Časopis Svět outdooru – ročník 2021

Titulka Světa outdooru 1/2021.

Svět outdooru 1/2021

Přestože se cestovní ruch zastavil, česká příroda dostává na frak. Existuje recept na vyřešení problému masového turismu? Touto tematikou se zabýváme v článku Česko: Budeme za pobyt v přírodě platit?

Česká horolezecká legenda Josef Rakoncaj oslavil 70 let. Jak hodnotí svůj život? Se Stezkou Českem a Česko-Polskou Hřebenovkou se vydáme přes naše pohoří a s horskými vůdci Švihálkovými pro změnu na jarní skialpovou túru na Gran Paradiso. Poradíme jaká jsou úskalí výběru nosítka, šátku, krosničky pro přenášení minihoralů v terénu. Techničtějším typům udělá horský vůdce a šéftester Světa outdooru Vojtěch Dvořák jasno v outdoorových vařičích – co kolik žere a jaké ne/výhody od jednotlivých druhů čekat? O tom je článek Jak vybrat outdoorový vařič. V rubrikách o zdraví a první pomoci se dočteš co dělat při úrazu hlavy a jak chlad ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví.

SVĚT OUTDOORU 1/2021 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 1/2021

Titulka Bike speciálu 2021 Světa outdooru 1/2021.

Bike speciál 2021

Přemýšlíš co budeš dělat, až sleze sníh? Jednou z možností je ježdění na bikových trailech nebo cykloturistika. Obojího v Bike speciálu Světa outdooru 2021 najdeš dostatek.

Podívali jsme se na boom budování bikových trailů, s partičkou BIKE2BOAT projeli Alpy s kajakem v závěsu, taky ze sedla kola mrkli do Švýcarska na nejdelší evropský ledovec Aletsch a do Engandinu, do Norska nás mezi Vikingy zavezl Jakub Kasl a bikepacker Martin Čunát prozradil své pocity z Tádžikistánu, když jel podél Afgánské hranice. S portálem Stezky.cz Bike speciál 2021 nabídl tipy na dálkové cyklotrasy v České republice, Jan Filip z Flowride se podělil o pět tipů jak si zlepšit techniku jízdy na horském kole a pokud pořád tápeš jaký způsob balení na cyklovandry je pro tebe nejlepší, pomůže ti náš diagram. V tomto vydání jsme otestovali kultovní kolo Salsa Fargo Apex, sedla Brooks C17 a Ergon SMC Core Men a bundu High Point Helium Pertex.

KE STAŽENÍ: BIKE SPECIÁL 2021

Titulka Světa outdooru 2/2021.

Svět outdooru 2/2021

Tematický článek tohoto vydání je zaměřen na použití recyklovaných materiálů v outdoorových výrobcích a oblečení. Zjistíte v něm jak se recyklovaný materiál získává a jak jej výrobci dokážou použití a jestli to někde není možné, čtěte EKOLOGIE V OUTDOORU: recyklované materiály ve výrobcích.

V několika rozhovorech jsme vyzpovídali Jana Čermáka coby praktického rádce výběrem stanu, popovídali si s Lucií Výbornou o horách a Vítkem Schlesingerem o vyváženém pracovním a osobním životě. Horský vůdce Vojta Dvořák vás protáhne alpskou maturitní zkouškou ve Vysokých Taurách, Hana Sedláková a Jan Šťovíček poradí jak s dětmi strávit noc pod stanem i širou oblohu a s testerem Martinem Slezáčkem si posvítíme na výběr čelovek. V rubrice první pomoci Dita Podhadská poradí k čemu jsou dobré kinesiologické tejpy.

SVĚT OUTDOORU 2/2021 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 2/2021

Lezecký svět 2021

Skály oschly, slunce vyšlo a olympiáda klepe na dveře. Redaktorka Renáta Bilanová zpracovala obsáhlé téma o sportovním lezení na olympiádě v Tokiu.

Vyzpovídali jsme nadějnou lezkyni Martinu Demmel, která se z 0 vypracovala na špičkovou lezkyni, která přelezla 9a pátým pokusem, alpinistu Simona Messnera a horolezce Pavla Kořínka. Milujete ferraty? Nechejte se inspirovat ferratovým okruhem v srdci Dolomit z pera Martina Kotyzy. Milovníci extrémních sjezdů na lyžích si vychutnají fotoreportáž polského skialpinisty Andrzeje Bargiela z jeho poslední karakoramské expedice a tápajícím v etice a etiketě lezení na českých pískovcových skalách poradí zkušený horský vůdce Vojtěch Dvořák. Samozřejmě, že ani v tomto Lezeckém světě nechybí recenze lezeckého vybavení.

KE STAŽENÍ: LEZECKÝ SVĚT 2021

Svět outdooru 3/2021

Podzim je v plném proudu a je třeba si ho náležitě užít, než nás zasype sníh! Nachystej si pořádnou obuv. Tematický článek Tenisky versus pohorky: Co je lepší? ti pomůže zvolit si tu pravou.

Dočteš se taky, podle jakých kritérií tu správnou botu vybrat a jak se postarat, aby svým zápachem neplašila (nejen) lesní zvěř. V řádně prošlápnutých botách pak můžeš vyrazit třeba na Přechod Slovenského ráje a Nízkých Tater nalehko v podání Václava Molinského nebo se s Natálií Kohoutkovou přenést do Slovinska – outdoorového hřiště pro všechny. Je libo něco ostřejšího? Túra s horkým vůdcem tě naláká na traverz alpských čtyřtisícovek a Honza Galla povypráví o zážitcích z Ladákhu na lehokole. Protože udržitelnost je velké téma i pro nás „outdooráky“, článek REUSE! přináší tipy, co dělat s vybavením, které dosloužilo. V článku o první pomoci se dočteš co dělat při bolestech břicha. Ani v tomto čísle nechybí tradiční fejetony, povzdechy horského vůdce a recenze a tipy na vybavení.

SVĚT OUTDOORU 3/2021 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 3/2021

Trekový speciál 2021

I letos ti v rámci podzimního čísla přinášíme informacemi nabitý Trekový speciál. Začti se a vydej se s námi do hor!

Projdeš si v něm celkem pět dálkových evropských tras GR, a sice ve Francii a na středomořských ostrovech. S kvalitním proviantem při zachování minimální hmotnosti ti v článku Stravování a Water Management na dlouhých trecích poradí Petr Kosek z Nalehko.com. Na téma trekování jsme vyzpovídali cestovatelku Lucii Kutrovou alias Holku s bucket listem, herečku Barboru Mudrovou, která prošla Stezku Českem, a kromě nich také Filipa Maleňáka – tvůrce aplikace Záchranka, která pomáhá zachraňovat životy. S Janem „Paličem“ Palou a Hankou Sedlákovou se S dětmi na horách neztratíte. Nebudou chybět ani tipy a recenze na kvalitní outdoorové vybavení.


KE STAŽENÍ: TREKOVÝ SPECIÁL 2021

Svět outdooru 4/2021

Bude zima, bude mráz. My se ale před zimou schovávat nebudeme. Nazujeme skialpy nebo Backcountry lyže a budeme se svobodně toulat zasněženou krajinou…

Tuto zimu můžeš vyzkoušet třeba Dálkové bruslení – v článku se dočteš nejen o vhodných destinacích, ale také o vybavení a zásadách bezpečnosti. Čekají tě Čtyři skialpové túry na Slovensku a v Rakousku a Skialpová maturita horského vůdce ve Vysokých Tatrách. Jak vybrat skialpové lyže ti poradí Jan „Palič“ Pala. Pro milovníky dlouhých zimních treků tu máme Přechod zamrzlého Bajkalu a polských Beskyd. Jiní milovníci mohou strávit Valentýna na Šumavském polárním čundru. V rozhovorech s Lenkou Vacvalovou a Karolínou Grohovou si přečteš o ultramaratonech v horách, odvaze a výstupu na Gašerbrum II bez kyslíku. Ani naši nejmenší nepřijdou zkrátka – v článku Jak vybavit prcka do zimy je na zimní dobrodružství oblékneme od hlavy až k patě.

SVĚT OUTDOORU 4/2021 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 4/2021