Bude letos dostatek sněhu pro Jizerskou 50?

Bude letos dostatek sněhu pro Jizerskou 50?

K nejoblíbenějším běžkařským závodům v České republice patří bezesporu Jizerská 50, který se tuto zimu poběží již po 49. I když to tak úplně není pravda.

Historie závodu sahá až do roku 1968, kdy se organizátoři Krkonošské sedmdesátky nemohli dohodnout o zařazení některých družstev do závodu a proto družstva vyslali na kvalifikační 50km běh, který se stal prvním ročníkem Jizerské 50. Startovné bylo tehdy 5 korun.

Původní logo závodu z roku 1970 od Karla Freje

Ve znamení tradice

Další ročníky daly postupně vzniknout tradicím. Od roku 1969 do roku 1989 se závod jezdil poslední neděli v lednu. O rok později vytvořil výtvarník Karel Frej krásné logo závodu a mezi účastníky se postupně objevovalo stále více závodníku ze zahraničí.

Rok co rok se zvětšoval počet závodníků, mezi nimiž nechyběla ani známá jména, jako Hokejista Jaroslav Holík, Stanislav Řezáč (otec Stanislava Řezáče), Jiří Beran, Oskar Svärd, Kateřina Neumannová nebo Lukáš Bauer.

Trasa jizerské 50

V posledních letech se ustálila následující trasa (50km): stadion v Bedřichově, U Buku, Nová Louka, Kristiánov, Rozmezí, Knajpa, Kasárenská silnice, U Bunkru, parkoviště na Jizerce, Pyramida, U Bunkru, Promenádní cesta, Smědava, Knajpa, Na Čihadle, Štolpišská silnice, Krásná Máří, Hřebínek, Bílá kuchyně, Olivetská hora, U Buku, stadion v Bedřichově.

Vznik Jizerské 25

Vedle klasického 50 kilometrového závodu se po stejné trase běhaly závody kratší.  25 km klasicky, 30 km volnou technikou a krátké trasy pro děti. Několikrát se jela také letní varianta závodu na horských kolech – Cyklo Jizerská 50.

Rok 2013 byl významný změnou programu – došlo k oddělení obou klasických závodů. Jizerské 50 zůstala neděle, závod na 25 kilometrů klasicky byl přesunut, jako samostatný závod na sobotu.

Větru, dešti neporučíš

Závod se často neobešel bez komplikací kvůli rozmarům počasí. Několikrát jej ohrožoval silný vítr, hustá mlha anebo malé množství sněhu. Pět ročníků muselo být pro nedostatek sněhu dokonce zcela zrušeno.

Naposledy v roce 2014, kdy vládl extrémně teplý leden se na start místo lyžařů postavili závodníci na koloběžkách a kolech. Uctili tak alespoň památku horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli pod lavinou v Peru.

Podobný osud měl potkat i poslední ročník v lednu tohoto roku, kdy náhlá obleva hodinu od hodiny zhoršovala sněhové podmínky. Pořadatelé však závod nezrušili a běželo se na upravené a zkrácené trase.

Výsledky posledních třech ročníků závodu Jizerská 50

2012
Stanislav Řezáč2:21:49
Sara Svendsenová2:42:19
2013
Anders Aukland2:12:19,4
Valentyna Ševčenková2:36:15,6
2015
Morten Eide Pedersen1:46:29,9
(45 km klasicky – po zkrácení kvůli oblevě)
Kateřina Smutná2:06:34,30
(45 km klasicky – po zkrácení kvůli oblevě)

Chráněná krajinná oblast Jizerských hor nabízí mimořádný zážitek i rekreačním a závodním běžkařům, kteří si mohou zvolit z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky. Traťe jsou pravidelně udržovány a na každém rozcestí naleznete orientační tabule a rozcestníky.

Hervis

49. Jizerská 25 se běží pod záštistou firmy Hervis

Hervis se vyznačuje kompletností sortimentu v oblastech sportu a módy, vyváženou nabídkou služeb, kvalifikovaným poradenstvím a agresivními cenovými nabídkami. Hervis s 26 prodejnami je mezi největšími českými obchody se sportovním zbožím. Naším deklarovaným cílem je být dosažitelný pro všechny spotřebitele.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: