Božanovský Špičák

Božanovský Špičák

I osamocené východočeské Broumovské stěny mají svůj nejvyšší vrcholek – je schovaný až těsně u hranic s Polskem a je jím Božanovský Špičák (773 m n. m.).

Vzrůstající Broumovské stěny, přibližně desetikilometrový hřeben, jsou v krajině východních Čech za příhraničním Náchodem k nepřehlédnutí, jejich nejvyšší vrcholek však stojí bokem a nebývá často navštěvován. Pro ty, kteří milují naprostou samotu a klid přírody je to velká výhoda – zatímco v centru Broumovských stěn se tísní turisté mezi skalami a v hlubokých údolích, na Božanovský Špičák (773 m n. m.) se vydá málokdo.

Jaké zvíře kouká do kraje?Jaké zvíře kouká do kraje?

Božanovský Špičák (773 m n. m.) pomyslně odděluje české skály od polských stolových hor a z vrcholu je rozhled široko do kraje – na Náchodsko, polskou Hejšovinu či severozápadním směrem na část Broumovských stěn a dále na Broumovsko. Očím lahodí především převládající zelená barva hustých lesů a malebné křivky východočeských kopců.

Přístup

Vrcholek leží na krátké okružní , která vychází rozcestníku Pánův kříž na křižovatce a , z nějž je to na vrcholek přibližně kilometr skalním bludištěm s možností pozorování „skalní zvěře“ – ta má tu výhodu, že nikam neuteče, už miliony let sedí tiše na svém místě a poslední dobou těší okolojdoucí turisty. Na Pánův kříž se lze dostat po vedoucí pod skalním hřebnem ze Slavného (3 km), nebo z Machovské Lhoty (5 km) v druhém směru.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: