Canyoning – adrenalinový sport pro otrlé + VIDEO

Canyoning – adrenalinový sport pro otrlé + VIDEO

Před dvaceti lety o tomto adrenalinovém sportu mělo potuchy pouze několik vybraných jedinců naší vlasti. V dnešních dnech však počet stoupenců canyoningu stále roste a více a více lidí se vydává do útrob kaňonů a jejich divokých řek! Pojďme se s týmem adidas Canyoning do jednoho vydat!

Co je to „kaňoning“?

adidasJedná se o poměrně náročný (samozřejmě vzhledem k fyzické a technické připravenosti jedince) adrenalinový sport, při němž se prostupuje koryty horských potoků a řek, jejich mělkými i hlubokými soutěskami a zúženými skalními kaňony po proudu toku za použití různých technik – slaňování vodopádů, skákání do tůní, sjíždění přírodními „tobogány“, plavání řekou či potápění, překonávání všech překážek v cestě, ať se jedná o kameny, skalní bloky, napadané stromy či jiné. „Kaňony“ ve výše popsaném smyslu mají růzonu obtížnost – od C1 (mírná obtížnost – bez slaňování, plávání do 10 metrů apod.) až po C6 (extrémní obtížnost – náročná a dlouhá slaňování, náročné vodní toky,..). Již z popisu je zřejmé, jaká výbava je do kaňonu nutná – neoprenové obleky, sedáky, přilby, lano a další horolezecká či speleologická výbava, vhodná odolná obuv a další nezbytné dle náročnosti či nároků jedince – lékárnička, čelovka a další.

Počátky této adrenalinové zábavy směřují do Francie do kaňonu Verdon na počátek minulého století, kdy se prováděl hydrogeologický průzkum, a podařilo se celým kaňonem prostoupit. Trvalo však dlouho, než se z tohoto stal samostatný adrenalinový sport – francouzská asociace vznikla v roce 1992, Česká asociace canynonigu dokonce až v roce 2004.

Kaňon Maglia

Canyoningoví profíci v rámci týmu adidas Canyoning se vydali do jižní Francie do údolí řeky Roya protékající severně od Azurového pobřeží (Nice a spol.). Jedním z kaňonů, který řeka vytvořila, je Clue de la Maglia. Populární oblast pro všechny, kteří sice nejsou vyložení začátečníci, ale ani nehodlají nastoupit do nějakého většího extrému – chtějí si zkrátka dokonale užít. Kaňon je nejen dobře „zařízen“, co se týče nově osazených slaňovacích bodů či dalšího kotvení, „uklizených“ lagun, aby nedošlo ke zranění při doskoku, ale také s dostatkem informačních tabulí s popisy klíčových míst před vstupem apod.

Tento dvoukilometrový kaňon adidas Canyoning Team absolvoval, natočil a sestříhal do velmi vkusně udělaného videa – bez řečí a s dobrými záběry pro všechny, co chtějí vidět nějakou akci! Tak vzhůru do průzračné vody!

Zdroj: adidas.com, canyoning.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: