Bitva o feratové sety: Aktuálně ze světa jištění na zajištěných cestách

Bitva o feratové sety: Aktuálně ze světa jištění na zajištěných cestách

Feraty stále více lákají i méně zkušené návštěvníky, což vede k častějšímu podceňování bezpečnosti. Souběžně s růstem popularity je proto potřeba klást důraz i na informace o správném vybavení a bezpečném jištění. Všechno ukazuje, že souboj s malou informovaností ještě nějakou dobu potrvá.

Úvazek, přilba, feratový set

Nikdo už snad nepochybuje o nutnosti jištění, ale o jeho úroveň se vede neustálý zápas s pohodlností, neznalostí a občas také s technologickými problémy. Nutným předpokladem cesty na feratu je vhodný úvazek, pohodlná přilba a feratový set, dále potom přiměřené oblečení, boty a hodí se i rukavice. Úvazek je v případě lezení s batohem lepší celotělový. Cena úvazku stoupá se snižující se hmotností, extrémně odlehčené výrobky nejsou ale pro feraty klíčové. Stejně tak nevyužijete zvlášť pohodlně polstrovaný úvazek, protože v něm skoro nikdy nesedíte. Přilba musí dobře padnout a musí být lezecká, nikoliv cyklistická, která má jiné bezpečnostní limity.

Časté jsou otázky, proč je potřeba speciální feratový set, když by stačilo sestavit jištení z jednotlivých dílů. Odpověď bývá skryta ve dvou prežívajících omylech. První chybou je domněnka, že na feraty postačí klasické lezecké vybavení. Karabiny pro feraty musí vydržet boční namáhání a manipulace se zámkem musí být rychlá a pohodlná. Karabiny jsou proto jinak konstruované a mají označení „k“.Dalším velkým omylem je představa, že pády na feratě jsou lehčí než při lezení, protože pád horolezce muže být mnohem delší, zatímco na feratě se padá jen k nejbližšímu kotvení fixního lana, což bývá do 4–5 m. Jak je to doopravdy si prečtěte vnásledujícím odstavci. Je samozrejmě možné sestavit zkoupených komponent vlastní bezpecné zajištení na feratu, ale vyžaduje to znalosti a zkušenosti. Bez nich hrozí cesta vrtulníkem, v lepším případě do nemocnice.

Takhle ne! Kdo si na feratu vezme cyklistickou přilbu, je hazardérTakhle ne! Kdo si na feratu vezme cyklistickou přilbu, je hazardér

Pády na feratách

Zkušení alpinisté říkají, že na feratách se nepadá, protože jde vždycky o hubu. Je pravda, že pády na feratě jsou sice kratší, ale rázová síla, která při pádu působí na všechny části jištění, nezávisí nezbytně na délce pádu. Pro její výpočet je důležitý pádový faktor, který se definuje (s jistým zjednodušením) jako podíl mezi délkou pádu a délkou lana. Při klasickém lezení není pádový faktor větší než 2, protože délka pádu lezce je maximálně dvakrát větší než délka lana mezi ním a jištěním (tj. pád bez založení postupového jištění). Horolezci mají při pádu ještě k dobru protažení dynamického lana, což pohlcuje pádovou energii. Jenže! Na feratě jste jištěni lanem asi 1 m dlouhým a k nejbližšímu ukotvení fixního ocelového lana můžete spadnout klidně 4 m. Pádový faktor v tom případě bude mít hodnotu 5, což ale ještě neříká nic o tvrdosti a nebezpečnosti pádu. Vypočtená rázová síla je závislá také třeba na hmotnosti lezce a bez dalších bezpečnostních prvků bude v tomto případě někde kolem 2000 daN. Pro srovnání, při rázové síle nad 1200 daN je člověk o hmotnosti 80 kg už v přímém ohrožení života! Proto je nezbytné použít tlumič pádu, což jsou aktuálně buď trhací sety, nebo třecí brzdy, které rázovou sílu sníží a rozloží. I s nimi bude ale pád na feratě taková řacha, že nejspíš nebudete schopni pokračovat v cestě a kamarádi vás budou muset dopravit do bezpečí.

Feratové sety, bezpečnost a případná výměna

Vývoj přinesl integraci tlumičů pádu do feratových setů. I tyto sety ale měly své problémy. Nově zjištěné skutečnosti (jejich výzkum podnítil smrtelný úraz v rakouských Alpách v roce 2012) ukázaly, že elastické popruhy, které v setech propojují tlumicí systém s karabinami, mohly ztrácet delším používáním potřebnou pevnost. S ohledem na bezpečnost řada výrobců vybrané typy setů stahovala a zdarma měnila za bezpečnější, ačkoliv i ty staré odpovídaly normám.

Jiným nečekaným zjištěním byl pokles funkčnosti některých typů setů s třecím tlumičem (třecí brzda, destička, také se jim říká provlékací) v závislosti na opotřebení, zašpinění a tvrdosti lana. Extrémně opotřebené sety vykazovaly při testech značný nárůst rázové síly. Také zde některé firmy zdarma měnily opotřebované sety vybraných typů za nové. Dnes mají feratové sety uvedené problémy vychytané, neustálý vývoj ale napovídá, že i do budoucna se vyplatí občas sledovat aktuální situaci. A pokud máte sety vyrobené před rokem 2013, není od věci podívat se, jestli právě váš není mezi stahovanými. Jejich seznamy najdete na stránkách výrobců. V každém případě platí, že před použitím je potřeba feratový set vždy pečlivě zkontrolovat.

Článek jste si mohli přečíst ve druhém letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě toho časopis obsahuje rozhovory s osobnostmi jako jsou Jakub Šedivý (kajak), Libor Uher(horolezec) nebo Tomáš Sobotka (lezec). Zajímavým čtením je také příprava Radka Jaroše na expedici K2. Dále bylo číslo věnováno zajištěným cestám neboli ferátam, které jsou letním cílem mnoha dovolených. Očekávejte tedy spoustu tipů, kam za ferátami vyrazit a co si s sebou přibalit. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde.

Aktuální nabídka

Současné řešení konstrukce feratových setů se dělí na sety s trhacím a sety s třecím tlumičem. Princip trhacího tlumiče je v tom, že složený a výrobcem sešitý popruh se při tlumení pádu postupně trhá, a tím zmenšuje rázovou sílu. U třecích tlumičů je lano provlečeno tvarovaným výliskem a tření při prokluzu lana pohltí sílu nárazu. Třecí sety se doporučují spíše pro uživatele střední a vyšší hmotnosti a jejich výhodou bývá nižší cena.

Výhodou trhacího tlumiče je možnost přesně stanovit sílu potřebnou k roztržení sešití – jsou i sety pro ženy a pro děti s menší váhou, což jde u třecích tlumičů řešit hůř. Teprve nedávno se objevily sety s nastavitelnou brzdnou silou. Další výhodou trhání je nezávislost na zašpinění a době používání.

Feraty, (italsky via ferrata a německy klettersteig) jsou parádním zážitkem pro každého, kdo miluje hory, exponované cesty a adrenalin. Souboj o dobrou osvětu a o kvalitní technologickou podporu ale rozhodně není u konce a v uplynulých dvou letech nabrala tato bitva na síle. Výsledkem je mnohem větší bezpečnost při putování po exponovaných zajištěných cestách.

Zkušenosti čtenářů

Jakub Šafr

Chce autor říct, že ,,třecí“ feratové sety jsou použitelné opakovaně? To není dobrá osvěta…

Martin

Dobrý den Jakube,

Samozřejmě třecí set nelze používat opakovaně, na web se nám omylem dostal odstavec z pracovní verze pro tisk a tato chyba je opravena. Díky moc za upozornění, je vidět, že patříte mezi uvědomělé čtenáře!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: