Adrenalin – hormon bojovníků i zbabělců

Adrenalin – hormon bojovníků i zbabělců

Rozšířené zornice, zrychlený puls a zvýšený krevní tlak. Stres. Je na čase utéct a nebo naopak zaútočit? O tom všem rozhoduje hladina adrenalinu ve vašem těle. Co o něm víme?

Historické dědictví?

Když náš praprapředek z poslední doby ledové narazil na jeskynního medvěda, měl v podstatě dvě možnosti. Utéct, nebo ho ulovit. Kdo by se pokusil o rozvážné diplomatické vyjednávání, jehož cílem byl konsenzus stvrzený smlouvou tesanou pazourkem do břidlicové tabulky, měl by smůlu. Kdo reagoval rychle a zarazil mu oštěp hluboko do hrudi nebo včas vzal nohy na ramena, ten zvítězil. Možná, že už tenkrát se říkalo, že kdo uteče, ten vyhraje. Sice přijde o jeskyni, ale ne o život. Už tenkrát se mu do žil vlila vlna adrenalinu.

Dnešek je na podobné adrenalinové zážitky poměrně chudý. Není proto divu, že si je mnozí vyrábějí jinak, agresivitu si vybíjejí sportem a adrenalinové opojení hledají v seskoku padákem, na gumě z mostu či jeřábu nebo lezení po čemkoliv. Mrakodrapem počínaje a pískovcovou skalní věží konče.

Co to je?

Když John Travolta, jemuž by v podobné situaci bezesporu (kdyby se nejednalo o film) stříkal adrenalin i z uší, zarazí injekci s dlouhou jehlou do srdce drogami předávkované dívky, tváří se jaksepatří vyděšeně. Kultovní scéna z neméně kultovního Pulp Fiction je sice návodná, ale moc neříká, proč vlastně adrenalin takhle „zázračně“ zabral.

Při vyplavení adrenalinu do krevního řečiště dojde k zúžení periferních cév, což má logicky za následek vyšší krevní tlak. Je to podobné, jako když zmáčknete zahradní hadici nebo močovou trubici. Taky se díky tlaku dostříkne dál. Všichni kluci (a kdo z nás to nezkoušel) závodící v tom, kdo dál dočurá, tento trik znají. V případě vyšší hladiny adrenalinu v těle to znamená větší a hlavně rychlejší dopravení kyslíku a glukózy (tedy energie) ke tkáním. Zřejmě obojí budou svaly v nejbližší době potřebovat. Vlivem stresu dochází k rozšíření zornic, takže na oční fotoreceptory dopadá více světla a urychluje se srdeční činnost a síla stahu srdečního svalu. Možná právě poslední fyziologický efekt adrenalinu probral filmovou feťačku Miu k životu.

„Adrenalin vyvolává ve vysoké dávce tak výrazné zvýšení srdeční frekvence, že může vést až k život ohrožující arytmii. To jde ruku v ruce s prudkým zvýšením krevního tlaku. Na druhé straně právě to mohly být faktory, jež přivedly filmovou Miu zpět k životu,“ říká MUDr. Miroslava Korfová z anesteziologicko-resustitačního oddělení nemocnice v Ústí nad Labem.

Je adrenalin nebezpečný?

Hormon, jež se vylučuje z dřeně nadledvinek, má za úkol připravit tělo na stresovou situaci. K uvolnění do krve dochází během okamžiku, ale k jeho poklesu je třeba delšího času – řádově až desítek minut. Na první pohled to vypadá, že adrenalin pomáhá tělo „vyhecovat“ a může dojít k přestřelení hranice, co všechno ještě svaly zvládnou. Složitá chemická továrna v našem těle ale má pojistku. Jakmile se začne vyplavovat adrenalin, spustí se uvolňování kortizolu, který chrání tělo před přepětím. Jak známo, občas to ale nezvládne. Sport je pro adrenalin vynikající, neboť dojde k jeho „spotřebování“. Akce proběhne a vše se vrátí do normálu.

Ochrana kortizolem spočívá hlavně v tom, že udržuje hladinu glukozy v krvi (a tudíž nemůže dojít rychle k jejímu vyčerpání a řekněme energetickému kolapsu). Při dlouhodobém působení stresu (což ale asi není případ adrenalinových sportů) je naopak škodlivý – dalo by se to zjednodušit tak, že zafixuje vyšší hladinu glukozy v těle jako normu a i vyšší tlak – takže pak člověku zůstává hypertenze a diabetes,“ vysvětluje MUDr. Korfová.

Ovšem adrenalin se vyplavuje i při psychickém stresu, což je mnohem nepříjemnější. Vynadá vám šéf, manželka vás nařkne z nějaké hlouposti a navíc uvíznete v zácpě. Situace na zabití, ale není, kde vyplavený adrenalin spotřebovat. Zmlátit šéfa či manželku je spíše kontraproduktivní a mírně řečeno nespolečenské, vyvrátit sloup se semaforem, na němž bůhvíproč pořád svítí červená taky nepomůže. Pokud se čtenáři Pohory chtějí motivovat skutečně adrenalinovými výkony, nabízíme prima video:

Poznámka na závěr: podle některých sexuologů zvyšuje adrenalin chuť na sex. Upřímně řečeno, z něj se občas taky může vyvinout pěkně adrenalinová záležitost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: