Anton Krupicka: Běhání ultramaratonu byla přirozená cesta jak být na horách a zároveň si vydělat peníze

Anton Krupicka: Běhání ultramaratonu byla přirozená cesta jak být na horách a zároveň si vydělat peníze

Anton Krupicka (30) je americký ultramaratonec, který miluje pohyb v horách. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. Anton na sebe však strhává pozornost díky svému životnímu stylu, který je jedním slovem bezstarostný. Co vše na sebe prozradil v rozhovoru?

Jak jsi začal s ultramaratony?

Začal jsem běhat ve velmi mladém věku. Svůj první maraton jsem běžel už ve dvanácti letech. Do prvního ultramaratonu jsem se pustil až o deset let později.

Vždy jsem chtěl být v přímém kontaktu s přírodou a horami. A běhání ultramaratonů mi to jednoduše umožňovalo.

Jedním z hlavních sponzorů Antona Krupicky je španělská značka Buff. Ta se specializuje na výrobu multifunkčních pokrývek hlavy, které můžete přetvořit do nejrůznějších forem podle aktuální potřeby. V Česku je seženete např. na www.buff.cz.

V čem spočívají tvé dovednosti?

V tom, že si dokážu užívat běh nahoru a dolů. V běhu po rovině nejsem moc dobrý. Jsem dobrý v běhu do kopce. Ne do prvního kopce, ale do druhého, třetího a u čtvrtého dokážu běžet rychleji než u prvního. Ostatní běžce doháním vždy později v závodě. Kromě toho se věnuji technice téměř každý den. To je důvod, proč místa, kde mají někteří problémy, já dokážu proběhnout rychle.

Úspěchy

Leadville Trail 100 – dvojnásobný vítěz

Miwok 100K – vítěz

Rocky Raccoon 100 Miler – vítěz

Collegiate Peaks 50 Miler – vítěz

High Mountain 50k – vítěz

White River 50 Miler – dvojnásobný vítěz

Western States Endurance Run – 2. místo

Jaký je tvůj životní styl?

Běhání je pro mě více než jen závodění. Dalo by se tedy říct, že běhání je můj životní styl. Jak už jsem řekl, běhání pro mě znamená být blízko hor a přírodě. Pokaždé se z této skutečnosti snažím něco naučit. To je hlavní důvod, proč běhám.

Když jdu běhat, nemám s sebou příliš mnoho věcí, protože mi to umožňuje běhat rychleji. Stejnou filozofii uplatňuji ve svém životě. Chci tím říct, že příliš nelpím na materiálních věcech.

Upoutávka na film o Antonu Krupickovi

Jaký je tvůj perfektní den?

Ideálním dnem pro mě je, když se ráno vzbudím na trati, obvykle v Coloradu, kterou ten den poběžím. Dám si ranní kávu, zaběhám si 2-3 hodiny na několik vrcholů a okoupu se v řece. Odpoledne rád relaxuju sám, s kávou, knížkou nebo internetem. Nebo si místo toho jdu ještě zaběhat. Potom si jdu lehnout a vyhlížím další den. Je to jednoduché, ale takhle to mám rád.

Anton KrupickaAnton Krupicka

Na jakých místech rád závodíš?

V Evropě jsou závody trochu odlišné od těch ve Spojených státech. V Evropě je spousta fanoušků a přírodní prostředí je tam jedinečné. Náročnost trasy je na velmi vysoké úrovni. U nás nejsou ultramaratony příliš populární, a proto se o ně nezajímá moc lidí, ale zase tam má člověk více klidu. Mám rád obě tyto varianty závodů.

Myslím, že Španělsko je pro mne asi nejzajímavější země v souvislosti s horskými ultramaratony. Pochází odtamtud mnoho silných běžců a běžkyň jako Emma Roca nebo Nuria Picas a Albets. Jsou to také skvělí lidé a to je důvod, proč se rád vracím do Španělska.

S využitím buff.eu

Zajímá vás Tony Krupicka a další běžecké osobnosti? Více se dočtete na www.SvetBehu.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: