HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Čap

Čap

Skalnatý kopec s výrazným útvarem, tzv. Čapskou palicí, a pozůstatky skalního hrádku z 15. století.

Pískovcová plošina výrazně vyčnívající nad okolní jehličnaté lesy, které dominuje asi třímetrová Čapská palice z železitého pískovce, připomínající kyj. Z plošiny je nádherný výhled do krajiny Kokořínska a Českého středohoří.

Na Čapu (někde mylně označovaném jako Čáp) stával skalní dřevěný hrad, který v roce 1400 postavil Jindřich Berka z Dubé zvaný jednooký. Hrad pak předal svému nejstaršímu synovi, který jej po pár letech opustil a tak pouhé tři roky starý hrad začal chátrat.

Přítomnost skalního hradu Čap dnes připomíná část vyhloubeného kamenného sklepení, tesaný hradní příkop a zasypaná hradní studna. Vše je s trochou opatrnosti volně přístupné, dokonce i z části zasypaný sklep. V nedalekých Pavličkách se lze v letních měsících najíst i ubytovat.

Tip na cestu:

Z plošiny Čapu je nádherně pozorovatelný západ Slunce.  Navíc je místo při jasném letním počasí celodenně vystaveno Slunci a proto pískovec do pozdních večerních hodin krásně hřeje. Čap tak poskytuje ideální místo pro romantické duše.

Přístup:

Pokud pojedete autem z Dubé směrem na Tuháň, zaparkujte na malém parkovišti pro cca 6 aut ihned za vesnicí Pavličky. Odtud vede modře značená panelová cesta přímo pod Čap. Nahoru se můžete dostat buď mírně stoupající cestou po žluté anebo odbočit doprava až kousek dál na zelenou značku, kde stoupají prudké kamenné schody. V obou případech ujdete z parkoviště 2 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: