vsetína

Čertovy skály jsou lezeckou oázou nedaleko Vsetína

Písky jsou pro lezce na Moravě nedostatkovým zbožím. Pár míst se ve východní části naší země přece jen najde. Jedním z nich jsou Čertovy skály, které leží na Valašsku.

Skalní bariéra dlouhá zhruba 150 metrů se nachází jen kilometr za vesničkou Lidečko, nedaleko Vsetína. Při cestě ze Vsetína jsou skály po pravé straně. Téměř je nejde přehlédnout. Po cestě je i informační tabule, která na skály upozorňuje. Přístup patří mezi pohodové. Jinak řečeno, od parkoviště ke skalám je to asi dvě minuty.

Výška skal je 15 – 25 metrů, takže i kratší (50 m) láno vám postačí. Pro písky je často typické horší odjištění a tady to není jinak. I na obtížnějších cestách jsou první kruhy ve výšce 5 metrů. Na těch nejlehčích často žádné postupné jištění není. Doporučuji s tím počítat. Možná je to způsobeno i skutečností, že přímo nad skalami vede pěšinka, ze které si můžete lano pohodlně shodit a lézt „na rybu“. Nejtěžší cesty najdete hned u parkoviště. Ty lehčí jsou spíše vzadu.

Celkem tady najdete 113 cest, které se liší jak délkou, tak charakterem. Ve všední dny tady moc lezců nepotkáte. O víkendu je to samozřejmě horší.

Nějaký ten plus a nějaký ten mínus…

Co mi na Čertových skalách vadí, je cca 150 metrů vzdálená silnice, na které se prohánějí kamioňáci, což tak trochu narušuje spojení „lezení a relax v přírodě“. Hned za ní je vlaková trať, která na klidu taky zrovna nepřidá.

Plusem je posezení z laviček včetně stolu, ohniště a zásoby dřeva. Najdete ho asi 100 metrů od parkoviště hned vedle potoku. Po celodenním lezení je to ideální místo k přenocování a oslavě úspěšného dne, jestli víte jak to myslím Usmívající se.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: