Aletsch – největší Apský ledovec v Evropě

Aletsch – největší Apský ledovec v Evropě

Aletsch glacier nebo jen zkráceně Aletsch patří s rozlohou 84 km² mezi skutečného velikány hodné návštěvy. Pyšní se hned několika tituly. Je největším alpským ledovcem a také největším údolní ledovec v kontinentální Evropě.

Od roku 2001 je zapsán na seznamu památek UNESCO. Táhne se od sedla mezi štíty JungfrauMönch ve výšce přibližně 3 450 m až do údolí k hornímu toku Rhôny. Hlavní část ledovce vzniká v údolí Konkordiaplatz, kde dosahuje šířky 1,5 kilometru a hloubky 900 metrů.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Stejně jako je tomu i u ostatních ledovců i ten Aletschský se potýká s problémy se vzrůstající teplotou. Od roku 1880 ustoupil už o skoro 3 kilometry. V současné době zbývá už jen přibližně 30% z původního ledovce. Jako ideální startovní místo pro túry po ledovci je turistická chata Konkordiahütte. Stojí na západním hřebenu hory Gabelhorn. Skialpinisté zase odtud většinou začínají stoupat na Jungfrau, Mönch a další.

Zavěšení nad soutěskou

I v oblasti Aletschského ledovce najdete ve Švýcarsku oblíbené visuté mosty. Od roku 2008 se můžete projít po 124 metrů dlouhém visutém mostě, který se klene 80 metrů nad soutěskou Massaschlucht. Po mostě se můžete třeba projít, pokud vyrazíte na trek z Belalp do Riederalp výjimečně klidnou krajinou navozenou Aletschkým lesem a ledovcem, které stezku obklopují.

TIP: Pokud chcete zažít něco skutečně netradičního, vyzkoušejte místní raritu. 9 jamkové golfové hřiště v Riederalpu v nadmořské výšce 2000 metrů.

V klidu daleko od aut

Dominantou celého údolí řeky Rhôny jsou tři mestečka Mörel, Betten a Fiesch, na něž navazují v nadmořské výšce kolem 2000 metrů čtyři turistická střediska Riederalp, Bettmeralp, Fiescheralp a Fiesch. Vše je propojeno systémem lanovek, které jsou v této oblasti naprosto nezbytné. Nahoru nevedou totiž žádné silnice, což sice trošku komplikuje přepravu nákladu. Ale zaručuje dostatečný klid a romantickou pohodu.

Všechny čtyři střediska jsou v zimě propojeny do lyžařského areálu, kde kromě téměř naprosté jistotě slunce a sněhu jižně orientované terasy Aletschu, využijte 35 lanovek a vleků. Bezlesé svahy mezi hřeby protkává 104 kilometrů upravených sjezdovek.

Na kole i po svých

Rozlehlé louky plynule přecházející v skalnaté hřebeny dosahující výšky až 2900 metry nabízí skvělé výhledy na Aletschský ledovec. V létě se k němu dostanete pomocí čtyř lanovek (dvě z Riederalpu a po jedné z Bettmeralpu a Fiescheralpu). Nejlepší výhled na celý ledovec nabízí právě lanovka z Fiescheralpu, která vás vyvede na 2934 metrů vysoký Eggishorn.

Kdo preferuje chodit po svých, může okolní krajinu prozkoumávat skrze hustou sít turistických tras všech náročností, v celkové délce 150 kilometrů. Lokalita je vhodná i pro cyklisty, především milovníky downhillových horských kol, k dispozici je rovných 100 km cyklistických tras.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: