HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Asijský Piolet d´Or za rok 2012

Piolet d´Or nebo-li zlatý cepín zná většina z nás jako mezinárodní cenu, která oceňuje ty nejlepší horolezecké výstupy po celém světě za uplynulou „lezeckou sezónu“. Věděli jste však, že existuje také jeho asijský ekvivalent?

Abych se přiznal, tak jsem o této asijské variantě Piolet d´Or dříve neslyšel, i když letos už je to jeho 7. ročník a koná se v korejském Soulu. Hlavními kritérii při hodnocení jednotlivých expedic se, kromě technické obtížnosti, hodnotí také styl (alpský/expediční), rychlost výstupu, nepoužití kyslíku a šerpů. V neposlední řadě se zohledňuje také ekologická stránka.

Jaké expedice a projekty byly nominovány?

Devátého listopadu se v hlavním městě Koreje sešly čtyři expediční týmy, které byly vybrány do závěrečné nominace:

Sympathy 3 Hunter North Face Expedition

Členové: Choi Suk-moon, Moon Sung-wook, An Jong-Neung

Korejci se nešplhali do výšin. Byli nominováni za technickou obtížnost jejich výstupu na vrchol Mt.Hunter, který je vysoký 4441 metrů a leží na Aljašce. Při své cestě se museli potýkat s mixovým lezením obtížnosti M7 a ledy za WI6. Výstup vedli severní stěnou a polovinu jejich trasy tvořila úplně nová linie. Po sedmi dnech náročného lezení stanuli na vrcholu.

Japan Namu-nani-feng Expedition

Členové: Kazuya Hiraide, Kei Taniguchi

Japonský dvoučlenný tým byl nominován za jejich náročný přechod severozápadního hřebene tibetského vrcholu Namunanifeng (7694 m). Trošku předbíhám, protože nejdříve museli překonat dva kilometry mixového lezení v jihozápadní stěně a až poté se mohli rozhlédnout z vrcholu. K sestupu si vybrali výše zmíněný severozápadní hřeben a právě tímto sestupem vytvořili novou cestu, za kterou byli nominováni (hřeben dlouho vede nad hranicí 7000 metrů).

Korean Himjung Expedition

Členové:Kim Chang-ho, An Chi-young

Korejský tým si pro letošní podzim vytyčil cíl v podobě nejvyššího nevylezeného nepálského vrcholu Himjung (7140 m). 12. října se jim podařilo stanout na vrcholu, ke kterému se dostali přes jihovýchodní stěnu. Výstup jim neulehčovala ani okolní teplota, která kvůli silnému větru klesla až na -22 stupňů.

The Free Spirits Expedition

Členové: Zhou Peng, Yan Dongdong, Lee Shuang

Čínská expedice udělala novou cestu v severozápadní stěně vrcholu Jiazi (Čína), který je vysoký 6540 metrů (1500 m, M6, WI13). Jeden ze členů tohoto týmu (Yan Dongdong) bohužel později zemřel při výpravě do pohoří Ťan-šan.

Kdo vyhrál?

Vítězové byli hned dva “Korean Himjung Expedition“ a „The Free Spirits Expedition“. Čestné ocenění dostal jeden z nejlepších horolezců současnosti Kazach Denis Urubko.

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: