HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bouldering: první ženský přelez obtížnosti V14 + VIDEO

Bouldering: první ženský přelez obtížnosti V14 + VIDEO

Ženské lezení se posouvá dopředu. Důkazem je Japonka Tomoko Ogawa (34), která poblíž horského městečka Shiobara přelezla boulder (Catharsis) o obtížnosti V14. To se dosud žádné ženě nepodařilo!

Jak je ta V14 těžká?

Pro mne jako amatéra to snad ani nejde slovy popsat. Stačí se podívat na video níže. Hlasové projevy si myslím svědčí za vše.

Z teoretického hlediska je to tak, že nejtěžší boulder, který byl kdy přelezen, je obtížnosti V16 a hádejte, kdo se tím může pochlubit? No zase Japonsko. Konkrétně 36 letý Dai Koiamanda, který letos v srpnu řádil ve Švýcarsku a cestu nazval „The Story of Two Worlds low start„. Na krátký dokument o nejtěžším boulderu na světě se můžete podívat níže.  Před ním držel „rekord“ Američan David Graham.

Ještě taková zajímavost ohledně Daie. Pokud jste nikdy předtím neviděli profi „boulder-lezce“, tak vás možná překvapí, že to nejsou žádné hory. Dai má pouhých 58 kilogramů při výšce 165 cm. V tomto sportu to ani jinak nejde, předpokladem jsou tělesné proporce blízké cyklistice.

Pár informací o boulderu „Catharsis“

Japonka se o tuhle cestu, která se skládá z 15 „kroků“, snažila celé tři roky. Už před Tomoko ji přelezl Dai Koiamanda a žijící legenda lezectví Daniel Woods.

Dříve, než Tomoko přelezla „Catharis“ (V14), znal ženský bouldering jen pět žen, kterým se povedly cesty za V13.

Teď už vám přeji příjemnou podívanou

Tomoko Ogawa a boulder „Catharis“

Day Koiamanda a boulder „The Story of Two Worlds low start“

S využitím 8a.nu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: