Adam Ondra mistrem světa!

Adam Ondra mistrem světa!

Adam skončil pár chytů pod TOPem, se skóre 45+ v daný moment s náskokem vedl, ale pod stěnou stál ještě Španěl Ramón Julian Puigblanque. Ten vylezl na stejné místo, ale narozdíl od Adama nezačal pohyb k dalšímu chytu. Adam Ondra se tak stal mistrem světa v lezení na obtížnost!

Na třetím místě skončil Japonec Sachi Amma.

Na MS ve španělském Gijónu mezi ženami vyhrála Korejka Jain Kim, která jediná topovala finálovou cestu. Druhá skončila Slovinka Mina Markovič, třetí Rakušanka Magdalena Röck.

Je tomu doslova jen pár týdnů, co Adam Ondra (21) senzačně zvítězil při MS v boulderingu v Mnichově (21. – 23. 8.) a Česká republika se tak zapsala na seznam zemí, které mají v této disciplíně mistra světa. Dnes můžeme říct, že Adam je držitelem tohoto titulu také v disciplíně „lezení na obtížnost“ a je prvním lezcem, kterému se to povedlo v rámci jedné sezóny. Gratulujeme!

Před třemi lety, tedy v roce 2011, se mu rovněž podařilo probojovat se v obou disciplínách, v rámci MS, na bednu. Tehdy byl v lezení na obtížnost třetí (Arco) a v boulderingu o stupínek výš (Arco).

Adam je všestranný lezec, což už několikrát dokázal. Letos se naplno vrátil do soutěžního lezení poté, co se věnoval spíše vlastním projektům na skalách. Zmínit můžeme momentálně nejtěžší světové cesty o obtížnosti 9b+, kterými jsou „La Dura Dura“, „Change“ a „Vasil Vasil“ v Moravském Krasu.

Ale zpět k MS ve španělském Gijónu…

To odstartovalo slavnostním zahájením 11. 9. Kromě lezení na obtížnost se závodilo také v rychlosti, kde měla Česká republika rovněž želízko v ohni v podobě Libora Hrozy. Důvodem k optimismu byla skutečnost, že před několika dny vytvořil nový světový rekord při závodě světového poháru v Arcu, a to časem 5,73 sekundy.

Bohužel se mu nepodařilo postoupit ani do semifinále, když mu hned na startu uklouzla noha a obsadil konečné 8. místo. Zvítězil Ukrajinec Danyl Boldyrev časem 5,60 sekundy, čímž Liborovi vzal nedávný rekordní zápis.

Nový světový rekord

Adam si počínal mnohem suverénněji

S kvalifikací si poradil bez problému a do sobotního semifinále postupoval z děleného 1. místa. O tom, že je Adam v dobré formě, svědčila již sobota, když společně se Španělem Ramónem Julianem Puigblanqueem jako jediní na cestě do finále topovali. Zbytek pohádkového scénáře již znáte Usmívající se. Z dalších českých účastníkl jen Iva Vejmolová postoupila z kvalifikace, v semifinále skončila 23. Edita Vopatová a Eliška Vlčková se umístili ve čtvrté desítce, Tomáš Binter v páté a Martin Jech a Honza Jeliga uzavírali šestou.

Záznam celého finále v lezení na obtížnost můžete zhlédnout na videu níže. Adamův vítězný pokus začíná v čase 1:43:35.

Výsledky z disciplíny „lezení na obtížnost“

Muži

1. Adam Ondra CZE 45+

2. Ramón Julian Puigblanque ESP 45

3. Sachi Amma JPN 42+

4. Domen Skofic SLO 42+

5. Jakob Schubert AUT 40+

6. Sean McColl CAN 40+

7. Romain Desgranges FRA 29

8. Gautier Supper FRA 24+

Ženy

1. Jain Kim KOR Top

2. Mina Markovic SLO 47+

3. Magdalena Röck AUT 47+

4. Hélène Janicot FRA 44+

5. Maja Vidmar SLO 36

6. Anak Verhoeven NED 35+

7. Yuka Kobayashi JPN 35+

8. Charlotte Durif FRA 25

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: