Beton ski team se chystá sjet osmitisícovku Manaslu

Beton ski team se chystá sjet osmitisícovku Manaslu

Už více než půl roku cestují Martin Štourač a Karel Svoboda autem, ale hlavně na skialpech po trase prastaré Hedvábné stezky a jejich výprava se blíží svému vrcholu. Doslova, na závěr své cesty se dvojice extrémních skialpinistů Beton Ski Team chystá sjet osmitisícovku Mt. Manaslu (8 163 m).

Projekt s názvem One World, Two Skis zavedl Betonáře přes Balkán až do Himaláje. Po náročných prvosjezdech ve velehorách Asie nebo vojenském výslechu na turecko-íránské hranici čeká české skialpové dobrodruhy další výzva. Sjezd 8. nejvyšší hory planety – Mt. Manaslu!

Na šestidenní pochod do základního tábora se vydali začátkem měsíce, koncem září už by chtěli stát na vrcholu a užít si výhledy a sjezd z osmitisícových výšin. V Nepálu zatím panuje monzunové období, úspěch expedice Czech Manaslu 2015 tak bude záležet i na rozmarech počasí.

Nápad z dejvické nádražky

Právník a extrémní lyžař Karel Svoboda a horolezec a paraglidista Martin Štourač vyznávají ryzí formu skialpinismu – žádné lanovky, žádné helikoptéry, žádní výškový nosiči. Na své výpravě projíždí autem „Ponorka“ trasu Hedvábné stezky a objevují zatím málo prozkoumané terény pro extrémní lyžování, na svém kontě mají řadu obtížných prvosjezdů.

Nápad na tuto ambiciózní expedici se zrodil jednoho listopadového rána s lehkou kocovinou po večeru v dejvické nádražce. Na expedici vyrazil Beton Ski Team letos v únoru a během následujících sedmi měsíců projel na lyžích pohoří Durmitor a Prokletijena Balkáně, oblast Cilo Dağ a Sat Dağ ve východním Turecku, pohoří Tian-Šan v Kyrgyzstánu nebo íránský Alam Kooh.

Festival Obzory

O svém dobroružství na cestě podél Hedvábné stezky až do Himalájí bude Beton Ski Team vyprávět na druhém ročníku cestovatelského festivalu OBZORY 7.-8. 11. 2015 v Praze.

Festival OBZORY nastartuje vaši outdoorovou aktivitu

Čerstvé expedice, známé osobnosti, důkladné know-how a praktické rady pro milovníky všelijakých aktivit v přírodě, inspirace, exotické jídlo, večerní koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků … vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 7.-8. 11. 2015.

9 sálů, 30 osobností, 25 přednášek, 10 filmů a 25 workshopů

www.Festival Obzory.cz

The Pamir Game: touha po velehorách se rodí v Pamíru

Karel Svoboda a Martin Štourač se potkali loni na skialpové výpravě v Mlýnické dolině v Tatrách, od kdy se také datuje vznik jejich Beton Ski Teamu. Svou závislost na extrémních sjezdech pak prohloubili ve Vysokých Taurách nebo ve francouzském Chamonix.

Beton Ski Team není nováčkem ani na svazích asijských velehor. Při své první expedici do jednoho z nejvyšších světových pohoří zamířili loni v létě do tádžického Pamíru, kde je čekaly nejen výhledy, ale i pořádná porce adrenalinu.

Utužit týmového ducha tam měli možnost během lavinové epizody, ani ta v nich ale nezlomila touhu jít ještě výš. Expedici nafilmoval režisér Jakub Strauss, film The Pamir Game bude k vidění na podzim během letošního Snow Film festu.

Dvojice v Pamíru úspěšně zdolala šestitisícový Pik Cetyrjoch, při výstupu na nejvyšší horu bývalého Sovětského svazu, Pik Komunisma (7 495 m), je však zastavila obří lavina. Výsledkem byl lehký otřes mozku, nadšení do dalšího horolezení však Betonářům zůstalo, a tak se vydali ještě na sedmitisícovku Pik Korženěvské.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: