Bedřichov znamená možnost mít mnoho kilometrů v nohách

Bedřichov znamená možnost mít mnoho kilometrů v nohách

Nejsevernější pohoří Čech, důvěrně nazývané Jizerky, je rájem pro outdoorové nadšence. Disponuje bezpočtem tras pro turisty i cyklisty. V zimě se pak tyto trasy promění v trasy běžkařské a zase je důvod proč do Jizerek vyrazit. Přečtěte si, kam všude lze vyrazit, když si za základnu zvolíte horský Bedřichov.

Co mohu čekat?

V Jizerských horách se nachází 28 vrcholů s nadmořskou výškou nad 1000 metrů.  V Polsku jich je 13  s nejvyšší  horou Wysoká Kopa (1126 m n. m.), v Čechách pak 15 s nejvyšším vrcholem Smrk (1124 m n. m.). Mohlo by se tedy zdát, že terén je zde pouze pro zdatné, kteří rádi zdolávají výšlapy do kopce. Pro Jizerky jsou však typické náhorní plošiny obsahující rašeliniště, z kterých tyto vrcholy vystupují. Při dobře zvolené trase nemusí být tedy terén až tak členitý. Na své si tu tak přijde každý, kdo si chce užít turistických outdoorových aktivit.

Z Bedřichova do Janova nad Nisou a zpět

Vhodným celodenní výletem může být trasa z Bedřichova (707 m n. m.) po červené na vrchol s rozhlednou Královka (859 m n. m.). Dále pak po zelené přes Hrabětice až na další vrchol s rozhlednou Slovanka (820 m n. m.). Odtud po červené sejít do jednoho z několika středisek Jizerských hor Janova nad Nisou a z něho se po zelené vrátit pod Vysokým hřebenem zpět do Bedřichova. Trasa měří přibližně 15 kilometrů. Kromě dvou rozhleden Královka a Slovanka z výšky přehlédnete Přehradu Josefův důl, která akumuluje pitnou vodu pro Liberec. Občerstvit se můžete v Bedřichově, na Královce, v Hraběticích nebo v Janově nad Nisou. Celá trasa je sjízdná i na horských či trekových kolech. Problém nebudou mít ani rodiny s malými dětmi.

Z Bedřichova ve stopách „Jizerské 50“

Celodenním výletem, kdy toho příliš nenastoupáte je trasa z Bedřichova (707 m n m.) po zelené k Přehradě Bedřichov. Po modré pak podél Olivetské hory na rozcestí Bílá kuchyně, odkud je třeba uhnout na Hřebínek. Z Hřebínku po zelené naberte směr Gregorův kříž, z něhož vás žlutá dovede přes Novou Louku zpět do Bedřichova. Tato trasa měří přibližně 20 kilometrů a kopíruje trasu zimní „Jizerské 50“. Povede vás lesy a pláněmi s rašeliništi. Možnost k občerstvení najdete pouze na Šámalově chatě u Nové Louky. Celodenní dávku kilometrů lze variantně zkrátit některou ze značených či neznačených cest. Stačí se jen vyznat v mapě a vědět, kde momentálně jsem. Celá trasa je sjízdná i na horských či trekových kolech. Problém nebudou mít ani rodiny s malými dětmi.

Bedřichov jako zázemí

Okolí Bedřichova je tak nejen centrem kultovního běžkařského závodu „Jizerská 50“, ale i vhodným zázemím pro aktivity letní turistiky či cykloturistiky. Disponuje mnoha ubytovacími i stravovacími kapacitami. Najdete tu cykloservis. Snadno se sem dostanete autobusem z Liberce. Zkrátka, stačí se jen mrknout do mapy a vyrazit!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: