Bude Cerro Torre nový Everest?

Bude Cerro Torre nový Everest?

Výškou asi ne, mám na mysli něco jiného. O Vánocích bylo na této pověstné patagonské jehle pořádně rušno. Ve dvou dnech se na vrchol Cerro Torre (3133 m) postavilo 28 lidí!

Narážím tím na zástupy, které se každým rokem tvoří na Everestu.  Ve dnech 23. – 24. prosince vystoupilo na vrchol Cerro Torre západní stěnou 28 horolezců (dvacet z nich na Štědrý den).

Jak je to možné?

Původce tohoto skupinového úspěchu můžeme hledat v loňském výstupu Haydena Kennedyho a Jasona Kruka, kteří odstranili z klasické „kompresorové cesty“ na jihovýchodním hřebenu všechny Maestriho skoby z roku 1970.

Tímto očištěním se stala „kompresorová cesta“ mnohem obtížnější a méně zdatní horolezci museli hledat variantu „normálky“ jinde.

O Vánocích bylo na Cerro Torre rušno, foto Colin Haley

Našli ji právě v západní stěně (cesta „Ragni Route“). Je zajímavé, že do doby, než se přes cestu Ragni Route přelila vlna 28 horolezců, znala tato trasa jen něco kolem 80 výstupů. Letos cesta nabízí skvělé podmínky, protože je pokryta kompaktním ledem a navíc horolezcům vydrželo relativně dlouhou dobu hezké počasí.

Důvodem početné návštěvy tedy není množství kyslíkových bomb a nosičů, ale dobré podmínky.

S využitím drytooling.com.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: