Boreč

Boreč

V Českém středohoří asi 4 km západně od Lovosic se nachází přírodní unikát. Jindy nezajímavý kopeček Boreč se v zimě při teplotách klesajících pod -10 °C mění v kouřící „sopku“.

Hora je vulkanického původu a tvoří ji tvrdý klobouk ze ztuhlé lávy, jež byl vytlačen na povrch. Postupným zvětráváním se hora proděravěla a vznikl systém vzájemně propojených puklin.

Boreč (446 m) se pak v létě chová jako akumulátor, uchovává teplo a zahřívá se. V zimě vnikne puklinami na úpatí kopce do nitra chladný vzduch, uvnitř se ohřeje na 16 °C, obohatí se o vlhkost a na vrcholu kopce uniká jako vodní pára. Tento efekt uvidíte pouze při mrazivém počasí, kdy je suchý vzduch, to pak můžete u průduchů spatřit ojíněné stromy, rampouchy i ohřívající se turisty. V zimě i v létě lze díky lokálnímu mikroklimatu pozorovat vzácné rostliny i živočichy. Například Borečka vzácná (Targionia hypophylla) – rostlina pocházející původně ze Středomoří obývá v České republice jedinou lokalitu a to právě vrch Boreč.

Z vrcholu se naskýtá krásný výhled na okolní vrcholy Českého středohoří, kopec Ostrý, horu Milešovku či dominantu Lovosic – horu Lovoš.

Přístup:

Na vrchol Boreč vede značená Borečská stezka z Režného újezdu. Z obce Boreč pak vede na vrchol zelená turistická trasa (1,3 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: