Ceny vybavení: Kolik opravdu stojí víkend v přírodě?

Ceny vybavení: Kolik opravdu stojí víkend v přírodě?

Pokud jste někdy vyrazili na turistický výlet s přespáním v divočině nebo stanováním, jistě vás překvapila celková cena za vybavení. Abyste si výlet užili v pohodlí, potřebujete hned několik nezbytností. Na kolik ale vyjdou?

Na vybavení si našetřete

Finanční nákladnost outdoorové výbavy může být i velmi malá, pokud zvládnete spát pod širákem přikrytí kabátem. Většina lidí si však za komfortní spaní ve stanu, v teplém spacáku a na měkké podložce ráda připlatí. Pokud i vy přemýšlíte o lepším vybavení na stanování, připravte se na investici předem. Zbytečně neutrácejte, peníze si dlouhodobě ukládejte a zkontrolujte i takové výdaje, které jsou důsledkem zastaralých smluv a skrytých bankovních poplatků. Při refinancování nebo přechodu k jiné bance často ušetříte – bankovní účet u CREDITAS například neskrývá zbytečné bankovní poplatky a svým klientům nabízí vedení i výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.

Průměrné ceny vybavení do přírody

Pokud sháníte kvalitní výrobky, musíte si samozřejmě připlatit. Níže uvedené rozpětí cen jednotlivých typů vybavení na kempování odráží průměrnou nabídku na trhu spíše než profesionální produkty. Kolik tedy zaplatí běžný český turista za víkendové vybavení do přírody pro dvě osoby?

  • Stan pro dva seženete už od 1 000 Kč. Bývají to však jednoplášťové přístřešky vhodné spíše pro hraní dětí než pro opravdové táboření. Lepší stany mají kvalitnější tropiko i podlážku a mohou vás stát 2 000–5 000 Kč.
  • Spacáky by měly být dostatečně teplé, ale zároveň skladné a lehké. Seženete je od 500 Kč do 3 000 Kč – podle toho, jak moc budete zhýčkaní. Ty nejdražší varianty spacáků, které jsou plněné husím peřím a používají se hlavně při mrazivých expedicích, mohou stát i 15 000 Kč. Na obyčejnou turistiku v létě však bohatě postačí 6× levnější varianta.
  • Kvalitní samonafukovací karimatky se dnes prodávají už od několika stovek korun. Pokud ale budete chtít utrácet, můžete si vybrat i 6centimetrové a více než 800 g vážící duchny za 3 000–4 000 Kč.
  • Perfektně sedící a prostorný batoh je poslední z nejdůležitějších částí vybavení. Pokud půjdete k místu táboření po svých, na pevnou krosnu si připravte asi 1 000–8 000 Kč.

Základní vybavení do přírody pro dva tedy stojí průměrně 10 000 Kč (stan 3 000 Kč + 2 spacáky po 1 000 Kč + 2 karimatky po 500 Kč + 2 batohy po 2 000 Kč).

Zvyšte svou pohodu při kempování

Kromě vyjmenované základní výbavy budete nejspíše potřebovat ještě vařič (průměrně asi 700 Kč), nádobí pro obě osoby (asi 500 Kč) a čelovku nebo baterku (500–3 000 Kč). Ten, komu záleží na pohodlí, si nejspíše pořídí i další produkty jako kempingovou sprchu, nábytek, piknikovou deku a speciální oblečení do terénu. Takové věci mohou vyjít na další tisíce korun a víkend v přírodě se pak může ještě více prodražit. Kvalitní vybavení vám však poslouží dlouhá léta, proto si při nákupu všímejte zpracování a nepovažujte cenu za hlavní kritérium.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: