adidas Sickline – mistrem světa v extrémním kajaku je Španěl, mistryní Norka

adidas Sickline – mistrem světa v extrémním kajaku je Španěl, mistryní Norka

O uplynulém víkendu se v rakouském Oetztalu, stejně jako každý rok, sešli nejlepší kajakáři světa, aby si zazávodili o titul mistra světa v extrémním kayakingu. Závod má již několikaletou tradici, a ačkoliv nepatří k těm nejtěžším na světě, označení mistrovství světa, které všichni respektují, mu dává nádech jisté prestiže.

Stejně jako každý rok byl už od počátku o závod velký zájem a již v létě, tedy několik měsíců před startem, byla kapacita závodu naplněna a ve frontě čekala i dlouhá řádka náhradníků, kdyby si to náhodou se ziskem titulu mistra světa někdo rozmyslel. Přibližně měsíc před startem závodu klesne voda v ledovcové řece Oetztaler Ache na takovou výšku hladiny, která umožňuje začít trénovat na závodní trati – obávaných peřejích Wellerbrücke, které jsou v údolí Oetzu respektive v celých Alpách jedny z nejtěžších. Závodníci se pomalu sjíždějí na místo, aby trénovali čtení průjezdů a rychlé stopy. Když se na závodní trať zajdete podívat týden před startem, vypadá to, jako by měl závod vypuknout už zítra.

Oproti minulým ročníkům, byl tento letošní trochu netypický a to zejména stavem vody. V minulých letech byl většinou problém s příliš vysokou vodou a jedenkrát se dokonce závod přesouval, protože vody bylo jednoduše moc. Letos naopak panoval strach, zda se klání vůbec uskuteční, protože voda v řece vytrvale klesala a zdálo se, že trať bude tak kamenitá, že by závod ani neumožňovala. Nakonec ale vše dopadlo a závody se mohly odjet v mezích pravidel.

Mezi muži trumfoval Gerd Serrasolses

V páteční kvalifikaci, která se jede na čas a ze které postoupí nejlepších 48 kajakářů, se startovní pole řádně proselo a bohužel se do úzkého výběru nedostalo mnoho českých zástupců. Jediní, kdo dokázal konkurovat silným soupeřům z celého světa, byli Honza Lásko, Honza Kolář a Tomo Andrassy ze Slovenska. Vítězem kvalifikace se stal Gerd Serrasolses ze Španělska, který letos vyhrál všechny extrémní kajakářské závody, kterých se účastnil a byl jedním z nežhavějších favoritů.

V sobotních bojích head to head – závodníci jsou rozděleni do dvojic, ze kterých pavoukem postupuje vždy ten s lepším časem – vypadli naši zástupci hned v prvních rozjížďkách a tak se velké finále nejlepších 15 kajakářů, obešlo bez české (i slovenské) účasti. Nutno zmínit, že i v head to head bojích předváděl Gerd Serrasolses nejlepší časy, zdálo se tedy, že roli favorita zvládá skvěle.

Ve velkém finále byly k vidění velmi čisté „lajny“ a je znát, že úroveň závodníků je rok od roku lepší. Znamená to ale také, že rozhodují setiny a vítězem se může stát kdokoliv, protože i jedno chybné zabrání pádlem může závodníka posunout o několik příček vzad. Nicméně překvapení se nakonec nekonalo a pro zlato si dojel suverénní sedmadvacetiletý Španěl Gerd Serrasolses, následovaný Britem Davidem Bainem a bronzovým Novozélanďanem Samem Suttonem, který je legendou a trojnásobným vítězem tohoto závodu.

Zlatá jízda Mariann Saether

Mezi ženami byla letos zaznamenána nejvyšší účast v historii závodu. Naše zástupkyně Bety Brabcová bohužel vypadla v prvních kvalifikacích, a tak se i finále žen obešlo bez české účasti. Vítězně nakonec z klání žen vyšla norská závodnice Mariann Saether, která je legendou extrémního kajaku a titul si vyjela zcela zaslouženě. Vyhrály zkušenosti. Druhé místo obsadila Britka se zkušenostmi ze slalomu na divoké vodě Jennifer Chimes a třetí skončila ukrajinská závodnice Alona Buslaeva.

Stejně jako každý rok byl adidas Sickline ostře sledovanou událostí a velkým vodáckým svátkem globálního měřítka. Doufejme, že se za rok zase světová pádlerská špička sejde v Oetztalu a bude se na co dívat.

Fotogalerie závodu je dostupná zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: