Camino de Santiago – španělská cesta, která vám změní život

Camino de Santiago – španělská cesta, která vám změní život

Pokud chcete strávit trochu času sami se sebou a pokořit svoje fyzické i psychické hranice, vydejte se na prastarou poutnickou cestu Camino de Santiago v severní části Španělska.

Do starodávného města Santiago de Compostela vede celkem dvanáct cest, po kterých se lidé vydávali na pouť už od středověku. Nejznámější jsou Camino Frances, Camino Norte a Camino Primitivo, které vedou severním Španělskem.

Tuto pouť je možné zahájit i v mnoha dalších státech, dokonce i v Česku. Ne každý však má dostatek času na zdlouhavé putování. Většina lidí si na pouť vyhradí týden až měsíc. Níže uvádíme možné začátky cesty v závislosti na množství času, které má člověk k dispozici.

Čas – Možný začátek trasy

5 dní – Lugo (Camino Primitivo)
5 dní – Vilalba (Camino Norte)
7 dní – Sarria (Camino Frances)
13 dní – Astorga (Camino Frances)
14 dní – Oviedo (Camino Norte)
15 dní – Leon (Camino Frances)
24 dní – Santander (Camino Norte)
24 dní – Burgos (Camino Frances)

V případě, že má člověk na cestu více než měsíc, je možné ji započnout už ve Francii. Turistovi se tak naskytne možnost poznat krajinu jižní Francie, přechod Pyrenejí do vnitrozemské krajiny Španělska až po pobřežní oblast Santiago de Compostela.

Odborníci z portálu Porovnej24.cz, který se zaměřuje na srovnání cen cestovního pojištění, radí, jak se při cestování do dvou zemí pojistit. Je vždy nutné při sjednání pojistky zvolit tu vzdálenější zemi (v tomto případě Španělsko), tudíž turista bude automaticky pojištěn i při putování po Francii.

Proč se lidé vydávají na cestu?

  • Z psychologických a spirituálních důvodů. Mnozí lidé si na cestě odpočinuli od každodenního stresu, pročistili si hlavu a někteří dokonce našli nový smysl života.
  • Sportovní výzva. Ujít 200, 400 či více kilometrů je cíl, která láká nejednoho sportovce.
  • Různorodost krajiny. Poutník si může vybrat, která trasa mu svým terénem vyhovuje nejvíc. Může okusit divokost hor, suché španělské vnitrozemí či cestu podél oceánu.
  • Podobně naladění lidé. Po cestě potkáte další poutníky, kteří zrovna hledají smysl života nebo chtěli na čas vypadnout z rutiny svého života. Rozhovory s nimi bývají velmi osvěžující a spousta lidí tam našla známé, se kterými jsou v kontaktu ještě spoustu let poté.
  • Nízká cena. Letenky do Španělska nejsou drahé a na cestě navíc poutník může najít nespočet levných nabídek ubytování a restaurací. Po cestě jsou kromě hotelů k dispozici tzv. albergues, což jsou ubytovny pro poutníky. Cena za noc se zde pohybuje kolem 5 euro.

Co se dá po cestě navštívit

Kromě unikátní možnosti strávit nějaký čas jenom sám se sebou a utřídit si myšlenky je po cestě několik míst, která rozhodně stojí za navštívení.

Pyreneje

Nádherné hory mezi Francií a Španělskem vás rozhodně nezklamou. Stezky, linoucí se tímto pohořím, vás každý den zavedou k něčemu nepoznanému – horské bystřině, jezeru, či malebné vesničce s kamennými domy. Pyreneje jsou prostě ráj na zemi, který zatím není dotčen masovou turistikou.

Astorga

Nádherné historické město s hradem jako vystřiženým z fantasy filmu. To je Astorga, nacházející se 250 kilometrů od Santiaga.

Lugo

Starobylé město, nacházející se 95 kilometrů od Santiaga. Jedná se o příjemnou zastávku po cestě, kdy můžete nasát poklidnou atmosféru starobylých uliček a spatřit pozůstatky římského opevnění.

Fisterra

Až dojdete až do Santiaga a budete cítit, že byste klidně pokračovali ještě dál, dejte si výšlap na konec světa. A to doslova – mys Fisterra získal označení „konec světa“ kvůli tomu, že před objevením Ameriky Evropané věřili, že dál než do tohoto bodu se člověk dostat nedokáže.

Pontevedra

Co může být po náročném absolvování cesty lepší odměna, než si odpočinout na pláži v pobřežním městečku Pontevedra? Toto město vás zaujme nejen svými plážemi, ale rovněž romantickým přístavem a historickými budovami.

Tip! Sjednejte si cestovní pojištění do Španělska i Francie od 7 Kč/den. Na cenovém srovnávači Netfinance.cz najdete množství zajímavých nabídek od různých pojišťoven – https://www.netfinance.cz/cestovni-pojisteni/.

Přečtěte si také: Mýtické vrcholy s příchutí legend

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: