Bílé kameny

Bílé kameny

Velké kamenné bloky se nachází na úpatí Vysoké nedaleko obce Jítrava asi 4 km od Jablonného v Podještědí na naučné stezce „Lužické a Žitavské hory“.

Někdy jsou také nazývány Sloní kameny pro svou podobu s pasoucím se stádem slonů na okraji lesa. Pískovcové skály s vysokou příměsí kaolinitu, kterému vděčí za svou barvu, vznikly v druhohorách. Tektonickým posunem podél lužického zlomu v třetihorách byly usazené vrstvy vyzdvihnuty a utvořily dnešní podobu šikmo skloněných vrstev. Následná eroze v měkké hornině vyhloubila různé jeskyňky, prohlubně, voštiny (svislé pukliny) a dokonce jeden 4 metry dlouhý tunel. Na vrcholu jedné ze skal je mělká miska s odtokovým kanálkem. Výsledkem lidské činnosti jsou schůdky, po kterých se dá vyšplhat na hřbet slona a rozhlédnout se po okolí.

Oblast je jako ukázka zvětrávání křídových pískovců od roku 1955 chráněna jako přírodní památka.

Přístup:

Z obce Jítrava od rozcestí u benzinové pumpy se jde po červené turistické značce na sever přes pole. Po stejné trase vede i mezinárodní naučná stezka  Lužické a Žitavské hory.

Z osady Horní Sedlo se sem dá dostat po červené značce přes Kozí hřbety a vrchol Vysoká. Cesta vede podél linie opevnění, jenom mezi autobusovou zastávkou Hrádek nad Nisou, Horní Sedlo, u kapličky a vrcholem Vysoká je v okolí cesty přes dvacet řopíků (bunkry lehkého opevnění vzor 37).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: