Aletsch Arena: Po trailech kolem nejdelšího evropského ledovce Aletsch

Aletsch Arena: Po trailech kolem nejdelšího evropského ledovce Aletsch

Švýcarské bikové traily mají jedno společné – panoramata, která bychom mohli typicky marketingově nazvat jako dechberoucí. V tomto případě je to ovšem svatosvatá pravda. Co do působivosti výhledů je jasnou jedničkou Aletsch Arena s nejdelším údolním ledovcem v Alpách.

Místo, které by nemělo chybět na vašem „bikovém švýcarském bucket listu“, je rozhodně Aletschský ledovec, který je se svou délkou 20 km a rozlohou téměř 80 km největším ledovcem Alp a jeho velkolepost si uvědomíte teprve až ve chvíli, kdy nad ním budete stát. Tento zážitek vám nezprostředkuje ani sebelepší obrázek či fotka ledovce. Přímo podél ledovce se rozprostírá Aletsch Arena se sítí lanovek, které vás vyvezou až na hřeben, odkud máte výhled na ledovec jako na dlani. Co zahřeje na srdci každého bikera, je skutečnost, že se sem kteroukoli lanovkou může nechat vyvézt i s kolem a následně se vydat po více než 100 km překrásných horských trailů přímo kolem ledovce, a to zcela legálně.

Právě Aletsch Arenou prochází slavná cyklistická trasa závodu Stoneman, který má 127 km a s oficiální závodní registrací si ho můžete projet kdykoli v sezóně od 25.6. do 24.10. Nemáte-li závodní ambice, můžete si samozřejmě trasu projet i bez registrace, a to klidně celou nebo jen některé její části. Abyste se na trase neztratili, vezměte si na pokladně nebo u kteréhokoli nástupu kabinkové lanovky malou mapičku, kde jsou hlavní trasy vyznačené, my se dle této mapky orientovali bez problémů po celou dobu pobytu.

Mapka a info k trailu Stoneman.

QR trasa Stoneman

Chcete-li se přímo při jízdě po trailu kochat pohledem na 10 miliard tun ledu, nechte se i s kolem vyvézt kabinkovou lanovkou na vrchol Moosfluh a vyberte si část Stonemana z Moosfluh do Riederalpu. Hned na úvod tu totiž brázdíte panoramatickou hřebenovku, po které uhání hravý trail vedoucí převážně z kopce a servíruje vám pohled přímo na Aletschský ledovec. Velkolepost téhle okolní krajiny vám zůstane na dlouho vrytá do paměti.

Velmi pěkný trail startuje také na Bettmerhornu (2 869 m), kam vás pohodlně vyveze kabinková lanovka z Bettmeralpu a hned od jejího výstupu se můžete vrhnout na sjezd ve sněhu (alespoň v červnu tomu tak bývá). Úvod je poměrně prudký, zahrnuje i techničtější pasáže v kamenech, bývá tu ale vyjetých spoustu „chicken lajn“, tedy jednodušších variant projetí. Krásná hřebenovka vás sveze až na Biel, kde uhnete na Bettmersee a hravým, ryze přírodním trailem se dostanete do Bettmeralpu k nástupu lanovky. Zatímco horní polovina trailu je spíš technická, dolní část směrem k jezeru se promění v rychlou flow pasáž, kde si z lecčeho uděláte i odrazový můstek pro nějaký ten menší polet.

Po trailech kolem nejdelšího evropského ledovce Aletsch (6)
Lanovky vás vyvezou do výšin, odkud se můžete vydat na více než 100 km překrásných horských bike trailů přímo kolem ledovce. Aletsch Arena, švýcarské Alpy. Foto Tomáš Rucký

Oblíbenou částí Stonemana je také úsek Bettmeralp-Fiescheralp-Gletscherstube-Inneres Tälli-Fiescheralp-Bettmeralp, který začíná výšlapem do kopce po šotolinové cestě až ke Glestcherstube. Cesta ale není nijak prudká a celý kopec se dá v pohodě vyjet. Hodně usnadní i tunel kousek před Gletscherstube, kde si něco přioblečte, protože je tu chladno i v teplém letním dni.

Jen pár metrů za Gletscherstube, horskou chatou, kde se dá občerstvit, se nachází cíl našeho okruhu – jezero Vordersee, zároveň nejvyšší bod výletu. Od Vordersee vede trasa dále po horském trailu směrem na Unneres Tälli. Pokud si myslíte, že už vás co do přírodních krás nic nepřekvapí, tak tady vás působivá švýcarská krajina dostane do kolen. Příroda se mění ze zelených pastvin na skalnaté moře a vy máte pocit, že jedete po trailu na jiné planetě.

Zelená barva je ve strmých skalách prokládaná šedou a v pozadí se vine druhý ledovec Fieschergletscher, který je zaklesnutý do mohutných skal. Naprostá monumentálnost hor vás bude nutit co pár metrů zastavit a snažit se skalní a ledovcové tvary zachytit na telefon či foťák.

Poté, co se trail začne z vrstevnice postupně zalamovat víc z kopce, nabízí víc a víc techničtějších sekcí, jako jsou třeba menší i větší kamenité schody nebo switchbacky. Endurové kolo ale všechno relativně v pohodě pobralo. Mně jen nějak nebylo jasné, jak to tu na kolech dávají maratonci… Klobouk dolů před nimi! Mít fyzičku, chci si takový závod také vyzkoušet! 🙂

Lanovky vás vyvezou do výšin, odkud se můžete vydat na více než 100 km překrásných horských bike trailů přímo kolem ledovce. Aletsch Arena, švýcarské Alpy
Příroda se mění ze zelených pastvin na skalnaté moře a vy máte pocit, že jedete po trailu na jiné planetě. Aletsch Arena, švýcarské Alpy. Foto Tomáš Rucký

Co je dobré vědět.

Aletsch Arena má tři nástupní místa, odkud vás kabinkové lanovky vyvezou do Rideralpu, respektive Bettmeralpu a Fiescheralpu, což jsou malé horské vesničky, kam je autům vjezd zakázán a jediný přístup je sem právě kabinkovými lanovkami. Pokud tedy chcete bydlet přímo v centru dění a ubytujete se v některé z této vesniček, počítejte s přepravou zavazadel lanovkami, k dispozici vám je ovšem šikovný vozíček přímo u nástupu lanovek.

Trail zhruba po 20 minutách klesání znovu přidá vrstevnicový přejezd a následný výšlap, kde je pár metrů nutné kolo tlačit. Po jezdivé pěšince dojedete skoro až do Fiescheralpu, takže co se trailového vyžití týče, užijete si ho tu na jednom sjezdu docela dost. O trailu si klidně troufám říct, že je jeden z nejkrásnějších, jaký jsem kdy jela – zpočátku se lehce vlní a sem tam se musí šlápnout do pedálu, pasáže z kopce ale splňují vše, co milovník trailového bikingu očekává, tedy plynulou jezdivou pěšinku i technické pasáže v kamenech, mírné úseky i strmější sekce v zatáčkách. Po trailu tu jedete necelou hodinku, a to prakticky až k Fiescheralpu, odkud následně zpět do Bettmeralpu sjedete po šotolinové cestě „Herrenweg“.

Trailů i mimo trasu Stoneman je tu všude plno, jezdí se po klasických turistických pěšinách, kde je potřeba brát vzájemně ohled mezi turisty a cyklisty, nicméně trasy v době naší návštěvy nebyly nikterak přeplněné a na kole se jelo plynule. Pro víc trailů si ideálně stáhněte do telefonu aplikaci Trailforks, kde jsou trasy podrobně vyznačené.

Aletsch Arena v kostce:

Vzdálenost z Prahy9 hod 26 min
Celodenní jízdné na lanovky55 CHF
Horské káry (včetně jízdenky na lanovku)16 CHF
Parkování u lanovek8 CHF/den
Webové stránky střediskawww.alestcharena.ch

ŠVÝCARSKO NA JEDNO KLIKNUTÍ

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: