HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bettina Sulliger-Perren: žena hor

Bettina Sulliger-Perren: žena hor

Bettina Sulliger-Perren se stala v roce 1995 první horskou vůdkyní ve švýcarském kantonu Wallis a dodnes je mezi 65 členy týmu v Zermattu ženou jedinou.

Matterhorn a Monte Rosa se můžou těšit velkému zájmu ze strany jediné zermattské horské vůdkyně a šťastné matky dvou dětí Bettiny Sulliger-Perren (43) , své klienty sem vodila přes 17 let! Svou první čtyřtisícovku Breithorn vylezla v 9 letech, její děti společně s ní v 7 letech.

Žádný med!

Jako žena neměla svou dráhu vůdkyně v „mužském světě hor“ úplně jednoduchou: podezřívavé pohledy na chatách, neustálé pozorování ze strany mužských vůdců a nevěřícné otázky. „Na začátku své kariéry jsem hrdě nosila odznak horského vůdce, ale byla jsem pod neustálým drobnohledem. Jak se uvazuje? Jak jedná se zákazníky? Dělá všechno správně? Pozorovala jsem tyto otázky v obličejích lidí. Už svůj odznak nenosím, protože už nechci být takto celou dobu analyzována,“ svěřuje se. Navíc i poměr žen s tímto povoláním není velký – mezi 1500 švýcarskými horskými vůdci pracuje jen 22 žen, z toho 5-6 v kantonu Wallis. Její profesionální a naprosto zodpovědný přístup k práci však brzy většinu obav mezi okolními „kolegy“ odstranil a stala se plnohodnotnou členkou.

Každý klient na horách má své požadavky – někdo ženu jako vůdkyni odmítá, druhý vyžaduje. „Domnívám se, že hlavní důvod je ten, že si myslí, že žena bude mít více trpělivosti, lépe se o ně v horách postará. Mezi mužskými horskými vůdci je pár těch, kteří by z vás sedrali kůži. Lidé očekávají, že žena bude mít víc porozumění a bude lépe naslouchat,“ uvádí Bettina Śulliger-Perren své důvody a svěřuje se, že často na horách působí vůdci i jako psychologové, poslouchají a naslouchají problémům lidí, kteří jsou při svých profesích často sami mezi čtyřmi stěnami. To však není všechno, bez fyzických dispozic se na horách nikdo neobejde. Drobná čtyřicátnice však nemá problém odjistit ani devadesátikilového horala, jen u toho musí správně přemýšlet – založit pro něj více jištění a zjistit, co přesně klient zvládne, aby se vyvarovala nejistých kroků.

Rada pro budoucí vůdkyně

„Splňte si svůj sen, ale zároveň si najděte ještě jeden příjem. Práce horského průvodce závisí na spoustě okolností, včetně počasí. Když celý červenec prší, pak se obchodům moc nedaří. Já pracuji ještě v našem rodinném obchodu s optikou a fotoaparáty. Navíc si musím být vědoma toho, že mé vlastní plány jsou často až na druhém místě,“ vzkazuje Bettina Sulliger-Perren všem zájemkyním o toto povolání a my, muži, se určitě těšíme na více schopných a zodpovědných žen na horách, protože: ženy a hory, to je nádherná kombinace!

S využitím adidas.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: