Asijská Odyssea 2001

Asijská Odyssea 2001

V průběhu příštích několika měsíců si na stránkách Malého průvodce přečtete zkušenosti a praktické rady, které přímo z terénu bude posílat sportovně-cestovatelsky zaměřená expedice do jihovýchodní Asie „2001: Asijská odysea“. Expedice bude trvat 6 měsíců a projede několik tisíc kilometrů dlouhou trasu přes Čínu, Vietnam, Laos, Thajsko a Malajsii, podle aktuální bezpečnostní a politické situace také Kambodžu a Myanmar.

Přestože v moderním „globalizovaném“ světě je možné dostat se letadlem kdykoliv a kamkoliv, zprávy z druhé strany zeměkoule máme ještě tentýž večer na televizní obrazovce a internet je dnes už pomalu v každé větší himálajské vesničce, na mapě existují stále ještě místa málo známá, která „voní dálkami a dobrodružstvím“. A jihovýchodní Asie, či spíše některé její části, mezi taková místa určitě patří.

V průběhu příštích několika měsíců si na stránkách Malého průvodce přečtete historky a praktické rady z těchto končin. Pokusí se vám ji přiblížit skupina nadšenců ve složení: Robert Janásek, Jana Pechová, Petr Němec a Klára Skácelová. „2001 : Asijská odysea“ je sportovně-cestovatelsky zaměřená expedice do jihovýchodní Asie, která se uskuteční v termínu srpen 2001 – leden 2002, tj. celková doba trvání bude 6 měsíců. Chystáme se projet několik tisíc kilometrů dlouhou trasu přes všechny dostupné země v této oblasti: Čínu, Vietnam, Laos, Thajsko a Malajsii, podle aktuální bezpečnostní a politické situace také Kambodžu a Myanmar. Do Indonésie se nám při současné napjaté situaci moc nechce.

Cílem naší cesty je poznat kulturu, přírodu a obyvatele jihovýchodní Asie a přiblížit ji lidem v České republice v průběhu a po skončení expedice, a to zejména články a reportážemi v časopisech a na internetu, vydáním cestopisné knihy, putovní výstavou fotografií, sérií promítání a přednášek, atd. Inspirace vycházela, kromě jiného, i z cestopisů českých cestovatelů, kteří se do stejných míst vydávali před sto lety – Jana Kořenského, E. St. Vráze, Jana Havlasy a dalších. A proto je jedním z cílů naší cesty porovnat cestování dnes se zážitky a situacemi, do kterých se při svých výpravách dostali tito cestovatelé.

Cestovat budeme místními dopravními prostředky a podle našeho rozpočtu to vypadá, že se bude jednat o ty nejlevnější, ty z nich, kterými se přepravují ty nejširší vrstvy místních. Nečeká nás tudíž žádná klimatizovaná 1. třída spacích vagónů, ale nepohodlné dřevěné lavice a obstarožní autobusy. Je jedním z cestovatelských paradoxů, že ačkoliv právě tyto desítky hodin nepohodlí jsou ty nejméně příjemné, jsou nejbohatší na zážitky a kontakty s místními obyvateli. Při dlouhých přesunech roztají bariéry a naskýtá se tak možnost alespoň trochu poznat běžný život místních obyvatel, jejich starosti i radosti. A to je jedním z hlavních cílů naší expedice.

O přesuny rozhodně nouze nebude, ale nejen těmi je živ cestovatel. Chystáme se velkou část našeho pobytu strávit venku. Už teď se těšíme na výstup na nejvyšší horu Malajsie Mt. Kinabalu na Borneu nebo treking v čínských provinciích na hranici s Tibetem. Kromě toho máme v plánu také např. okruh po nejzajímavější – severní, horské části Vietnamu na motocyklech, cestu do nitra Bornea za domorodci kmene Dayaku, mystickou „Plain of Jars“ v Laosu, planinu s desítkami obrovských kamenných nádob, jejichž původ i účel je dodnes neznámý a další. Naplánovaný cyklistický výlet čínským venkovem určitě také přinese spoustu překvapení. Doufáme, že se nám podaří přičichnout k něčemu zcela netradičnímu jako jízdě na slonech nebo životu v hlubině deštného pralesa a mnohem víc.

Centrem naší prezentace jsou naše internetové stránky, které jsou umístěny na adrese http://odysea.hyperlink.cz. Na nich je možné nalézt vše podstatné o naší expedici, jejích sponzorech a partnerech, účastnících, podrobný plán naší cesty atd. Od srpna 2001 si zde budete moci přečíst on-line reportáže přímo z jejího průběhu.

Jana Pechová

Jana PechováPetr NěmecKlára SkácelováRobert Janásek

Zkušenosti čtenářů

charlie

lidi, valím pryč, tak jsem to nedočetl do konce, ale jestli jsem to dobře pochopil, tak ta vaše cesta už proběhla a bylo by mi ctí se o tom něco dozvědět než už se fakt odhodlám na ten východ vyrazit. Nehodláme sice projet tolik krajů(i když pokud je to fakt možný zvládnout,….), ale Indie nás rozhodně nemine. a tak dále. ….odcházím.
charlie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: