HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Všestranná zateplovačka – test bundy Sir Joseph Koteka II

Všestranná zateplovačka – test bundy Sir Joseph Koteka II

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Sir Joseph Koteka II
Druh sportu lezení, outdoor
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví dámské, pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Softex Micro
Materiál 2 Izolace: Husí peří
Hmotnost 370 g
Náplň neurčeno
Plnivost peří 800 cuin
Barevné varianty černá, modrá
Velikostní varianty pánská S-XXL, dámská S-XL
Teplotní limit až do -15 °C
Infocena 6035 Kč Kč
Dodává Sir Joseph
Více info na www.SirJoseph.cz

Zaujalo mě

  • Poměr hmotnosti a izolačních vlastností
  • Vysoká sbalitelnost
  • Jednoduchost a funkčnost

Shrnutí recenze

Po loňské recenzi přinášíme dlouhodobé poznatky z testování bundy Koteka. Péřovku jsem měl možnost testovat v teplotách 0 až -20 °C při pobytu v Norsku. Nejde o nekompromisní drtič mrazu, ale její síla je naopak ve všestrannosti a využitelnosti v širokém rozmezí počasí a vnějších podmínek.

PODROBNÝ POPIS

Inovovaná druhá evoluční verze péřovky Koteka od „Rakoncaj family“ představuje nejlehčí bundu s kapucí v bohaté modelové řadě Sir Joseph. Oproti své první verzi Koteka výrazně odlehčila. Její celková hmotnost nyní činí 370 gramů (490 g u první verze), což je bezesporu zajímavé číslo.

Testování bundy proběhlo v Norsku.Testování bundy proběhlo v Norsku.

Použitá lehká tkanina Softex Micro (pouze 28 g/m2) se nemění, stejně jako kvalita izolační náplně v podobě prachového peří o plnivosti 800 cuin. Peří však nové Koteka obsahuje jen 150 gramů (oproti 220 g), což koresponduje s patrnou snahou o další odlehčení.

Jednoduchá, funkční konstrukce

Rukávy jsou nyní zakončeny jednoduše do pružného lemu, zipy vnějších kapes se obejdou bez krycí légy. Koteka II přišla o podložení vnitřní strany límce mikrofleecem i vnitřní manžetu v zakončení rukávů. Všechna tato zjednodušení bundě podle mě jednoznačně prospěla. Výrobce udává teplotní určení bundy do -15 °C (oproti -25 °C u verze I).

V Turnově použili u nové verze optimalizovanou „X“ konstrukci komor, jež brání pohybu peří mezi komorami, i zdvojený střih loktů. Zcela nová je kompaktní kapuce s pružným předním lemem a regulací obvodu. Díky konstrukci z úzkých příčných a podélných komor kapuce na hlavě výborně sedí i bez regulace průzoru. Límec ze tří podélných „buřtů“ dobře obepíná krk ať s nasazenou, tak i nenasazenou kapucí. Zadní díl bundy je prodloužený a spodní lem lze stahovat pomocí jednoručně ovládaných samosvorek.

Kapuce výborně padne.Kapuce výborně padne.

Rukávy s gumovým zakončením.Rukávy s gumovým zakončením.

Obousměrný hlavní zip.Obousměrný hlavní zip.

Všechny zipy jsou značky YKK, ten hlavní je obousměrný. Levá vnější kapsa může po otočení naruby posloužit jako obal na celou bundu. Vnitřní kapsa pak ukrývá samostatný kompresní obal, do kterého lze Koteku namačkat pro transport třeba v batohu. Osobně mně bylo trochu líto bundu pěchovat do tak malého objemu, ale minimálně tento obal dává představu o skladnosti bundy. V nabídce je pánská i dámská verze.

Ideální zateplovačka pro různé aktivity

Péřovku jsem měl možnost testovat za běžných zimních podmínek v českých horách, tak při zimní výpravě na back country lyžích v Norsku, kdy se teploty pohybovaly od nuly až hluboko pod minus 20 stupňů. Nejde o nekompromisní drtič mrazu, kdy vám bude stačit obléknout přes jedno tričko a budete i v mrazech kolem zmíněných minus 20 stupňů úplně v pohodě. Síla Koteky je naopak v její všestrannosti a využitelnosti v širokém rozmezí počasí a vnějších podmínek.

Sir Joseph Koteka IISir Joseph Koteka II

Díky svému přiléhavému střihu i nevelkým rozměrům lze dobře zařadit jako další vrstva oblečení a podle potřeby přidávat další vrstvy pod ní, ale i na ní. Při teplotách do minus 5 stupňů jsem ji nosil při vším komfortu skutečně jen přes jedno spodní triko. Zároveň potvrdila Koteka výbornou schopnost termoregulace kvalitního peří, kterou doplnil i prodyšný materiál. Ani pokud byla teplota vyšší nebo při zvýšené pohybové aktivitě jsem neměl pocit, že bych se začal příliš rychle zahřívat a dostavilo se nežádoucí pocení dříve, než bych tomu mohl předejít. Při nižších teplotách stačilo jen přidat jednu vrstvu pod bundu, naopak při sněžení nebo dešti se sněhem nečiní sebemenší problém obléci přes Koteku vnější nepropro bundu.

Dojmy testera

Neocenitelnou součástí výbavy pro mě byla Koteka právě při výpravě do Norska. Oblékal jsem ji vždy po ukončení denního pochodu při práci v tábořišti nebo i při zastávkách během dne, kdy jsem ji vyměnil za softshelovou bundu, kterou jsem nosil při pochodu na lyžích se zapřaženou pulkou. Koteka ideálně vyrovnala teplotní komfort, když jsem nebyl v pohybu a přitom jsem nevnímal žádné pohybové omezení. Také díky nízké hmotnosti jako by ji člověk na sobě ani nevnímal. Stejně dobře poslouží při pauze během skialpové túry nebo třeba na štandu při alpském lezení. Zkrátka při všech dalších příležitostech, kdy potřebujeme spolehlivou záložní izolační vrstvu, spíše pro krátkodobé použití. Velmi dobře jsem ji využil i při postávání na zasněženém svahu při podvečerním sáňkování s dětmi.

Při zimním kempování je bunda pro zahřátí ideální.Při zimním kempování je bunda pro zahřátí ideální.

Zpočátku jsem měl obavy o mechanickou odolnost materiálu Softex Micro, jež působí vůči ostřejším předmětům zranitelně. Nicméně při kontaktu s různými částmi výzbroje, ale i při nocování v jednoduchých skandinávských srubech a chatách z nehoblovaných fošen či kulatiny nedoznala Koteka žádné úhony. Stejně tak ani při řezání a štípání dřeva.

K jednoduchému střihu bundy ani k žádnému technickému detailu nemohu najít žádnou kritickou připomínku. Naprosto mi vyhovovalo jednoduché zakončení rukávů do gumy, mírně prodloužený zadní díl a vyzdvihl bych skutečně výborně provedenou kapuci. Za hlavní devizy této péřové bundy považuji minimální hmotnost a až překvapivou skladnost resp. sbalitelnost v poměru vůči termoizolačním vlastnostem, které nabízí.

Kdo hledá extrémně lehkou termoizolační vrstvu jednoduchého, ale do detailů promyšleného střihu, jež umožňuje volnost pohybu při všech možných aktivitách, a u které se doma vůbec nemusíte rozmýšlet, jestli ji kvůli hmotnosti či velikosti do batohu přihodíte či ne, ten by měl v modelu Koteka II nalézt přesně to, co potřebuje.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: