7 nadějných horolezeckých projektů roku 2016, které se vyplatí sledovat!

7 nadějných horolezeckých projektů roku 2016, které se vyplatí sledovat!

„Mugs Stump Award“ podporuje pouze horolezecké projekty realizované v rychlém, lehkém a především inovátorském duchu. Proto není divu, že cíle výprav, které budou podpořeny pro rok 2016, široké veřejnosti nic moc neřeknou. Věřte však, že v případě úspěchu se bude jednat o jedny z nejhodnotnějších výkonů roku. Pojďme se na ně blíže podívat.

Vybrané horolezecké projekty, mezi které bude rozdělena částka 36 000 $, byly představeny na ledolezeckém festivalu „Bozeman Ice Festival“ v polovině prosince. Udílení těchto grantů má relativně vousatou historii, když první honorovaní sahají až do roku 1993, kdy své síly na podporu expedic v lehkém stylu spojilo několik amerických outdoorových firem včetně zmiňovaného „magazínu Alpinist“. Tento grantový program vznikl na památku Mugse Stumpa, jedné z nejvíce vizionářských postav amerického horolezectví. Za 24letou historii bylo „rozdáno“ už 400 000 $.

„Vždy je vzrušující pročítat přihlášky do našeho grantového programu. Horolezci, kteří se hlásí, objevují opravdové klenoty po celém světě“, přibližuje Michael Keneddy, jeden ze zakladatelů „Mugs Stump Award“.

Pro rok 2016 bylo vybráno následujících 7 snů, které se bude snažit proměnit v realitu 15 pokušitelů:

Oblast Revelation Mountains, Aljaška

Chris Thomas a Rick Vance se vrátí do míst, kde loni nechali pověšený pytel. Oblast Revelation Mountains se nachází v jihozápadním výběžku Aljašky a dvojice se bude pokoušet o nové linie na Jezebel (2880 m) a Pyramid (3521 m). „Loňská cesta nám otevřela oči a my viděli ty možnosti, které oblast nabízí“, popsal  motivaci Chris.

Kitchana Spire (2342 m), Aljaška

Další návrat za starou známou plánují také Ben Erdmann a Jess Roskeley. Vracet se budou do jižní stěny Kitchana Spire, odkud je při minulém pokusu vyhnalo doslova bouřlivé počasí. „Headwall nahoře vyžaduje velmi technické skalní lezení, což je diametrálně odlišné od mixových prvních dvou třetin cesty“, líčí obtíže Erdmann. Ben a Jess v místních stěnách udělali už tři prvovýstupy.

Midle Triple Peak (2693 m), Aljaška

Do stejné oblasti, jako dvojice výše, mají namířeno také Kevin Cooper a Ryan Jennings, kteří budou objevovat potíže západní stěny Midle Triple Peak. Ryan nečeká hladký průběh a volné lezení: „Plánujeme do každého dne natlačit tolik zábavy a utrpení, kolik jen půjde. Stěna na nás chystá mixy, které budou vyžadovat také spoustu technického lezení“.

Brahmasar II (5850 m) a The Fortress (6302 m), Garhwalský Himálaj (Indie)

Oblast Garhwalu má dlouhou historii, ale stále v něm najdeme kouty, které čekají na své objevitele. Jedním z nich je dosud neslezená Brahmasar II, na kterou se chystá ženská dvojice Anna Smith a Alison Criscitielo: „Bude to obrovské dobrodružství v tom nejčistším možném stylu, a pokud čas a síly dovolí, pokusíme se také o The Fortress“, zmiňuje ambiciózní plán Alison.

Arjuna (6230 m), Kishtwar NP (Indie)

NP Kishtwar byl horolezeckým touhám uzavřen po 20 let, což znamená, že se jedná o relativně neprobádaný kus země, minimálně s lanem v ruce. Chris Gibisch a Jeff Shapiro budou lézt západní stěnu vrcholu Arjuna, což je pouze jeden z mnoha potenciálních cílů v okolí. „Pro nás je prozkoumání oblasti mnohem důležitější než samotný horolezecký úspěch či neúspěch“, odhalil priority Jeff.

Ultar Sar (7388 m), Karákoram (Pákistán)

Návrat do jihovýchodního pilíře po devíti letech, to je jasný plán Jeda Browna a Colina Haleye. Vrchol zaznamenal pouze dva výstupy, oba v roce 1996. Průstup JV pilířem to je více než 3200 metrů mixového lezení, jehož obtíže gradují ve výšce nad 7000 metrů. Tohle bude asi jeden z nejobtížněji ukrytých klenotů…

Zajímavý prvovýstup na půdě Pákistánu se pár let nazpět povedl dvojici Poláků Tomaszewski/Reganowicz, a to na proslulé Great Trango Tower.

Shispare Sar (7611 m), Karákoram (Pákistán)

Po třech letech byrokratických bojů slaví horští veteráni Doug Chabot, Steve Su a Rusty Willis vítězství, když dostali povolení k výstupu na Shishapare Sar. Ta nejtěžší bitva však proběhne až v létě. „Jedná se o jednu z nejvyzývavějších nedotčených linií, kterou jsem v životě viděl“, osvětlil unikátnost plánované cesty severní stěnou Doug Chabot. Shishapare Sar eviduje dva výstupy, a to z let 1975 a 1995, oba byly vedeny po fixních lanech. Trojice chce na vrcholu jako první stanout bez fixních lan, fixních táborů a v alpském stylu.

S využitím alpinist.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: