HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Belianská jeskyně

Belianská jeskyně

Belianská jeskyně je jedna z mála zpřístupněných jeskyní v celých Tatrách. Je paradoxem, že Slovensko je jeskyňářským královstvím, ale jen zlomek z něj je zpřístupněn veřejnosti.

Jak už název napovídá, jeskyni najdeme v Belianských Tatrách v jejich východní části. Ještě přesnější poloha je na severním svahu Kobylího vrchu. Jeskyně je krasového charakteru, takže můžete očekávat úchvatnou výzdobu. Délka celého systému chodeb 3640 metrů z ní dělá 14. nejdelší jeskyni na Slovensku. Délka zpřístupněných chodeb je 1370 metrů, při kterých uvidíte propasti, síně, komíny, pagodovité stalagmity či poutavé sintrové vodopády.

Jeskyně byla s velkou pravděpodobností navštívena zlatokopy už v roce 1731. Veřejnosti je zpřístupněna od roku 1882, což z ní dělá jednu z nejdéle zpřístupněných jeskyní na Slovensku. Do batohu si pak určitě přibalte teplé oblečení, protože v podzemí je konstantní teplota kolem šesti stupňů.

Jelikož jsou Belianské Tatry turistům do značné míry uzavřeny, je těžké spojit návštěvu jeskyně s nějakou túrou. Možností by mohl být 25 kilometrů dlouhý pochod ze Ždiaru přes Monkovu dolinu, Predné Meďodoly  a Dolinu Siedmich prameňov. Na druhou stranu si moc nedokážu představit, že by měl někdo po 25 kilometrovém pochodu chuť na procházení se po jeskyni.

Takže pokud už budete v Tatrách s úmyslem prohlédnout si Belianskou jeskyni, tak tuto návštěvu zařaďte na odpočinkový den.

Přístup

K jeskyni se nejlépe dostanete autem od Kežmaroku, anebo cestou, která vede podhůřím Tater přes Smokovec, Tatranskou Lomnici a Tatranskou Kotlinu. V T. Kotlině vyhledejte místo, kdy značka opouští asfaltovou cestu (naproti kostela). Po necelém půl kilometru jste u vstupu do jeskyně. Ale nějaké velkého hledání se nebojte, všude jsou směrovky k jeskyni, takže stezku a odbočku nemůžete minout. Navíc k jeskyni vede naučná stezka.

Provozní doba: sezóna – 9:00 – 16:00 každou celou hodinu (mimosezona- 9:30 – 14:00, vstupy: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: