Bosna a Hercegovina: za přírodními skvosty Balkánu

Bosna a Hercegovina: za přírodními skvosty Balkánu

Aktivní dovolená na Balkáně? Bosna a Hercegovina nabízí perfektní způsob, jak si užít outdoorové aktivity v srdci nádherné divoké přírody. Malá země plná úchvatných vápencových pohoří, divokých řek a také neuvěřitelně přátelských a pohostinných lidí. Bosna a Hercegovina vás snadno chytne za srdce a nepustí.

Bosna a Hercegovina leží mezi Chorvatskem, Srbskem a Černou Horou a na několika kilometrech sousedí s Jaderským mořem. Federace vznikla v roce 1995 po dramatických válkách doprovázejících rozpad Jugoslávie. Hlavním městem je Sarajevo, které ukázkově odráží pestrost a multikulturní ráz Bosny a Hercegoviny.

Divoké hory Balkánu  

Překrásná, rozlehlá a jen málo navštěvovaná je většina pohoří Balkánu. Bosna a Hercegovina není výjimkou. Skalnaté vápencové štíty i neuvěřitelně barevné horské louky pokrývají většinu země. Pohoří Visočica a Bjelašnica nedaleko Sarajeva žijí čilým turistickým ruchem, člověk zde snadno narazí na tradiční konobu nabízející skvělou domácí balkánskou kuchyni, vyhlášenou bosenskou kávu i říznou rakiji.

Naproti tomu pohoří Zelengora, Šator či Cincar má objevení ještě před sebou. Kdo se rád osaměle toulá nádhernými horami, měl by zamířit právě sem. Milovníci strmých skalnatých štítů a náročných terénů si přijdou na své v pohořích Prenj, Čvršnica a Maglić.

Via Dinarica – dálkový trail Balkánem

Dálkové pochody jsou dnes na bucket listu každého aktivního cestovatele, který miluje hory. Také v tomto Bosna a Hercegovina nezklame. Přes zdejší hory prochází balkánský trail Via Dinarica vedoucí ze Slovinska přes dinárské hory až do Albánie. Trasa Via Dinarica se na území Bosny a Hercegoviny klikatí mimo jiné přes pohoří Čvršnica, Prenj, Treskavica, Zelengora a Maglić a vymete mnohá z nejkrásnějších míst, která příroda Bosny a Hercegoviny nabízí.

Malebné pohoří Zelengora v národním parku Sutjeska, Bosna a Hercegovina. Foto: Dominika Sommerová
Malebné pohoří Zelengora v národním parku Sutjeska, Bosna a Hercegovina. Foto: Dominika Sommerová

MTB výzvy v Dinárských Alpách

Hory Bosny a Hercegoviny poskytují perfektní terény pro MTB řádění všech obtížností. Pohoří jsou protkaná hustou sítí nezpevněných cest i lesních trailů. Cesty přes hory jsou obvykle kamenité, stoupání dlouhá a mnohdy náročná a sjezdy do hlubokých údolí nadupané adrenalinem. Celoodpružený bajk se tu určitě neztratí. Většina bosenských pohoří se dá bez problému přejet za jeden den. Kdo rád jízdu na těžko a spaní na divoko, najde v srdci bosenských hor ta nejkrásnější tábořiště.   

Království balkánských vertikál

Horolezectví má v bývalé Jugoslávii dlouhou historii. Ne nadarmo se pohoří Prenj přezdívá bosenský Himálaj. V posledních letech však přichází na řadu i oblíbené sportovní lezení. V Bosně vznikají perfektně zajištěné jednodélkové cesty v kvalitním vápenci a přibývá i vícedélkového lezení. Skvělou lokalitou je oblast kolem řeky Vrbas, kde se každý rok koná Drill and Chill Climbing and Highlining Festival – festival lezení a slackline. Během festivalu se navrtají stovky nýtů v nových cestách a natáhnou highline na neuvěřitelných místech.

Další výborná lokalita pro sportovní lezení je oblast Mostaru a Blagaje. V podhůří Veleže čeká na lezce všech obtížností spousta jednodélkových i vícedélkových výzev v pevném vápenci. V oblasti místní nadšenci vytvořili i několik via ferrat.     

Nespoutané řeky Bosny a Hercegoviny  

Smaragdové řeky, hluboké soutěsky, divoké peřeje i dechberoucí vodopády. To vše nabízí vodákům místní řeky. Na raftu, na kajacích i v kánoích se dají sjíždět řeky zvučných jmen jako je Una, Drina a Neretva a také méně známé, avšak nádherné říčky, jako je Sana, Trebižat či Sutjeska. Vyhlášené vodopády na Uně a travertinové kaskády Trebižatu nadchnou nejen vodáky. Stejně tak koupačka v těchto nádherně čistých a osvěžujících bystřinách.

Pod vodopády Kravica na řece Trebižat se dá i vykoupat. Foto: Katka Topicová
Pod vodopády Kravica na řece Trebižat se dá i vykoupat. Foto: Katka Topicová

Trocha civilizace v rytmu Balkánu     

Bosna a Hercegovina nabízí perfektní prostor pro outdoorové vyžití v horách, na skále i ve vodě. Byla by však škoda zůstat jen u sportu. Unikátní kultura této neuvěřitelně pestré balkánské země určitě stojí za poznání. Na návštěvu hlavního města Sarajeva se vyplatí nechat alespoň jeden den. Město pod svahy Trebeviče ukrývá orientální osmanské památky, prozrazuje někdejší slávu Rakouska-Uherska a vzpomíná na smutnou historii devadesátých let. Tržnice Baščaršija v historickém centru je skvělé místo pro nákup originálních suvenýrů, popíjení pravé bosenské džezvové kávy a pokuřování vodní dýmky.

Vychutnat středomořskou atmosféru lze nejlépe v hercegovském Mostaru, který leží jen hodinu cesty od jadranských pláží. Posaďte se v mostarských kavárnách přímo pod Starým mostem, ze kterého se odvážní mladíci vrhají do tyrkysových vod Neretvy.  

Mostar patří k nejkrásnějším městům Bosny a Hercegoviny. Foto: Vilda Dvořák ml.
Mostar patří k nejkrásnějším městům Bosny a Hercegoviny. Foto: Vilda Dvořák ml.

Pazi mine – pozor miny

Bosna a Hercegovina dosud drží prvenství nejvíce zaminované země Evropy. Smutné dědictví války, která provázela rozpad bývalé Jugoslávie. Většina zaminovaných území je označena červenými cedulemi s lebkou a žlutými pásky s nápisem Pazi Mine. Přesto se doporučuje mít při návštěvě hor Bosny a Hercegoviny alespoň základní povědomí, kde se potenciálně rizikové oblasti nacházejí. Mapy minových polí i vyčištěných oblastí lze sehnat například přes organizaci BHMAC, která se odminováním země dlouhodobě zabývá.

Do Bosny a Hercegoviny s CK Kudrna

Prozkoumat šperky Bosny a Hercegoviny pod vedením zkušených balkánských průvodců můžete s cestovkou Kudrna, která je na Balkáně jako doma. Vyberte si zájezd, který nejlépe sedne vaší představě o aktivní dovolené: Hory Bosny a Hercegoviny – jednodenní túry nebo Bosnou s krosnou – vícedenní přechody na těžko, cyklistický zájezd Bosna a Hercegovina na kole či vodácké dobrodružství – Řeky a vodopády Bosny a Hercegoviny.

Více na www.kudrna.cz

Zkušenosti čtenářů

Zdeněk

Včera jsem se vrátil z bosenských hor a můžu podepsat každé slovo uvedeného článku. Krásné hory bez lidí, řeky a vodopády, milí Bosňáci a výborné jídlo. Určitě jsem tu nebyl naposledy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: