Ani na třetí pokus to nevyšlo, Mára Holeček a Tomáš Petreček jsou zpět v základním táboře bez vrcholu

Ani na třetí pokus to nevyšlo, Mára Holeček a Tomáš Petreček jsou zpět v základním táboře bez vrcholu

Česká dvojice se pokoušela o výstup novou cestou na Gasherbrum I, strávili dlouhý čas ve výškovém táboře v 7300 metrech. Kvůli nepříznivému počasí museli sestoupit a na další pokus již před návratem nemají čas.

Mára s Tomášem dlouho napínali, ze základního tábora odcházeli už 7. srpna s plánem na týden a jídlem na 9 dní. Rychle vystoupali do 7300 metrů, kde je zastavil sníh a silný vítr a předpověď počasí sice slibovala zlepšení, ale stále to bylo „za dva dny“. Poslední informace byla ze soboty 15. srpna, kdy jim mělo dle plánu dojít jídlo a palivo. Nakonec na kopci vydrželi díky šetření 3 další dny, v úterý 18. srpna odpoledne ale nakonec sestoupili bezpečně zpět do BC.

Tak třeba příště (pozn. red.: předpokládám, že Mára už plánuje další pokus nejpozději za rok).

Festival Obzory

Festival OBZORY nastartuje vaši outdoorovou aktivitu 7. – 8. 11. 2015 v Praze

Čerstvé expedice, známé osobnosti, důkladné know-how a praktické rady pro milovníky všelijakých aktivit v přírodě, inspirace, exotické jídlo, večerní koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 7. – 8. 11. 2015.
www.FestivalObzory.cz

Čeští horolezci se pokusí zdolat novou cestu v jihozápadní stěně. V posledních dnech se úspěšně aklimatizovali v normální výstupové cestě až ve výšce 7000 metrů, v současnosti odpočívají v základním táboře a s vhodnou předpovědí počasí vyrazí vstříc hlavnímu cíli expedice.

Oba lezci společně s fotografem a kameramanem Tomášem Galáskem vyrazili z Prahy už 8. července. Vzhledem k tomu, že z Islámábádu do Skardu nelétala kvůli počasí letadla, museli zvolit méně pohodlnou, dlouhou a relativně nebezpečnou cestu po známé Karakoram Highway, která má s dálnicí pramálo společného. Přes 24 hodin naklepávání v ostrých zatáčkách nad řekou Indus nakonec celá trojice v bezpečí zvládla a ve Skardu se setkali se svým poslaným cargem, které přebalili dle váhy pro nosiče.

Po dalším dnu cesty do Askole v džípu, což Mára označuje jako „zážitek, který bych nejraději již posunul do roviny neopakující se historie“, přesto tudy vyrazil již více než po desáté, mohli nastoupit na týdenní trek po ledovci Baltoro.

Trek zdržoval jen neschopný styčný důstojník, který Čechy hlídá, nejspíš aby neemigrovali do Číny či Indie… Den po postavení základního tábora začali plnit aklimatizační plán a vyrazili do stěny Gasherbrumu I. Vydali se do výškového tábora C1 (6100 m) a postupně se jim podařilo vystoupat až do výšky 7000 m, kde potkali jinou českou expedici. Poté se již vrátili do základního tábora, kde odpočívají a čekají na vhodnou předpověď počasí pro pokus o dokončení prvovýstupu jihozápadní stěnou z let 2009 a 2013.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: