HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bilíkova chata

Bilíkova chata

  Bilíkova chata, autor Kristian Slimak Chata je položena nedaleko města Starý Smokovec ve výšce 1 255 metrů. Místo položení chaty je dobrý výchozí bod pro túry na Lomnický štít, Skalnaté pleso, Terryho chatu, Sliezský dom, Slavkovský štít, Skalnaté pleso.

Místo: Vysoké Tatry, Hrebienok

Stravování: polopenze 10 €, snídaně 4,5 € (švédské stoly) a večeře 6 €

Cena ubytování: 25 € osoba /noc,

Kapacita:25 osob

Něco málo o chatě:

Původně zde stála od roku 1875 chata Ruženina, která byla postavena Uhersko-Karpatským spolkem. Stavení vyhořelo v roce 1893. Spišskosobotská lesní společnost chatu odkoupila za 500 zlatých (1884) a o něco níže jihovýchodním směrem postavila chatu novou, která měla dvě podlaží a nesla název Studený potok. Na původním místě požáru postavila společnost chatu novou s názvem „hotel Ružena“ (1 255 m). Na trase mezi oběma hotely vybudovali navíc lázeňský dům. Těmito třemi novými budovami vznikly Studenopotocké kúpele.

Smůla se tomuto místu nevyhnula 18. února 1927, kdy shořel hotel Ružena a poškozena byla také chata Studený potok. To mělo za následek úplný zánik Studenopotockých kúpelí. 15. září 1934, položil předseda Karpatského spolku základní stavební kámen pro novou chatu nesoucí název „Guhrov mládežnický domov“.

Chata sloužila nejen pro mládež, ale pro turisty všeobecně. V roce 1946 byla chata přejmenována na dnešní Bilíkovu chatu (podle Pavla Bilíka, který byl popraven za 2. světové války fašisty). Chata je otevřena celoročně.

Přístup:

  • zelená značkaZe Starého Smokovce po zelené (cca 4 km)
  • modrá značka/zelená značka Z Tatranské Lomnice po modré značce, která se cca po 10 kilometrech napojuje na zelenou značku, odtud je to k chatě necelé dva kilometry
  • červená značka Po Tatranské magistrále (červená) nebližší bod Sliezský dom (cca 12 km)
  • Ze Starého Smokovce autem (cca 4 km)

Web: http://www.bilikovachata.sk

E-mail:bilikch@azet.sk

Telefon: +421-903-691712

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: