10 tipů, proč nepodceňovat outdoorovou výbavu

10 tipů, proč nepodceňovat outdoorovou výbavu

Navzdory své popularitě je u outdoorových sportů často podceňována výbava a týká se to nejen nadšenců, ale i zkušených sportovců, kteří se brání inovacím. Představíme si 10 důležitých tipů pro outdoor výbavu, které byste měli brát v potaz.

Každý milovník outdoorových sportů ví, že neexistuje lepší zážitek, než vyrazit ven a vybít veškerou svojí energii na čerstvém vzduchu. Déšť, sníh, bláto nebo vítr jsou už jen ingrediencemi, které náš výkon dokonale okoření. Abyste si vše dokonale vychutnali, měli byste brát v potaz následující tipy.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

1. Na botách nikdy nešetřete

Nohy dostávají v náročném terénu zabrat více, než obvykle. Je třeba si uvědomit, že výběr bot nesouvisí pouze s pohodlím pro nohy, ale i s držením těla a zdravým tvarem páteře. Na chodidle se nachází nejvíce nervových zakončení a rovněž se přes ně přenáší váha celého našeho těla.

U značkových bot je obvyklé, že jsou dražší, vyšší cena neznamená, že se zde připlácí za prestiž značky, ale za vývoj. Například značka Five Ten vyvíjí své produkty ve spolupráci s profesionálními sportovci a některým modelům trvá i několik let, než se dostanou do hromadné výroby. Atestované a anatomicky tvarované boty zabrání otlačeným chodidlům, puchýřům i nadměrnému pocení.

2. Impregnace a zamlžování

Impregnaci je vhodné nepodceňovat, výrazně zvýší životnost a dokonce i tenký film impregnačního spreje zcela změní vlastnosti povrchu vaší výbavy. Cílem impregnace je vyvolat dokonalou odpudivost vody, která namísto vsáknutí pouze steče pryč. Kromě impregnace je vhodné nezapomínat na ošetření brýlí proti mlžení. Rozdílná teplota těla a okolního vzduchu začne srážet vodu na brýlích, které se zamlží a představují velké nebezpečí. Pokud se vaše brýle mlží, měla by být ochrana proti zamlžování součástí vaší výbavy.

3. Pozor na rozvázané tkaničky

Ne každý si umí vázat tkaničky tak, aby se mu nerozvázaly, a u mnoha sportů jsou rozvázané tkaničky velkým nebezpečím. V takovém případě je vhodné sáhnout po šněrovacím systému BOA, který nabídne rychlé vázání pomocí kolečka. Další možností je zajištění tkaniček krytem na pásek nebo suchý zip.

4. Rezervoár na vodu s hadicí

Každý kvalitní batoh je dnes vybaven rezervoárem na vodu s hadicí, díky které se lze občerstvovat kdykoliv. Jedná se o nezbytný doplněk, který vám u celodenních aktivit ušetří obrovské množství času, jelikož nebudete muset stále zastavovat, abyste se napili. Neustálá hydratace udržuje lepší pozornost a podpoří váš výkon.

5. Outdoorové lahve přežijí i vás

Občas se neobejdeme ani bez klasické lahve. Kupovat si stále nové lahve je finančně náročné a používání jedné a té samé je zdravotním rizikem, protože se stávají ideálním místem pro množení bakterií. Pro outdoorové sporty jsou určené lahve SIGG, které jsou zdravotně nezávadné a můžete je používat neustále. Pyšní se hliníkovým obalem, který je odolný vůči promáčknutí a nestane se vám, že byste lahev rozbili.

Element storeElementStore.cz – největší speciálka na boty five ten v ČR, která nabízí veškerý a ucelený sortiment této značky s kamennou prodejnou v Brně.

Doprava a ponožky k botám zdarma, bezproblemová výměna velikosti a zázemí spolehlivých a přátelských lidí dělá z eshopu parťáka do nepohody!

6. S trekovými holemi dojdete dále

Pokud si myslíte, že jsou trekové hole jen pro seniory, pak věřte, že jsou výbavou každého profesionála. Obzvláště v náročném terénu umožní urazit větší vzdálenost, jelikož napomáhají dynamickému pohybu a sníží podíl hmotnosti, který je přenášen přes nohy. Zejména při stoupání umožní vyvinout větší sílu a stoupat podstatně rychleji. Cestování s nimi je zábavnější a posílíte s nimi i horní část těla.

7. Reflexní prvky

Při outdoorových sportech jsou reflexní prvky nezbytností, se kterými si vás myslivec nesplete s divokou zvěří a na silnici nebudete snadnou kořistí pro usínající řidiče. Doplňkové reflexní prvky jsou často málo viditelné, zaměřte se proto na výběr outdoorového vybavení, které již reflexními prvky disponuje, zejména batohy.

8. Hodinky povinností

Doba jde dopředu, ale pokud si při sportu kontrolujete svůj čas na telefonu, brzy skončíte s hlavou ve stromě nebo s telefonem vedví. Hodinky jsou skvostným módním doplňkem a při sportu parťákem, který vaše zápěstí neopustí ani při kolizi. Na ručičkové hodinky zapomeňte, zaměře se na hodinky s velkým digitálním číselníkem, který uvidíte i za snížené viditelnosti. Vhodné jsou zejména hodinky Polar, které mají silikonový řemínek, který se nepoškodí vlivem potu a při pohybu vám nezpůsobí poškrábání.

9. SOS výbava

Zejména příznivci skialpinismu vědí, že je u tohoto sportu vysoká úmrtnost. Mnohdy je způsobena nedostatečnou výbavou. Moderní batohy pro skialpinismus jsou proto vybavené píšťalkou, SOS štítkem, ale i rychle přístupnou kapsou pro lopatku a lékárničku. Lékárničky jsou dnes již zanedbatelnou zátěží, kterou by neměli postrádat ani horolezci a sjezdaři.

10. Vybírejte batoh na celý život

Outdoorové batohy představují často mnohatisícovou investici. Jedná se o modely z nejmodernějších materiálů, které jsou odolné proti roztržení i přírodním vlivům. Každý batoh musí splňovat přísné atesty a kromě certifikace vám zajistí často celoživotní službu. Špičkou na outdoor trhu jsou batohy  Deuter, u kterých se výrobce zaměřil na lidskou anatomii. Při pohybu nejsou zátěží, ale stanou se přirozenou součástí těla, napomáhají ho držet ve správné poloze a rovněž podporují správnou rovnováhu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: