19 000 km na kole ze Švédska do Singapuru

19 000 km na kole ze Švédska do Singapuru

Švéd Erik Ohlson se vypravil na netradiční dovolenou – přes 18 zemí světa sám na kole až do Singapuru. Proč a jak dlouho mu to trvalo?

Zpátky „domů“

Dnes pětadvacetiletý Švéd Erik Ohlson strávil v Singapouru několik let svého dětství a rozhodl se pro trochu „nostalgickou jízdu“ svého života – vydat se zpátky tam, kde vyrostl. Pojal to trochu jinak, než někteří, kteří by třeba nasedli na letadlo a do míst svého srdce doletěli za pár hodin na pohodovou dovolenou.

Byl mrazivý únorový den loňského roku 2012, když se nadaný sportovec a dobrodruh vydal na cestu na svém plně vybaveném kole. Tehdy asi netušil, že mu cesta zabere 9 a půl měsíce, projede 18 zemí světa a urazí 19 tisíc kilometrů. Do cíle, slunného Singapouru, dorazil před obědem 29. listopadu téhož roku. To jsou údaje, které v každém musí zákonitě vzbuzovat úctu, respekt a upřímný obdiv, ačkoli kvůli svému snu musel dát v práci výpověď a na chvíli vybočit z poklidného a zařízeného života.

Na cestě projel evropskými zeměmi jako Německem, Maďarskem, Rumunskem, poté evropsko-asijským Tureckem, kde byl kamenován během cesty, ale nezraněn, dále asijským Turkmenistánem, z něhož byl málem deportován, Uzbekistánem, Laosem či Čínou a mnohými dalšími. I přes tyto ne zcela pozitivní zkušeností tvrdí Erik Ohlson, že „99,9 procent“ lidí, s nimiž se setkal, bylo velmi příjemných, dávali mu jídlo, nabízeli ubytování (za něž dal jinak v průměru mezi 15 a 30 USD denně), s radostí mu psali vzkazy na jeho brašny – tím sesbíral pěknou řádku různých jazykových variant.

Minimálně jedno poselství jeho jízda má pro všechny: nebát se výzev a plnit si své sny! Jen tak každého čeká sladké ovoce z naplněného cíle!

Více informací (v angličtině) naleznete zde.

Fotky jsou pouze ilustrační!

Zdroj: scandaasia.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: