Alex Honnold opět ohromil horolezecký svět

Alex Honnold opět ohromil horolezecký svět

Jakoby nestačilo, že ve filmu Alone on the wall1 svým výkonem málem přivodil několika lidem infarkt (včetně mě). On ty výkony žene výš a výš. I když si někteří možná myslí, že už to nejde, Alex opět ukázal opak.

Každý, kdo se trochu zajímá o hory a dění kolem nich, musel zaznamenat pojem Half Dome či El Capitan. Tyto pojmy jsou pro skalní lezce něco jako pro cyklisty Tour de France. Většina lezců o nich tiše sní, někteří mají to štěstí, že se na ně podívají a ti nejlepší je dokonce i slezou. Alex má laťku snění položenou asi někde jinde.

Co zase „vyvedl“?

Z pátého na šestého června se Alexovi (27) povedlo něco speciálního. Vylezl jižní stěnu Mt.Watkins, cestu The Nose na El Capitan a severozápadní stěnu Half Dome. Stihl to za pouhých 18 hodin. Už to by byl výkon snů, jenže on to ještě „vyšperkoval“ tím, že lezl free solo.

To je asi 2100 metrů skalního lezení téměř bez jištění. Nutno dodat, že Alex použil jištění asi na 150 metrech, a to jen v těch nejtěžších úsecích.

Po slezení Alex řekl něco, co jeho okolí dosud neslyšelo: „OK, tohle bylo velký, bylo to něco speciálního“. Zajímavé slyšet to od něj až teď, po tom, co všechno už dokázal.

1Celkem mě udivilo, že si několik set metrů nad zemí, bez jištění píská (čas ve videu 11:17)

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: