BC v Česku – ztracená příležitost?

BC v Česku – ztracená příležitost?

Lyžař na BC lyžích to neměl, nemá a nejspíše ani nebude mít v Česku jednoduché! Situace je vážná skoro zoufalá. Obchodníkům BC lyžování nic neříká, lidem vnucují hlavně běžky do stopy jako turistické. Jsou sice pěkně barevné, ale nevhodné do terénu. Prostě jezděte v upravených stopách a basta!

Lyžař na BC lyžích to neměl, nemá a nejspíše ani nebude mít v Česku jednoduché! Situace je vážná skoro zoufalá. Obchodníkům BC lyžování nic neříká, lidem vnucují hlavně běžky do stopy jako turistické. Jsou sice pěkně barevné, ale nevhodné do terénu. Prostě jezděte v upravených stopách a basta! 

Samotné BC lyže se ještě dají docela sehnat. Například od Sportenu, model Horizont, nebo Highlander, či bez hran Favority se stále vyrábí, vyváží a u některých více informovaných prodejců občas i seženou. Boty začal v minulé sezóně vyrábět český Botas, pěkné, turistické nazvané Horizon, pro vázání SNS X-Adventure. Bohužel ty seženete opravdu jen výjimečně, obchodníci prý nemají zájem, že by se asi neprodaly. Nabízeny jsou od Botasu i v sadě s příslušným vázáním SNS Salomonu, co lepšího by si zájemce mohl přát! Nemusí alespoň shánět vázání jinde. Bohužel zájem obchodů byl téměř žádný, tak prý v Botasu ukončili jejich výrobu a lyžařům nezbývá než shánět zahraniční BC boty značek Alfa, Alpina, Salomon, Madshus, Karhu apod.
Moderní vázání na BC lyžování se dělí na NNN BC od Rottefelly nebo SNS X-Adventure od Salomonu a u dovozců se vyskytují v nabídce a sem tam se v obchodech objevují. Často ovšem bez podrobnějších znalostí prodavačů k čemu že mají sloužit a hlavně často bez možnosti pořídit si boty k tomuto vázání. Pozitivem zůstává, že jsou k tyto pevnější a v terénu osvědčená vázání k sehnání.

Voláme tedy, zachraňme BC lyžování v Českých zemích! Například jeden z mála obchodů kde můžete uspět s kompletním BC vybavením je v Praze prodejna Warmpeace, ani velké značkové prodejny, například Rossignol Myslíkova, BC lyže a ostatní BC výbavu neberou a nenabízí. A to přesto, že dovozce značky Rossignol BC lyže, vázání i boty má v nabídce. 
Co s tím?

Zkušenosti čtenářů

Dušan Plch

tak jsem se dotazoval přímo výrobce BOTASu na boty a vázání cenu …
Zde je jejich odpověď

Předmět (Subject): FW: dotaz bezecka obuv HORIZONT BC
Datum (Date): 28. únor 2002, Čt 11:34
Od (From): Jiří Bureš, prodej BOTAS a.s.
Komu (To): ‚Du********@se****.cz

Vážený pane,
tuto obuv v současné době máme skladem pouze ve velikosti 42.
V loňském roce jsme vyráběli model Horizont BC pouze pro dva obchody na předobjednávku a to :
pan Slonek Nové Město na Moravě tel.:0616/618140
Warmpeace Slavíkova 5 Praha 2 tel.:02/22725412
Pro letošní sezonu předpokládáme výrobu této obuvi v novém modelu Tuscon a myslíme, že tyto dva obchody pokud mají obuv již vyprodanou znovu objednají stejné množství jako v loni
Zároveň si myslím, že necháme vyrobit i nějaké páry pro naší zásilkovou prodejnu ve Skutči protože je o tuto obuv velký zájem.
Zkuste se zeptat ve výše uvedených prodejnách zda jim něco nezbylo na skladě jinak je možnost zakoupit nový model bohužel až na letoší zimu /zhruba v září/.
Vhodné vázání k této obuvi je model 890081 SNS X-ADV Acces prodejní cena je 1.340,-
Obuv i vázání bude možné zakoupit i u nás v naší prodejně.
S pozdravem Bureš J.

Dalibor Blecha

Ještě před rokem 1989 jsem při prošlapávání stopy na běžkách slýchával o běžkách s hranami. Stačit však musely „Crystalky“. Na základě informací v časopise Test 1/2002 (časopis pro spotřebitele, kde se objevují výsledky testování různého zboží státními zkušebnami – vřele doporučuji) jsem se dozvěděl o běžeckém vázání, které není určeno pouze do upravených stop. Začal jsem se ptát v prodejnách po botách, po vázání a po lyžích BC. Výsledek: „To je zas nějaký výmysl novinářů. Kupte si tyto lehoučké uzoučké běžky. Pojedou jako šipka…“ (Poznámka: Běžky užší než mé staré crystalky.)

Začal jsem hledat na www stránkách. A byl jsem zahlcen spoustou informací, které oddalují můj nákup. Pane Krupko, chci Vás požádat o přehled základních informací o BC výbavě, které by pomohli při nákupu začínajícím fandům tohoto pohybu v přírodě:

1. BĚŽKY
Koupit běžky s hladkou skluznicí nebo s protiskluzovou úpravou – stoupací šupiny (NoWax úprava)? A když s protiskluzovou úpravou, tak s frézovanou nebo lisovanou? Všechny varianty nabízí domácí výrobce SPORTEN.

2. VÁZÁNÍ a BOTY
Začít u vázání a pořídit si ROTTEFELLA NNN BC Manual od Rottefelly (výhoda silnější osičky do náročného terénu a ručně ovládaného mechanismu, u kterého je menší riziko zamrznutí při vícedenních akcí), a pak shánět drahé zahraniční boty (pro toto vázání se u nás boty nevyrábějí)?
Nebo začít u bot, a koupit turistický model TUSCON firmy BOTAS, a k nim vázání SNS X-Adventure Acces od Salomonu?

Předem děkuji za pomoc.

Dalibor Blecha

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: