Brašna na kolo Ortlieb Ultimate 5 M Classic

Brašna na kolo Ortlieb Ultimate 5 M Classic

Testovali jsme brašnu Ultimate 5 Classic od firmy Ortlieb určenou na řidítka kola, která spolu s dalším příslušenstvím poskytuje bezpečný úkryt pro fotoaparát, pro GPS nebo pro obojí najednou. Testovaná elegantní červeno černá brašna je menší ze dvou nabízených velikostí (Ultimate 5 M), má vnitřní objem 7 l, větší varianta (Ultimate 5 L) je 8,5 litrová.

Údaje výrobce:
Nepromokavá řídítková brašna
Zamykatelné upevnění
Vnitřní objem: 7 l
Doplňkové příslušenství: obal na GPS, vložka pro fotoaparát
Infocena: brašna 1 790 Kč, obal na GPS 640 Kč,
vložka pro fotoaparát 490 Kč
Dodává: Azub Bike

Brašna Ultimate 5 Classic od firmy Ortlieb je určena na řidítka kola a spolu s příslušenstvím může poskytnout bezpečný úkryt pro fotoaparát, GPS nebo pro obojí najednou. Testovaná elegantní červeno černá brašna je menší ze dvou nabízených velikostí (Ultimate 5 M), vnitřní objem 7 l, větší varianta (Ultimate 5 L) je 8,5 litrová. Menší je nabízena ve více barevných variantách (červená, šedá, žlutá, modrá, černá), vždy v kombinaci s černou oproti jediné černé variantě u většího modelu.

Brašna už na první pohled vypadá bytelně. Je z nepromokavého materiálu, horní okraj má z pevného plastu. Vnitřní boky a hlavně dno jsou zesíleny vyjímatelnou plastovou výztuhou, která pevnost ještě zvyšuje.

Uvnitř v přední části je malá kapsa na zip. Víko je odklápěcí dopředu, nedá se sundat a dobře drží tvar i otevřené. Dosedá na plastový obvod brašny dost těsně, takže odolnost proti vlhkosti je dobrá. Zapíná se na 2 cvočky, ale díky pevnému tvaru dobře drží i při pouhém přiklopení. Ovšem při křivém nasazení nejde víko dopnout, je potřeba ho srovnat a dovřít pečlivě. Přístup dovnitř je nejvýhodnější z pozice cyklisty za řidítky. Hmotnost brašny s adaptérem na řidítka bez příslušenství je 660 gramů.

Brašna se zacvakává do plastového nástavce přichyceného na řidítka lankem pokrytým plastem. Zásadní problém může nastat pro majitele karbonových řidítek, na která se brašna podle pokynů výrobce montovat nesmí, protože lanko by tento materiál mohlo poškodit.  Lanko se protočí smyčkou okolo řidítek, představce a v adaptéru se uchytí imbusem, který je přiložen. Brašna se dá použít také v kombinaci s Klick Fix systémem. Upevnění je dostatečně pevné a spolehlivé. První montáž jsem provedl podle návodu, kde je na obrázcích dobře patrný optimální způsob omotání lanka. Každé další nandavání už bylo rychlejší a snazší. Obtížnost této operace se dá přirovnat k navlékání niti do oka jehly. Adaptér pevně drží brašnu v dostatečné vzdálenosti od řidítek a zabírá na nich minimum prostoru.

Do prostoru mezi brzdové páky lze připevnit třeba cyklocomputer, zvonek.  Světlo na řidítkách přes brašnu svítit nemůže. Lze to vyřešit například přichycením blikačky na pouzdro nebo světla na přilbu. Vpředu je dobře viditelný reflexní prvek.

Zámek s 2 dodanými klíči nebrání otevření víka, ale je pojistkou proti vypadnutí brašny z držáku. Přestože jsem jezdil s nezamčeným zámkem i v rozbitém terénu, brašna nikdy nevypadla. Zamčení je ale jistota, navíc zamezí i nenechavcům v sundání celé brašny. Na boky brašny lze přicvaknout popruh a lze ji pak pohodlně nosit přes rameno.

Na víko lze shora připevnit vodotěsné a prachotěsné průhledné pouzdro nepřesahující rozměry brašny. Nedodává se s brašnou, jde o volitelné příslušenství. Je bezpečně přichyceno šňůrkou s plastovou karabinou a dvěma druky. Snadno a spolehlivě do něj lze ze strany od řidítek otvorem na rolovací suchý zip zasunout například GPS, mobil, kompaktní fotoaparát, itinerář trasy nebo malou mapu. Mapník, který nebyl součástí testu lze pořídit také.

Pro fotografy bude nejdůležitějším příslušenstvím dobře polstrované pouzdro. Vnitřní rozměry jsou 22 x 11 x 18 cm. Vejde se do něj zrcadlovka i s drobným příslušenstvím nebo dalším menším objektivem. Vnitřek lze variabilně tvarovat pomocí suchých zipů. Pevně uchycená brašna s bezpečným uložením fotoaparátu nebo kamery umožňuje plné soustředění na cyklistiku a zároveň pohotový přístup k přístroji. Záběry lze pořídit okamžitě po otevření víka či vyjmutí z pouzdra případně při troše šikovnosti i za jízdy. Samozřejmě při dostatečné pozornosti, dovolí-li to terén, zdatnost cyklisty a okolní provoz.

Pevný tvar brašny limituje její použití. Dobře ochrání i uveze věci, které se do ní vejdou, ale není nafukovací jako jiné méně pevné brašny nebo batohy. Pokud je přeplněná hůře se zavírá. Osvědčilo se mi ji používat spíše na věci předem určené. Náhodně zakoupený časopis se do ní nevejde, ale dobře ochrání před poškozením například cestovního průvodce a je dobře po ruce. Materiál brašny i těsné zavírání jsou dostatečně odolné i proti extrémnímu dešti a nepohodě.

Brašnu jsem testoval na dvou různých kolech. Na pevném turistickém kole je vhodným doplňkem ostatním zavazadlům a může také nahradit malý batoh na kratších vyjížďkách. Změní trochu jízdní vlastnosti kola, předek je těžkopádnější, ale komu vadí batoh na zádech je lehčí variantou než zadní nosič s brašnou. Na horském kole je změna jízdních vlastností zajímavější. Odpružená vidlice oproti pevné tlumí otřesy a zátěž na řidítkách ještě více zklidní jízdu. Působí to obdobně jako když se více nafoukne spodní komora vidlice. Ze sportovního projevu kola se stane spíše turistický. Brašna nebrání průjezdu těžším terénem. Přední kolo ve výjezdech nemá tendenci se zvedat. Nevýhodou je menší obratnost a nezvyk z toho, že není vidět přední kolo v terénu. Obdobně jako třeba při použití velkého mapníku.

V Alpách jsem míjel několik jezdců několikadenního extrémního závodu. Všichni jezdci měli celoodpružená kola s lehkým zadním nosičem na sedlové trubce a přední brašnou s mapníkem. Brašna Ortlieb by podobné vysoké nároky zajisté zvládla. Za zmínku také stojí, že výrobce poskytuje na své výrobky 5 let záruku.

Ortlieb Ultimate je pevná, lehká a spolehlivá brašna s dobrou nosností. Je vhodná jako bezpečná a dobře přístupná foto brašna nebo úložný prostor pro nejcennější věci při cykloturistice. Ocenil jsem hlavně jednoduchost, výborné provedení, vzhled a trvanlivost.

© Svět outdooru, test duben 2011, text Ladislav Vlk, foto autor, Honz Novotný a Jiří Hlaváček

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: