Adam Ondra je na podzim k nezastavení

Adam Ondra je na podzim k nezastavení

Před měsícem uchvátil horolezecký svět svým projektem v norské jeskyni Flatanger. Teď řádí v USA, kde přelezl tři extrémně těžké cesty v jednom dni. To by nebylo tak zvláštní, kdyby to nebylo stylem on-sight1.

USA je široký pojem a extrémně těžké cesty taky

Tak buďme konkrétnější. Lokalitou pro Ondrovo americké řádění je lezcům známý kaňon v Kentucky zvaný Red River Gorge a cesty které překonal, se nazývají Golden Ticket (8c+), Pure Imagination (8c+) a Smoke Direct (9a+). Poslední zmíněná cesta je vůbec nejtěžší, která kdy byla přelezena on-sight, takže „svěťák“ pro Ondru Usmívající se. On sám cestu hodnotí za 9a.

Ale také přelezy cest za 8c+ nejsou nic, co by se stávalo každý den. Mezi „lezeckou smetánku“, která se takovým výkonem může pyšnit, patří ještě dva Španělé. Jeden z nich je legendární Patxi Usobiaga (v roce 2007, cesta „Bizi Euskaraz“ ve Španělsku) a druhý Ramon Julien Puigblanque (v roce 2011, cesta „The crew“ v USA). Nutno dodat, že tohle není pro Ondru premiéra za 8c+ on-sight. Už loni se Ondrovi ve Španělsku povedly dva takové přelezy.

Nechme se překvapit, co nám tento brněnský rodák letos ještě předvede.

1On-sight – v podstatě jde o to, že lezec hned na první pokus cestu přeleze. Postupné jištění může být předem nataženo a lezec se také může dívat na ostatní, jak v cestě postupovat. Žádné pády, žádné další pokusy –  to je on-sight!

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: