Beskydy: Znáte vrchol Vysoká?

Beskydy: Znáte vrchol Vysoká?

Mnoho lidí si myslí, že má Beskydy prochozeno křížem krážem. Mnoho z nich s i však myslí, že Beskydy jsou jen Lysá hora, Pustevny, Ondřejník a možná Smrk. Co si rozšířit obzory o další z Beskydských tisícovek?

Řeč je o vrcholu Vysoká, což je jedna z mnoha tisícovek, které se v tomto valašském pohoří usídlili. Na české poměry má pěkných 1024 metrů.

Variant výstupů je mnoho, já vám však nabídnu tu, kterou jsem šel nedávno já. Patří mezi ty mírně náročnější, ale v zápětí vám popíšu i to, jak se na vrchol Vysoké dostat za dvě hodinky.

Moje cesta k vrcholu

Tuto trasu jsem si vybral, protože se jedná o krásnou hřebenovku, která začíná vrcholem Čertův Mlýn (1205 m). Na něj se nejjednodušeji dostanete po červené z Pusteven, nebo jako my z Kunčic pod Ondřejníkem přes Velkou Stolovou (1049 m) a Kněhyni (1257 m).

Právě z Čertova Mlýna začíná zelená značka, která vás provede hřebenem až k chatě Martiňák (cca 6 km). Kousek pod vrcholem je záhadný Čertův stůl.  Je to pohodová procházka s výhledy do okolí. Myslím, že cestu kopíruje i červená běžkařská stopa, která se plazí o kousek níž. Na chatě se můžete občerstvit a směle pokračovat dál po červené.

Čeká vás 7,5 kilometru pozvolného klesání, které vás zavede až do vesničky Hlavatá. Ke konci už uvidíte osamocený vrchol Vysoké, na který se vychází právě ze zmíněné vesničky. Ještě bych vám poradil, abyste dobře sledovali červenou značku. My jsme trochu zabloudili. Je pravda, že jsme šli v zimě, takže důležitá červená mohla být na nějakém kameni dva metry pod sněhem, kdo ví?

Z Hlavaté máte dvě turistické možnosti. Buďto jít po žluté a dojít k chatě Třeštík. Z ní pokračujete po červené až k vrcholu. Trasa opět stoupá jen mírně. Z Hlavaté je na Vysokou cca 4,5 kilometru. Nebo zvolit náročnější variantu, při níž vás budou pořádně pálit lýtka. Vtip je v tom, že stejně jako u předešlé možnosti začnete na žluté značce, ale asi po kilometru a půl se dáte doprava na sjezdovku. Je to strmá asi 200 výškových metrů dlouhá štreka. Když vyjdete nad sjezdovku, tak projdete lesní porost a napojíte se na již zmíněnou červenou a za pár minut svačíte na Vysoké.

Na vrcholu je rozcestník a pěkný dřevěný přístřešek. Pro sestup jsme vybrali cestu přes Třeštík a rozhlednu Čartak (výška vyhlídkové plošiny 26 metrů). Z rozhledny naše kroky směřovaly k Bumbálce, což je hraniční přechod mezi ČR a Slovenskem. Tady náš výlet skončil a busem jsme se vrátili zpět do civilizace (Vysoká – Bumbálka cca 4,5 km).

Pokud chcete jednodušší variantu tohoto výletu, tak můžete začít třeba z Bumbálky či Hlavaté.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: