Andrzej Bargiel je polský Hermann Maier, co chystá letos?

Andrzej Bargiel je polský Hermann Maier, co chystá letos?

Fenomén polského skialpinismu Andrzej Bargiel si pro letošní léto vytyčil ambiciózní cíl, a to získat titul Sněžného leoparda v rámci jedné sezóny, což obnáší vylézt na pět sedmitisícovek bývalého Sovětského svazu. To už tu bylo v podání Denise Urubka a Sergeje Molotova v roce 1999, a tak chce Andrzej sestup vždy provézt sjezdem na lyžích.

Kromě samotného slyžování všech pěti vrcholů chce Andrzej kompletní výstup a sestup v rámci každého z nich uskutečnit vždy v rekordním čase a pokusit se chce také o překonání Urubkova a Molotovova výkonu, kdy všechny výstupy absolvovali za 42 dní! Tenhle počin je náročný nejen fyzicky, ale také logisticky a pak samozřejmě s ohledem na počasí, kdy vám musí přát ne trocha, ale pořádná porce štěstí.

Pokud občas nakouknete na naše stránky, tak vám tohle snažení „dostat se pod 42 dní“ možná něco říká. V roce 2014 se chtěl o podobný kousek pokusit Slovák Zoltán Pál, se kterým jsme před odjezdem udělali zajímavý rozhovor. Nakonec se mu podařily dva z pěti výstupů.

Pik Komunisma (7495 m), Pamír, Tádžikistán

Pik Pobědy* (7439 m), Ťan-šan, Kyrgyzstán/Čína

Pik Lenina (7134 m), Pamír, Kyrgyzstán/Tádžikistán

Štít Korženěvské (7105 m), Pamír, Tádžikistán

Chan Tengri* (7010 m), Ťan-šan, Kazachstán/Kyrgyzstán/Čína

*Pik Pobědy a Chan Tengri nikdy nebyly sjety na lyžích. Jednalo by se tak o absolutní prvosjezd.

Výpravu bude dokumentovat televize Canal+ ve spolupráci s Discovery Channel. Následně vznikne osmidílná série hodinových filmů. Canal+ navíc založil webové stránky, na kterých budou informace o průběhu akce včetně fotek a krátkých videí.

28letý Polák toho má za sebou už poměrně dost

Na domácí scéně se mu podařilo získat tři tituly mistra Polska ve skialpinismu. V rámci celkového pořadí světového poháru ve skialpinismu obsadil třetí místo. Na Elbrus Race (převýšení 3300 m) překonal v roce 2010 rekord Denise Urubka, a to o 32 minut, časem 3 hodiny a 23 minut.

Bohaté zkušenosti má i z osmitisícovek, když v roce 2013 sjel Shishapangmu a o rok později Manaslu, kde vytvořil hned dva nové rekordy. Jednak na vrchol vylezl v čase 14 hodin a pět minut (počítáno od základního tábora) a včetně sjezdu zpátky se dostal na čas 21 hodin. Nejnovějším zápisem je jeho loňský prvosjezd z vrcholu Broad Peaku, kde byl opět nejrychlejší (BC-vrchol-BC za 21 hodin a 14 minut).

S využitím wspinanie.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: