HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Vychytaný trekový batoh – recenze Pinguin Activent 55

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinugin Activent 55
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu cestovatelský, treking
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 Hicor 3D
Objem batohu 55 l
Hmotnost 1950 g
Počet komor 3
Počet vnějších kapes 2
Velikost zad UNI
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 2740 Kč
Dodává Pinguin

Zaujalo mě

  • pohodlný zádový systém
  • velké boční síťové kapsy a zipem kryté rozšiřující kapsy
  • oddělatelná pláštěnka integrovaná ve víku batohu
  • odpojitelný bederní pás

Shrnutí recenze

Activent 55 je klasicky řešený dvoukomorový batoh určený pro obvyklé celoroční vícedenní použití ať už pro přechody se stanem nebo po chatách.  Univerzálnímu použití odpovídá i celá řada popruhů, úchytů a kapes tak, aby bylo možné nejenom v batohu, ale i na něm transportovat všechno možné.

Hlavní část recenze

Prázdný batoh má hmotnost necelé dva kilogramy, což je pro tuto velikost přiměřené. Hmotnost je samozřejmě možné snížit odstraněním pláštěnky nebo i bederního pásu. Gramážoví extrémisti by mohli navíc zkrátit některé popruhy, které mohou být z jejich pohledu nadbytečné.  K vyzkoušení jsme měli černý batoh s doplňky v červené barvě a zelenou vnitřní částí. Pinguin nabízí i variantu v modré a zelené barvě.

Pinguin Activent 55Pinguin Activent 55

Batoh má vše, co je potřeba pro předpokládané turistické aktivity s tím, že něco je kvůli univerzální použitelnosti naddimenzované. Jak je u Pinguinu zvykem, použité materiály a doplňky jsou dobré a osvědčené – tkaniny Hicor a světově proslulé zipy YKK. K ovládání zipů slouží poutka, která jsou snadno ovladatelná i v prstových rukavicích.

Mnoho kapes, poutek i popruhů

Activent 55 má klasickou dvoukomorovou konstrukci vylepšenou o odnímatelné víko, které společně s odnímatelným bederním pásem umožňuje vytvoření velkoobjemové přenosné ledvinky. Základní velikost 55 litrů je rozšiřitelná velkými bočními síťovanými kapsami, stejně jako rozšiřitelnými zipem krytými bočními kapsami, které jsou stahovatelné kompresními popruhy. Další kompresní popruh potom částečně překrývá boční síťovanou kapsu k jejímu možnému „uzavření“ proti vypadnutí menších nesených věcí.

Konce zipů YKK jsou proti dešti a sněhu chráněny překrytím.Konce zipů YKK jsou proti dešti a sněhu chráněny překrytím.

Boční kapsy jdou pohodlně stáhnout pomocí popruhů.Boční kapsy jdou pohodlně stáhnout pomocí popruhů.

Síťované kapsy po bocích.Síťované kapsy po bocích.

Vstup do hlavní komory batohu.Vstup do hlavní komory batohu.

V hlavní komoře najdeme oddělenou kapsu na camelbag.V hlavní komoře najdeme oddělenou kapsu na camelbag.

Duralové výztuže zad.Duralové výztuže zad.

Samozřejmostí je další zvětšení objemu hlavní komory pomocí posuvu víka batohu, které má kromě zapínání pomocí dvou popruhů v přední části také dva postranní popruhy vycházející ze zádového systému a středový červený popruh pro přitažení víka a kompresi obsahu hlavní komory. Je to jednoduché a velmi účinné řešení uzavírání batohu s možností snadné změny velikosti objemu např. v závislosti na sundávání a opětovném oblékání oblečení s jeho přemisťováním do batohu a ven z něho.

Komory jsou od sebe odděleny přepážkou uzavíratelnou zipem, po jehož otevření drží přepážka pouze v zádové části a vznikne jediná velká komora.  Dále je v hlavní komoře velká kapsa přes většinu zádového prostoru nejenom pro Camelbag, ale i pro mapy a papíry formátu A4.

Pohodlné nošení a odnímatelná ledvinka

Zádový ABS systém (Adjustable Back System) je nastavitelný ve vertikálním rozsahu přibližně 11 centimetrů pomocí pět centimetrů širokého popruhu. Samotné polstrování zad je síťované a přiměřeně tlusté – větrání je zajištěno šikmými kanálky mimo osu zad.  Zajímavě je řešena vnitřní část zádového systému, která se skládá ze dvou svislých a jedné příčné výztuhy. Svislé výztuhy jsou opatřeny oky pro snadné vytažení a manipulaci, což je může předurčit pro možné vytvoření provizorní dlahy při úrazu.

Zádový systém ABS.Zádový systém ABS.

Ramenní popruhy jsou také dobře polstrované včetně dnes již standardního řešení vertikálního posuvu hrudního popruhu. Bederák nemá žádné dodatečné materiálové popruhy ani kapsy, neboť samotný Activent 55 jich nabízí dostatečné množství na vše potřebné.

Zádový systém je možné nastavit na různou výšku postavy.Zádový systém je možné nastavit na různou výšku postavy.

Polstrované ramenní popruhy.Polstrované ramenní popruhy.

Poutka na vršku batohu slouží k uchycení dalšího nákladu.Poutka na vršku batohu slouží k uchycení dalšího nákladu.

Víko batohu je navrženo pro dvě možná použití – klasické víko nebo rychle oddělitelná ledvinka, k níž se přidělá bederák ze samotného batohu. Víko samotné má obvyklou velkou vnější a vnitřní kapsu. K tomu je ze strany zad ještě malý zip, za nímž je ukrytá další velká celovíková kapsa, v níž je kromě pláštěnky ještě spousta volného místa. Horní strana víka je vylepšena o čtyři malá oka pro provlečení lanka k přichycení věcí na vrchu batohu. Integrovaná pláštěnka ve víku batohu je snadno dostupná a v případě deště nebo sněžení je její nasazení otázkou pár vteřin.

Netradičně řešené popruhy

Netradičně řešené je dolní uchycení hlavních popruhů k uzavírání batohu, které jsou fixovány místo v čele batohu na jeho bocích. Navíc jsou ještě částečně překryté bočními síťovanými kapsami, takže se k jejich koncům dá dostat pouze zašmátráním v těchto kapsách. Toto řešení je vhodně použitelné v případě, že se oddělá svrchlík a fixační popruhy s přezkami se snadno skryjí právě v bočních síťovaných kapsách.

V dolní části batohu je pro odlehčení pouze jeden středový popruh mimo dvou mimoosových jako stahovací pojistka pro spacákovou komoru, což se opět jeví u této velikosti batohu jako naprosto dostačující.

Popruhy umožňují kompresi obsahu nebo uchycení karimatky, sněžnic a dalšího nákladu.Popruhy umožňují kompresi obsahu nebo uchycení karimatky, sněžnic a dalšího nákladu.

Klasická dvě dolní oka na cepíny a jiný materiál mají pevnou délku a jsou důkladně prošitá přes šev a dno spacákové komory. Pro upevnění karimatky, stanu nebo případně snowboardu má Activent 55 na své čelní straně sadu dvou příčných popruhů, jejichž délka dovoluje odhadem i upevnění dvou karimatek typu Evazote najednou.

Co překvapí na první pohled každého je, že všechny úzké popruhy jsou zakončeny „smyčkami“ se suchými zipy pro možné libovolné nastavení délky popruhu. Vypadá to funkčně, ale na první pohled trochu zvláštně. Prakticky toto zkracování při podzimním zkoušení fungovalo výborně, otázkou je, zda v zimě nebudou mít úzké „zkracovačky“ se suchým zipem problém se sněhem.

Pro koho je batoh určen?

Batoh je určen pro muže i ženy od věku starších školních dětí, pokud se chtějí po horách pohybovat ať už se stanem nebo jen se spacákem mezi chatami. Zádový systém je nastavitelný v širokém rozsahu, takže vyhoví většině standardních délek zad. Různé popruhy, úchyty a kapsy umožňují efektivně významně zvětšit objem a hmotnost nesených věcí i pro delší přechody.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: