10 nejlepších treků na Novém Zélandu

10 nejlepších treků na Novém Zélandu

Nový Zéland je oblíbený především pro svou nádhernou přírodu a tak asi nikoho nepřekvapí, že se tu nachází spoustu zajímavých treků a to ať už se jedná o treky kratší, několikakilometrové, či treky několikadenní.

Můžete stoupat do vysokých hor s ledovci, procházet se neprostupnou buší či se jen tak toulat po nekonečných plážích. Možností je tu bezpočet. Je těžké z toho množství vybrat pouze 10 treků, zvolila jsem tedy ty všeobecně nejznámější a nejoblíbenější.

1. Tongariro Alpine Crossing

Tento téměř dvacetikilometrový trek je označován za nejkrásnější jednodenní túru na Novém Zélandu. Uchvátí Vás krajina zformovaná vulkanickou činností, horské prameny, lávové řeky, aktivní sopky a barevná jezera. Ocitnete se v zemi Pána Prstenů a shora na Vás bude shlížet slavná Hora Osudu – sopka Mt. Ngauruhoe. Trek si můžete rozložit do dvou dnů, ale většina lidí ho zvládne ujít za 6 – 8 hodin.

2. Routeburn Track

Routeburn Track patří mezi takzvané novozélandské Great Walks, tedy populární trasy spravované Department of Conservation, které vedou zajímavými kouty Nového Zélandu. Routeburn Vás provede rovnou dvěma národními parky, kterými jsou Mount Aspiring a Fiordland.

Trasa je dlouhá 32 km a je lepší si ji rozdělit do dvou dnů a přespat na jedné z chat, které se na trase nacházejí. Čeká Vás tu nedotčená alpinská krajina a hraví horští papoušci Kea. Ne nadarmo National Geographic vyhodnotil v roce 2010 tento trek jako sedmý nejúžasnější trek na světě.

3. Kepler Track

Mezi další Great Walks patří 60 km dlouhý Kepler Track, který Vás provede po národním parku Fiordland. Velkou výhodou tohoto treku je, že je uzavřeným okruhem a Vy se tak vrátíte do stejného místa bez nutnosti zařizovat si přepravu z konce treku. Kepler Track Vás okouzlí různorodou krajinou. Klidnou mírnou lesní stezku střídá alpinská krajina, skýtající výhledy na jezero Te Anau a okolní vrcholky. Asi nejkrásnějším úsekem treku je hřebenovka, která se vlní přímo přes vrcholky malých hor, které jí stojí v cestě. Na cestu si vyhraďte 3 – 4 dny a nezapomeňte si dopředu booknout místo na přespání v chatkách.

4. Abel Tasman Coast Track

Tento trek prochází Národním parkem Abel Tasman, který se rozprostírá na severozápadě Jižního ostrova. Největším lákadlem tohoto národního parku jsou krásné zlatavé písčité pláže a rozlehlé buše. Výhodou treku je, že se dá různé kombinovat. Můžete si vybrat pouze některou z jeho částí či ujít celých 51 km, případně si můžete zvolit plavbu na kajaku. K noclehu si můžete vybrat z 19 kempů a 4 chat na trase.

Chcete opravdovou divočinu a trek daleko od civilizace? Tasmanie splňuje všechny vaše požadavky.

5. Milford Track

Jedná se pravděpodobně o ten nejznámější a také nejdražší trek na Novém Zélandu. Tato čtyřdenní pěší túra v Jižních Alpách patří k nejhezčím na světě. 53 kilometrů vede unikátní přírodou – ledovcovými údolími, po horských loukách i ve stínu deštníků stromových kapradin. Pokud si však chcete trek projít v sezóně, je třeba si hned v den otevření rezervací zamluvit nejen nocleh, ale také dopravu lodí a navazující autobusy.

6. Mueller Hut Track

Na tomto treku se připravte na vydatné stoupání, kdy Vás čeká převýšení 1 045 metrů, které je však vynahrazeno neskutečnými výhledy jak na nejvyšší horu Nového Zélandu Mt. Cook, tak na okolní ledovec, další vrcholky hor, ale i do přilehlých údolí. První část treku jsou pouze schody, které jsou zhruba v polovině vystřídány náročnějším kamenitým terénem. V chatě Mueller Hut si určitě bookněte místo na spaní a kochejte se tu západem a východem slunce.

7. Mt. Robert Track

Mezi krásné a přitom málo navštěvované treky patří Mt. Robert Track v Národním parku Nelson Lakes. Cílem je ledovcové jezero Angelus položené v nadmořské výšce 1 650 metrů nad mořem. U jezera je chata na přespání a malý plac, kde je možné postavit si stan. Obojí je nutné si zarezervovat dopředu (měl by stačit 1 den). Trek začíná v městečku St. Arnaud, které leží na březu nádherného jezera Rotoiti, následuje prudké stoupání na vrchol Mt. Robert, pokračuje hřebenovkou s úžasnými výhledy a vše završí pohled na stříbrnou vodu jezera Angelus.

8. Heaphy Track

Heaphy Track patří mezi populární Great Walks a najdete ho na severozápadě Jižního ostrova v Národním parku Kahurangi. Trasa je dlouhá lehce přes 80 kilometrů a obvykle je absolvována za čtyři až pět dní. Jedná se o nenáročný trek, který je vhodný i pro začátečníky, přitom je nejdelší ze všech Great Walks. Vede skrz hustý prales a travnatá pole až k pobřeží. Po cestě narazíte na množství různorodého ptactva a při troše štěstí spatříte i vzácného kiviho hnědého.

NP Kahurangi, Nový Zéland

9. Around the Mountain Circuit

V Národním parku Egmont na západním pobřeží Severního ostrova se do výšky 2 518 m. n. m. tyčí vrchol majestátní sopky Taranaki (někdy také nazývaná jako Mount Egmont). Oblíbeným trekem je tu čtyř až pětidenní okruh kolem sopky, který je dlouhý 44 kilometrů.  Vede v nadmořské výšce 500 až 1 500 metrů a v kombinaci se sopečným terénem a překonávání černých strží se z absolvování celého okruhu může stát poměrně náročná akce.

10. Queen Charlotte Track

Jednoduchý trek na Jižním ostrově v oblasti Marlborouh Sounds, který Vám zabere cca 4 dny při délce 71 km. Tato oblast je plná ostrůvků, průlivů a zátok a nabízí tak naprosto spektakulární výhledy. Povede Vás přes horské hřebeny i bujné kapradinové pralesy. Nejvyšší bod je pouhých 400 metrů vysoko. Většina lidí se nechá dovézt vodním taxi z přístavního městečka Picton na severní konce stezky, odkud pokračují na jižní konec stezky.

TIP: Vyberte si jeden z poznávacích zájezdů na Nový Zéland a zažijte dovolenou plnou neuvěřitelných vzpomínek. Pobyt vám zpříjemní celá řada aktivit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: