Beskydská přehrada Šance

Beskydská přehrada Šance

Hlavním úkolem vodní nádrže Šance je sice zásobovat pitnou vodou přilehlé okolí, ale mnoho turistů či cyklistů ji využívá jako jeden z cílů při svých výletech.

Není výjimkou, že na hrázi uvidíte procházející se turisty, kteří se kochají výhledem do údolí na Ostravici anebo na obrovskou vodní plochu, která vznikla zatopením centrální části obce Staré Hamry.

Nádrž je také dobrým výchozím místem pro výšlapy na první a druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, tedy na Lysou horu (1323 m) a Smrk (1276 m). Osobně tuto trasu využívám pro přechod obou těchto vrcholů v rámci jednoho výletu.

Celou vodní plochu navíc kopíruje asfaltová cesta, která láká mnoho cyklistů. Okruh má zhruba 22 kilometrů. Je však pravda, že na západní straně je silnice I. třídy, což vzhledem k mnoha zatáčkám není úplně nejbezpečnější místo pro cyklistu. Variant na cyklovýlet, který zahrnuje bezpečnější východní část, je však mnoho. Stačí se jen podívat do mapy.

Zajímavosti o přehradě Šance

– Název přehrady je odvozen od přilehlého vrcholu Šance (576 m).

– Kdysi vedla železniční trať místy, kde je dnes přehrada, a to až do starých Hamrů. Momentálně mají vlaky konečnou už v Ostravici.

– Vedlejším využitím je regulace průtoku a ochrana před povodněmi.

– Výška hráze je 65 metrů.

Přístup (vzhledem k hrázi)

Pěšky

Jak už bylo zmíněno výše, nedaleko nádrže se nachází Smrk a Lysá hora. Z obou těchto vrcholů vedou k hrázi turistické trasy .

Na kole

Pokud byste chtěli k hrázi dojet na dvou kolech, tak už z Ostravice vedou cyklotrasy č. 461 a 6113.

K hrázi dojedete pohodlně také autem po silnici č. 56.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: