9 tipů jak se stát novodobým dobrodruhem!

9 tipů jak se stát novodobým dobrodruhem!

Oblíbený a známý švédský dobrodruh Mikael Strandberg odhalil širému světu 9 svých rad, jak v dnešní době nejlépe obstát jako cestovatel a průzkumník neznámých či málo známých koutů modré planety (a okolí) a jako dobrodruh 21. století.

O tom, že devatero rad nepublikuje žádný amatér mezi světovými dobrodruhy, svědčí i nahlédnutí do životopisu padesátiletého Švéda. Kdo jiný tam má například uvedeno, že urazil na kole 27 500 kilometrů z Chile na Aljašku, na velbloudu cestoval 12 500 kilometrů arabskými pouštěmi a Saharou nebo například jel na kole z Norska do Jihoafrické republiky 33 tisíc kilometrů, při čemž strávil neuvěřitelné 3 měsíce taháním kola skrze pušť Saharu za podpory pouze svého kompasu (více o Mikaeli Strandbergovi například ve zkratce zde). Myslím, že není třeba více odůvodňovat legitimitu následujícího článku pro „začínající dobrodruhy“:

Zařící hvězda radí!

Objevování a prozkoumávání nebylo nikdy více populárnější než v dnešní dny. Je to v pořádku. Nejjednodušší předpoklad, že od nejhlubších oceánů až po vnější vesmír není co objevovat, je chybný. Svět není plně prozkoumán a nikdy nebude. Nebyl ani v dobách raných objevitelů jako Livingstone a Ibn Battuta. Ti cestovali po existujících trasách a oblastech, které znali tamní obyvatelé. Avšak přinesli zpátky z cest informace a zprávy, někdy vědecké, které následně inspirovaly další k vydání se za poznáním. Toto pořád definuje, čím jsou dobrodruzi dneska.

Dobrodruh je někdo, kdo často podniká nebezpečné, obtížné a jedinečné výpravy kvůli jedinému účelu, a to přinesení zpráv a informací z odlehlých krajů. Většinou akce nepostrádají osobní výzvy, stejně jako se na první pohled nemusí zdát, že jsou skoro vždy řízeny zvědavostí a velkým odhodláním.

Tato fakta nemění nic na tom, že je zde dnes mnoho lidí, kteří se chtějí stát dobrodruhy. Dostávám stovky emailů každý rok od obou skupin mladých i starých lidí, kteří mne žádají, abych vysvětlil, jak se stát novodobým dobrodruhem. Říkám jim pravdu. Musíte na to mít. Upozorňuji, že to není dovolená pro každého, vlastně věřím, že je to jenom pro málo lidí. Ale pokud věříte, říkám jim, že na to máte, tak tady je 9 tipů, které vám pomůžou:

1. Musíte věřit, že můžete být důležití a udělat, co většina lidí považuje za nesprávné, bláznivé, nemožné a zkrátka hloupé. Ostatně – víte, že když vám lidé začnou něco vyčítat po tom, co jim sdělíte své plány, jste na správné cestě!

2. Potřebujete vizi, nápad, který se odlišuje od všech ostatních. Jen pár lidí se rodí s jasnými představami. Vytvořte si vlastní vize a nápady, které skrze důkladné, pečlivé a detailní pátrání čtením, studováním a mluvením s lidmi.

3. Rovněž potřebujete schopnost vysvětlit a prodat své vize ostatním. Maximální vášeň pro vlastní nápady pomáhá! Ale lidí tomu musí porozumět! Prezentování svého projektu před možnými sponzory, mediálními partnery a ostatními tím správným způsobem je neobyčejně důležité!

4. Nemusíte být perfektní lidská bytost. Buďte sami sebou a zahoďte všechny příručky o sebezdokonalování. Je lepší být originál než kopie. Mnoho dobrodruhů jsou svým způsobem blázni, ale nikdy nejsou nudní. Pomáhá zůstat pozitivní, ale není to předpoklad pro naplnění vašich cílů!

5. Musíte se připravit fyzicky jako kterýkoliv profesionální sportovec! Alespoň 15 hodin týdně v rámci jednoho roku před nastalou akcí. Dnes, kdy mi je 51 let, pořád cvičím několik hodin denně, avšak od dob, kdy jsem si poprvé uvědomil, čeho chci dosáhnout (15-16 let), jsem natrénoval více než 10 tisíc hodin, strávil více než 2500 nocí ve stanu a přečetl zhruba tolik knih!

6. Musíte všechno odsunout stranou a zkrátka následovat svoje srdce a představy. Pokud jste v manželství, potřebujete partnera, který vám porozumí. Stejně to platí i s dětmi. Nebojte se, co si ostatní myslí. Ve většině případech jenom žárlí, že nemají kuráž dělat to samé, co vy.

7. Neposlouchejte negativní domněnky lidí, s nimiž se střetnete. Předstírejte, že posloucháte, ale nevnímejte. Obklopte se pouze takovými lidmi, kteří se k vašim plánům staví pozitivně. Může to být těžké, především v rodině, ale nicméně – proč ztrácet čas s lidmi, kteří jsou negativní?

8. Připravujte se, chystejte se, plánujte.

9. Konečně: jděte a prostě to udělejte!

Volný překlad ze stránek: mikaelstrandberg.com

Pro tento článek byl použitý následující překlad slova užitého v originálním zdroji: „explorer“ (AJ) – „dobrodruh“; ačkoli je definice v češtině rozsáhlejší a zahrnuje i „cestovatele, badatele, průzkumníka“, pro dnešní dobu je dle názoru redakce slovo „dobrodruh“ nejvýstižnější…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: