Antarktická rapsodie the Scott Expedition

Antarktická rapsodie the Scott Expedition

Jižní pól se přes Vánoce nezastavil, aby počkal, než se vzpamatujeme ze všech oslav, přívítáme následně nový rok a opět se ponoříme do sledování dění okolo něj. Naopak. Nejmladší dobyvatel jižního pólu v historii, dva cyklisté, plastová ženská ňadra, Scottova expedice a další zaznamenávají četné úspěchy! Čtěte více!

Pravidelně sledujeme dění okolo jižní točny a snažíme zachytit ty nejlepší expedice, které na ledu působí. Od našeho posledního sumáře, který jsme uveřejnili v čase vánočním, se toho stalo mnoho! Čtěte dále!

The Scott Expedition jede už téměř tři měsíce!

Vždy tento projekt vychvalujeme – proč také ne?! Jedná se o nejhonosnější expedici posledních let v rámci dobývání jižní točny. Ben Saunders a Tarka L’Herpiniere totiž „kopírují“ Scottovu expedicii před více než 100 lety, došli již na jižní pól, ale moc s ostatními neslavili, protože je čekala ještě dlouhá cesta zpátky, na níž jsou právě nyní. Ke dnešnímu dni počítají již 89. den na ledu – a to je, přátelé, úctyhodný výkon! Ani další číslovka pojící se k jejich expedici není (pro ně) nijak povzbudivá, do svého konce mají ujít ještě okolo 800 kilometrů. Aktuálně se tedy pohybují někde okolo Beardmoreova ledovce.

Zkuste si to sami představit – jste pouze se svým parťákem den co den po tři měsíce obklopeni bílou krajinou, věčným ledem, v zemi neutuchajícího přízemního větru, pořád v teplotách hluboko pod nulou, uzavřeni ve stanu, nebo na pochodu. Nikdo na světě by nemohl říct, že to není po stránce psychické a fyzické vyčerpávající. Až Ben s Tarkou dosáhnou pobřeží (a my v to pevně věříme a fandíme jim!) a expedici ukončí, právem se jejich čin zapíše do světových dějin. Neskutečné!

Růžová prsa zazářila na pólu

Geoff Wilsona jeho The Pink Polar Expedition, která vzbudila značný ohlas nejen tím, že na sáních táhl obří plastovou maketu ženských ňaděr pro upozornění na podcenění problému rakoviny prsou, ale také pojetím expedice. Pro pohyb v ledovém království využil Australan chůze na lyžích a tažného draka, kitingu. Tak se mu podařil skvělý kousek – trasu dlouhou přibližně 3400km (z pobřeží Herkulovy úžiny na pól a zpátky) zvládl urazit za 53 dní (z čehož ještě 3 celé dny proseděl kvůli špatnému počasí ve stanu) a ukončit celou akci v polovině ledna. O jeho posledních krocích si můžete přečíst přímo zde. Geoff Wilson ukázal, že se není třeba honit pouze za svou vlastní slávou, ale lze se obětovat pro dobrou věc! Smekám klobouk až na zem!

Geoff Wilson

Cyklista ještě nepíchl!

Svérázný projekt cyklisty a dobrodruha, padesátníka Daniela Burtona, který se rozhodl dojet na jižní pól z pobřeží na kole je téměř u konce, v dnešní den mu zbývá k dosažení cíle méně než 30 kilometrů a možná, kdo ví, v čase, kdy čtete tyto řádky, už dávno narazil lahev šampaňského a oslavil svůj úspěch u stříbrné koule umístěné na točně, který byl vykoupen mnoha počátečními nezdary v podobě nepříznivého počasí i povrchu pro jízdu na kole. Jedno ponaučení platí: nestahujte kalhoty před brodem! Ani jeho akce není sebestředá expedice za ukojením vlastního ega – i on spolupracuje s nadací pro boj proti obezitě a srdečním příhodám, neboť jeho maminka před rokem na selhání srdce zemřela. S uctěním její památky na trasu vyrazil …

A ještě jeden bicykl v akci aneb prvenství je jinde!

Teprve nedávno jsem si všiml, že ještě jeden odvážný cyklista vyrazil směrem na jižní pól. Je jím Juan Menendez Granados. Avšak oproti zmiňovanému Danielu Burtonovi, kterého jsme pečlivě sledovali, se mu ke konci extrémně nedařilo – jel skoro doslova na pokraji svých sil, málo spal a pociťoval celkovou slabost. I přesto ale stanul po 46 dnech jízdy 18. ledna 2014 na jižním pólu a patrně se právě on stal prvním člověkem, co na točnu dojel na kole – bez podpory, bez asistence. Velká gratulace a určitě rád počkám na vyjádření obou cyklistů – každý bude zřejmě držitelem rekordu v jiné oblasti!

Juan Menendez Granados

Nejmladší dobyvatel jižního pólu!

Lewis Clark a jeho parťák a polárník Carl Alvey mají svou expedici „coast-to-pole“ v délce 1126 kilometrů již několik dní za sebou. Po 78 dnech expedice (avšak 48 dnech pochodu) dorazili dne 18. ledna 2014 v čase 18:00 do cíle. Na tom by nebylo nic tak zvláštního kromě toho, že Lewis Clark se zapíše do světových dějin jako nejmladší dobyvatel jižní točny – je mu teprve 16 let! Prolomil i několik dalších světových rekordů – nejmladší Brit na pólu či nejmladší osoba (muž či žena), která dolyžovala na jižní pól z pobřeží. Uskutečněné cíle jeho expedice si můžete přečíst zde na blogu. Gratulace, mladíku, jen tak dál!

Manželé na pólu

Chris a Marty Faganovi se před třemi dny dostali do svého vytoužného cíle a mohli si dát novomanželský polibek na jižní točně, kam dorazili po 48 dnech pochodu (ačkoli si zabalili jídlo jenom na 45 dní, vystačili si…) – vyrazili 2. prosince 2013 na cestu dlouhou 890 kilometrů. Jejich poslední kroky ale nebyly vůbec jednoduché, silný vítr a velmi nízké teploty jim nedovolily zastavit ani na jídlo, báli se, aby neprochladli, a tak jako stroje pochodovali dál a dál, než dorazili ke značce uznačující jížní pól. Nyní si už užívají pohotinnosti tamní základny, tepla a pocitu, že mají nejtěžší a nejdelší část cesty za sebou. Hodně štěstí a vzájemné lásky do společného života!

Úspěch polárního vlka

Antony Jinman se jako ostřílený polárník prodral k jižnímu pólu za 47 dní, kdy urazil vzdálenost 1126 kilometrů sám, bez podpory a asistence. Spojení s datumem 17. 1. 2014, kdy na točně stanul, je zajímavé, neboť je to 102 let po té, co na jižní pól dorazil Kapitán Scott. Prvotní Antonyho nezdary vystřídalo skvělé sólo ke konci. Jeho expedice „ETE Teachers South Pole Mission“ ve spojení se světovou vzdělávací organizací měla poukázat na nedostatek vzdělání v různých zemích světa. Pěkný poslední příspěvek na jeho blogu doporučuji určitě přečíst. Blahopřeji!

Nechci v žádném případě tvrdit, že nejzajímavější dění v Antarktidě je za námi, ale nejspíše se už podobně vyhecovaných a unikátních projektů v rámci letošní „jižní sezóny“ nedočkáme. Uvidíme, nicméně The Scott Expedition stále pokračuje, my ji budeme sledovat!
Na závěr se podívejte, jak právě členové The Scott Expedition trávili vánoční čas a oslavovali dva měsíce na ledu. Zapněte si topení na pětku!

Zdroj: theadventureblog.blogspot.com, explorersweb.com
Fotografie: The Scott Expedition, Geoff Wilson a The Pink Polar Expedition, expedice Juana Menendeze Granadose

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: