A Fine Line – cesta do duše Kiliana Jorneta

A Fine Line – cesta do duše Kiliana Jorneta

Kilian Jornet se ve svých 20 letech stal legendou a o jeho vítězstvích se mluví po celém světě. Nejlepší běžec ultratrailu vyrostl v horách a zasvětil jim celý svůj život. Když vyhrál všechny zajímavé závody, rozhodl se pokořit rekordy výstupů na nejdůležitější vrcholy světa. Projekt nazval Summits of My Life.

První etapu přináší film A Fine Line, ve kterém jsme svědky vyběhnutí Mont Blanc. Film bude uveden v rámci festivalu Expediční kamera, poprvé 19. 2. v pražském kině Aero a následně na dalších 220 místech České republiky a Slovenska.

www.expedicnikamera.cz

Tichý Kilian Jornet

Kilian Jornet je na vrcholu svých fyzických schopností a snaží se z toho vytěžit co nejvíce. Ostatně to je u něj typické. Do všeho jde naplno a jasně míří za stanoveným cílem. Od mládí mu hory ukazují, co dokážou a právě možná to ho k nim táhne. “Je spíš alpinista než běžec.” říká Kilianova matka, která ho celý život podporuje v cestě za štěstím. Od malička ho brala na toulky horskou krajinou, kde se chovali tiše a uctivě. Měli nesmírnou radost z každého okamžiku stráveného v přírodě. Tento pocit v Kilianovi rostl až se z toho stal životní směr. Když běhá v horách, snaží se nic nenarušovat a využívat vše, co příroda nabízí. Rozhodl se pro běh bez zbytečného vybavení navíc. Chce se přiblížit okolí jak nejvíce je to možné. Když jiní zjišťují, jaká energetická strava je pro ultratrailisty nejlepší, co si vzít na sebe a jak to zabalit do batohu, Kilian přemýšlí, kde teče jaký pramen a které rostliny po cestě potká, aby nemusel s sebou brát vodu a tolik jídla. Běhá nalehko a nese mu to úspěch.

Odhodlanost a cílevědomost je cesta k úspěchu

K tomu všemu má obrovskou podporu svého okolí a díky perfektnímu zázemí se může připravovat na nejtěžší úkoly běžecké kariéry. Není sledován jen novináři, ale také trenéry a doktory, protože se mu podařilo vyhrát závody, kde tradičně soutěží mnohem starší borci. Má vše promyšlené do posledního detailu, trasy zná a studuje je neustále dokola. A když neví jak dál, s klidnou hlavou požádá o radu či pomoc někoho zkušenějšího. V prvním filmu projektu Summits of My Life se příběh Kiliana Jorneta spojuje s alpinistou světového formátu Stephanem Brossem. Spolu se připravují na přechod Mont Blanc dvěma odlišnými cestami z nichž jednu nikdy nikdo nezkusil. Právě díky Stephanovi poznáváme tenkou hranici, na které se tito sportovci pohybují. Snímek A Fine Line je o přípravách Kiliana k překonání světového rekordu a o přátelství dvou velkých osobností. Je o hledání štěstí.

Co má Kilian Jornet v plánu?

Summits of My Life je jedinečný projekt, na jehož začátku byl pouhý seznam hor. Kilian potřeboval nový smysl svého tréninku a vlastně i směr do života. Pak najednou přišel za svými kamarády, že má další cíl, a ukázal jim svůj plán napsaný na kusu papíru. Bořit rekordy výstupů a sestupů začal v roce 2012, kdy zdolal Mont Blanc, pak ho pokořil ještě jednou, následoval Matterhorn, McKinley, Aconcagua a v letošním roce ho čeká Elbrus a nejvyšší hora planety, Mount Everest. Nedělá to, aby byl první, ale protože ho to baví. Bere to jako hru a to ho žene dopředu. Přemýšlí nad těžkými cestami, hledá způsob, jak je zvládnout. Snadné cíle ho nelákají, protože v sobě nemají tu mystičnost a nebezpečí. Potřebuje pořádnou výzvu, dostat se až na hranu lidských možností a posunout ji. Pak je šťastný. Více se o Kilianu Jornetovi i jeho způsobu tréninku a také dalších běžeckých osobnostech, dozvíte na webu o běhání www.svetbehu.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: