Alpe d´Huez – Středisko hned s několika nej

Alpe d´Huez – Středisko hned s několika nej

Unikátnost střediska zajišťuje nejdelší sjezdovka v Evropě čí jízda tunelem, který vede pod ledovcem. Chcete vědět víc, tak čtěte!

Jihovýchodně od Grenobelu, na severním okraji Národního parku Écrins, přibližně 90 km od hranic s Itálií, leží jedno z nejvyhlášenějších a také největších středisek v Evropě. Nejde o žádný jiný resort, než o Alpe d´Huez. Ten leží ve výšce 1860 m n. m. na jižních svazích horského masivu Grandes Rousses. Právě orientace sjezdovek na jih je jedním z hlavních lákadel pro lyžaře. Pravidelně zde totiž mývají 300 slunečných dní v roce, což je opravdový unikát. Jaké jsou ale místní sjezdovky a infrastruktura?

Alpe d´Huez plné superlativů

Když jsem večer, po dlouhé, 16 hodin dlouhé cestě ležel v posteli na apartmánu a pročítal si základní informace o středisku, nestačil jsem se divit. Během našeho týdenního pobytu tu budeme moci vyzkoušet celých 248 km sjezdových tratí, včetně nejdelší černé sjezdovky v Evropě, která má 16 km a jmenuje se Sarenne. O dostatečnou sněhovou pokrývku se tu stará neuvěřitelných 785 sněžných děl a unikátem je i další černá sjezdovka Tunnel, která vede 200 m dlouhým tunelem pod ledovcem.

Městečko Alpe d´Huez leží ve výšce 1860 m a dostat se z něj můžeme, až na vrchol Pic Blanc do výšky úctyhodných 3 320 m (Vyhlídka na Pitztalu má mimochodem 3 440 m n. m.). Stálých obyvatel tu najdeme zhruba 1 700 a k tomu přibližně 32 500 lůžek pro hosty. Je až k neuvěření v jak obrovském resortu se nacházíme. Jde pravděpodobně o největší zimní středisko, které jsem kdy navštívil.

Vysoká kvalita za velmi příznivou cenu

I přes to, že se v mnohém resortu Alpe d´Huez většina evropských středisek nevyrovná, cena skipasů není nijak přemrštěná. Patří sice k vyšším, ale je srovnatelná například s rakouským Saalbachem. Cena šestidenního skipasu, který si kupujeme je 225 euro. Pro zajímavost cena denní permanentky v hlavní sezóně ale pro dospělého vyjde na 45 euro, což už je poměrně dost. Samozřejmostí jsou slevy pro děti do třinjácti let a seniory od šedesáti pěti let. Skipasy je možné si dokonce objednat online. Přes internet máte slevy na ježdění v sobotu. Zdali se vyplatí různé slevy nějak kombinovat, jsme ale nepočítali.

Nezapomenutelné lyžování v Alpe d´Huez

Bydlíme v apartmánech kousek od sjezdovek. Vlastně se dá říct, že k lanovkám to je v Alpe d´Huez kousek odkudkoli. Jsou totiž všude. Celé středisko by se dalo rozdělit do několika lokalit, z nichž každá má svá specifika.

Úpatí hory Signal

Signal je vrchol vlevo od Alpe d´Huez, který dosahuje výšky 2 115 m. Na jeho svazích jsou situovány spíše mírnější, ale poměrně dlouhé svahy, které se různě klikatí podél nezalesněných svahů. Po hřebeni vede dolů červená a černá sjezdovka, zpět do městečka jich vede ještě víc. Pokud byste se z hory Signal vydali po odvrácené straně směrem od Alpe d´Huez, dojeli byste do městečka Villard Reculas ve výšce 1 480 m. Zde najdete pár restaurací a krátké svahy pro úplné začátečníky. Kdybychom ale pokračovali přesně na opačnou stranu, tedy doprava, můžeme se postupně dostat až na ledovec Sarenne.

Zelená pro začátečníky

Začátečníci všech věkových kategorií tu mají stále zelenou. A to doslova. Ve skimapě jsou totiž nejmírnější svahy, jak už tomu je ve Francii zvykem, označeny zeleně a k tomu ještě stejnou barvou zvýrazněny. Těchto oblastí tu je dokonce šest. Návštěvníci v nich naleznou vše, co by mohli při svých prvních zkušenostech na svazích potřebovat. Velmi příjemné je zjištění, že 4 vleky pro začátečníky označené ve skimapě černou tečkou jsou zdarma (konkrétně jde o Rif Nel 2, École 2, Paussin 1 a Grenouilles). Pro úplně nejmenší tu jsou připraveny tři „vesničky“ vybavené spoustou atrakcí. Co se tedy infrastruktury pro děti a začátečníky týče, Alpe d´Huez od nás dostává tu nejvyšší známku.

Z L´Apette až do Vaujany

L´Alpette je místo ve výšce 2050 m, odkud vede gondola na Dome des Petites Rousses (2800 m). Dá se však také sjet dolů, do údolí. Vlevo od hlavní kabinky oblasti Vaujany-Alpette se nacházejí mírné, převážně modré sjezdovky, ze kterých se dá odbočit doleva na černou La Fare. Po ní přijedete k horní stanici lanovky Vaujany-Enversin, která vás sveze přímo do Vaujany ve výšce pouhých 1250 m. Pokud odtud vyjede opět na L´Apette a dáte se tentokrát doprava, naberete směr po červené do Oz En Oisans (1350 m). Z tohoto místa pak vedou kabinky Poutran I a Poutran II zpět do centrální části Alpe d´Huez.

Vyšší patra střediska a cesta na ledovec

V horních pasážích střediska jsou tratě o poznání prudší. Převažující červená a černá barva napovídají o jasném určení tratí pro zkušenější lyžaře. Těm nejprudším svahům se dá ale pohodlně vyhýbat a tak se sem nemusejí bát ani nezkušení lyžaři. Odměnou za přesedání mezi lanovkami jsou nádherné výhledy z Dome des Petites Rousses a Clocher de Macle, obě ve výšce 2800 m. Z vrcholů je báječný pohled do údolí. Tím však ještě Alpe d´huez nekončí. Za námi se tyčí majestátní vrcholy mnohem vyšších hor, které jsou také zpřístupněny pomocí lanovek.

Jsme celí nedočkaví, vidina rozhledu z výšky 3330 m na Pic Blanc je silnější než cokoliv jiného. Za chvíli už stojíme na vrcholu a fotíme tu krásu kolem. Vůbec se nám odtud nechce, ale Alpe ´d Huez má pro nás další lákadlo. Právě odtud, z ledovce Sarenne, totiž vede nejdelší černá sjezdovka v Evropě a také známá trať vedoucí 200 m dlouhým tunelem. Volíme samozřejmě delší variantu a užíváme si 45 minut dlouhý sjezd zpět do městečka. Jde však spíše o zážitek z její délky, než z její kvality. Určitě ale nelitujeme.

Signal de L´Homme a další nálož sjezdovek

Když jsme sjížděli po černé dolů, všimli jsme si vlevo od nás dalších, velice pěkně vypadajících tratí. Později jsme zjistili, že šlo o sjezdovky pod vrcholem Signal de L´Homme, na které jsme se dívali už první večer v plánku. Jde o směs převážně červených, ale i modrých a černých barev, které se prolínají a ubíhají směrem na Alpe d´ Huez, nebo také do Auris en Oisans. Tratě jsou svým profilem velmi příjemné a tak zde trávíme poměrně hodně času, než se zase odhodláme pokračovat dál.

Lákadla v oblasti, která musíte vyzkoušet

Za zmínku určitě stojí ledová jeskyně ve výšce 2700 m. Najdete ji nad lanovkou Grandes Rousses a čeká na Vás spousta soch z ledu. Vstupné je 4,5 euro pro dospělé a 3,5 euro pro děti. V Alpe d´Huez se také nachází řada wellness center a kryté bazény. Vyzkoušet můžete skoky padákem, paragliding a další extrémní zážitky. V Alpe ´d Huez ale dostávají i milovníci pravého odpočinku a gastronomie. Středisko má jediný cíl, kterým je uspokojení všech vašich přání. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že velmi úspěšně.

Prožít báječnou dovolenou v Alpe d´Huez je možné s cestovní kanceláři PUXtravel za velmi atraktivní cenu. Prohlédněte si naši nabídku, nebo si stáhněte katalog. V nabídce máme hned několik typů ubytování, stačí si jen vybrat!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: