Aktuálně z Baruntse: dva horolezci pohřešováni

Aktuálně z Baruntse: dva horolezci pohřešováni

Členové expedice Petr Machold a Kuba Vaněk, kteří se pokoušeli vystoupit na vrchol nepálské hory Baruntse, jsou pohřešováni. Záchranný vrtulník našel ve výškovém táboře jen roztrhaný stan.

Poslední zpráva na webu expedice je z 9. října a sděluje, že expedice dorazila do BC a další den chce na 6-7 dní vyrazit do stěny.

Dle idnes.cz, který o zmizení informoval jako první, se Jiří Zmítko a Jan Svoboda pokoušeli dle plánu o výstup normálkou, z důvodu sněžení se vrátili do základního tábora. Další dva lezci Petr Machold a Kuba Vaněk se pokoušeli o novou cestu v západní stěně a zůstali vánicí uvězněni v druhém výškovém táboře.

V pátek a v neděli se pomocí vrtulníku pokoušeli dostat lezce do bezpečí, ale v C2 nalezli jen roztrhaný stan a ani na sestupové cestě je nenalezli.

Před odletem: Expedice na Baruntse

Po pohodovém lezeckém dnu v Arcu přichází SMS od Petra Macholda, zvaného Máša: „Na podzim expedice Baruntse. Jedeš?“ Co ten lišák zase vymyslel? Podzim napovídá směr Nepál. Jsem pro každou špatnost – jedu.

Doma konzultuji se strýčkem Googlem. Nepál, kopec lehce přes 7000, poměrně lehká normálka, co má sakra za lubem? Volám Petrovi: „Co máš v plánu?“

„Sjezd na lyžích nebo nějaké lezení,“ zní odpověď. Lezení zní lákavěji. Severka vypadá hrůzostrašně. Západní stěna vypadá o něco lépe a směr přímo na vrchol ještě nebyl vylezen. Navíc, nástup do stěny ze základního tábora normální cesty, kde se můžeme dobře aklimatizovat. Zkusíme to? Proč ne! Je rozhodnuto.

Petr už má připravený další dva parťáky na nomálku – Jirku s Honzou.

Pomalu roztáčíme kolečka příprav, letenky, shánění sponzorů, kupení materiálu na hromadu a hledání místní agentury. Lezení v Nepálu není jen tak. Musíte mít permit, styčného důstojníka, partu nosičů, pár dalších povolení a nějaký ten servis v základním táboře. Vše se vcelku daří zajistit a náš plánovaný sraz 26. září 2013 na pražském letišti dostává reálnější obrysy.

Naše skromná sestava: Petr Machold, Kuba Vaněk, Jiří Zmítko, Jan Svoboda.

Naše smělé plány:

  1. Bezpečný návrat zpět do Čech

  2. Honza + Jirka výstup „normálkou“ na Baruntse (7162 m)

  3. Kuba + Petr výstup tamtéž, ale novou cestou v západní stěně

Trocha faktů o kopci

Baruntse 7162 m n.m. Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, jenž probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku, které tvoří jeho jihovýchodní hranici.

Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené “Y“ směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n. m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem.

Držte nám palce, a pokud by Vás zajímalo, co právě děláme, může se podívat náš web baruntse.expeditions.cz

Expedici podpořily firmy Devold, Norská móda, Unicorn Systems, Humi outdoor a pár dalších.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: