Vše pro vaření ve dvou – recenze GSI Pinnacle dualist Complete

Vše pro vaření ve dvou – recenze GSI Pinnacle dualist Complete

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GSI Pinnacle dualist Complete
Druh potřeb pro vaření (Vaření) 1130 neurčeno
Druh vaření 1133 neurčeno
Výška po sbalení 150
Šířka po sbalení 163
Hloubka po sbalení 150
Palivo PB
Výkon 2,99 kW / 10200 BTU - 2,57 kW / 8768 BTU
Výbava 1 vařič
Výbava 2 hrnec
Výbava 3 2x miska, 2x hrnek, 2x příbor
Výbava 4 větrolam
Infocena 1990 Kč
Dodává Total outdoor
Více info na www.gsioutdoors.cz

Zaujalo mě

  • lehký skládací větrolam
  • vše potřebné v jednom
  • skladnost celé sady

PODROBNÝ POPIS

Sady lehkého nádobí i malé vařiče se nabízí nejen u GSI už delší dobu, ale konečně je v této sadě vše, co pro úspěšné vaření v přírodě potřebujeme. V jednom nepromokavém obale tak najdeme hrnec s nepřilnavou a zvlášť odolnou teflonovou vrstvou (Radiance) o objemu 1,8 litrů, s izolovaným skládacím držadlem a s BPA free plastovou pokličkou s otvory na páru a slévání vody, k tomu je sada čtyř jídelních misek 500 ml z polypropylenu (Infinity clear), dvě z toho jsou s izolační neoprenovou vrstvou a picí pokličkou a dvě určené na jídlo, s přiloženými dvěma skládacími vidličko-lžičkami (foons).

Vše včetně střední PB (220 g) kartuše (není součást prodejního balení) se dá snadno složit do obalu, a máte tak kompletní systém pro vaření kdekoliv v přírodě.

GSI Pinnacle Dualist nádobí.GSI Pinnacle Dualist nádobí.

Sestavený GSI Pinnacle Dualist vařič s nádobím.Sestavený GSI Pinnacle Dualist vařič s nádobím.

GSI Pinnacle Dualist hrnec s pokličkou.GSI Pinnacle Dualist hrnec s pokličkou.

Co bude dneska k večeři?

Zde je nutné se zamyslet, jaké a jak složité jídlo se chystáme připravovat. Máme jen jednu nádobu, byť dostatečně objemnou, takže těstoviny, rýži, brambory, vejce, a snad i vydatnou polévku si ze surovin snadno pro dva uvaříme. Rovněž můžeme horkou vodou zalévat různé instantní polévky, pro tento účel připravená hotová jídla či „br“ kaši s něčím, a sterilizovat si vodu na pití, čaje, rozpouštět sníh apod. Skládací vidličkolžíce jsou bohužel dost malé, a i když se má jist po malých soustech, přemýšlím čím je nahradit.

Uvařená porce těstovin.Uvařená porce těstovin.

Ochucená porce těstovin.Ochucená porce těstovin.

Příprava na vaření těstovin.Příprava na vaření těstovin.

Za jak dlouho ta večeře bude?

Vařič této soupravy je poměrně výkonný (8768 BTU/hod) se spotřebou paliva na plný výkon 187 g/h. Ale je i snadno regulovatelný, a vařit tak lze i na mírném ohni. Co je na něm výjimečného, je jeho možnost složení do opravdu malých rozměrů. Ramena se poskládají jako křídla a pootočením se přitisknou k tělu, stejně tak se i regulační držák přetočí, hořák sklopí a celek vloží do ochranného sáčku. Jen je nutné se složením počkat, než celý řádně vychladne! (až 10´)

Uvádí se v návodu hodnoty varu 1 litru vody za 4 min 2 sec při spotřebě paliva 12,3 g a dále při větru 9 km/h je už čas 6 min 12 sec. Vím, chybí tam základní teplotní údaje, takže to berme jen orientačně ale i domácí měření je také dost nevěrohodné. Podle vlastní zkušenosti v teplém dni, je ale údaj výrobce dost věrohodný. Výrobce vařiče také nedoporučuje používat jiné nádobí větších rozměrů než je šířka dna 24 cm a výška 15 cm hlavně s bezpečnostních důvodů. Stabilitu vařiče si lze ale zlepšit zakoupenou nasazovací trojnožkou na kartuši zespoda, rovný terén ale vždy doporučuji najít.

GSI Pinnacle Dualist slévání vody.GSI Pinnacle Dualist slévání vody.

Slévání horké vody z těstovin.Slévání horké vody z těstovin.

GSI Pinnacle Dualist rozložený vařič na kartuši.GSI Pinnacle Dualist rozložený vařič na kartuši.

Větrolam

Důležitý v této sadě je nejen vařič, ale také lehký skládací větrolam, který je v přírodě téměř vždy nutný, pro úsporné vaření. Skládá se ze dvou částí, které je potřeba s obalu vyjmout a opatrně složit, jedná se jen o slabý Al plech. Doporučuji jej složit a na ramena vařiče nasazovat složený, je to snazší. Je však také poměrně lehce nasazen na zoubky ramen vařiče už připojeného na PB kartuši a nesmíme si ho nádobou, nebo manipulací při zapalování shodit, což je docela snadné a díky plamenu vařiče pak i hůř napravitelné.

Zapálení dělám při vaření na zemi shora, i když to lze i zespodu, ale lépe když je vařič někde výš, je to taky snadné, ale bez hrnce, ten už připravený pokládám až na hořící vařič. Poklička výrazně zkrátí dobu do varu a var poznáme, když dírkami po straně začne výrazně unikat pára, bubliny a oheň proto dostatečně zmírníme.

GSI Pinnacle Dualist s větrolamem  na vařiči.GSI Pinnacle Dualist s větrolamem na vařiči.

GSI Pinnacle Dualist s větrolamem nasazeným na vařiči.GSI Pinnacle Dualist s větrolamem nasazeným na vařiči.

Větrolam na vařiči s hrncem.Větrolam na vařiči s hrncem.

Palivo

Standardní PB kartuše 220-230g (není součástí prodejního setu) jde nahradit kteroukoliv jinou s tímto závitem normy EN470, pro zimní, letní nebo celoroční vaření, ale pouze tato velikost se vejde do soupravy. Podle složení PB směsi a okolní teploty a obsahu v nádobě se také řídí doba, kdy dojde k varu, či dostatečnému ohřátí. Hrnec nemá tepelný výměník a tak zvlášť v zimě musíme počítat s větší spotřebou paliva a delší dobou. Ale teplé jídlo a pití je hlavně v zimě velmi důležité pro zdraví a celkovou pohodu, takže myslím, že tato souprava dokáže po celý rok vařit k naší spokojenosti.

GSI Pinnacle Dualist rozložený větrolam.GSI Pinnacle Dualist rozložený větrolam.

GSI Pinnacle Dualist složený vařič.GSI Pinnacle Dualist složený vařič.

GSI Pinnacle Dualist složené nádobí bez pokliček.GSI Pinnacle Dualist složené nádobí bez pokliček.

Další postřehy uživatele

Mytí nádobí mimo kemp, je v přírodě často problém, ale velká nádoba se díky teflonovému potahu myje docela snadno, stejně jako misky s polypropylenu, jen lze doporučit mít sebou měkkou houbičku s trochu saponátu, na případnou mastnotu. Návod doporučuje použít na mytí nádobí nepropustný obal od soupravy, řekl bych, že závisí na dostupnosti čisté vody, a zatím se tomu snažím vyhnout. Nádobí utřu, ale obal mokrý od vody s nádobí zůstane a může pak namočit věci v batohu.

Všechno nádobí se dá snadno, zpočátku raději podle návodu, včetně PB kartuše (pouze 230 g) a vařiče zpět složit do obalu a máte tak připraven kompletní systém pro další vaření kdekoliv v přírodě, chatě, srubu, kempu apod. při dodržování bezpečnostních předpisů, samozřejmě
Celková váha kompletu s novou kartuší je 1116 g.

TIP: Aby souprava byla opravdu zcela kompletní, doporučuji přidat i nepromokavé zápalky, nebo škrtadlo, jako jsem si i já doplnil.

Vaříč postupně získá zakalenou barvu.Vařič postupně získá zakalenou barvu.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Pavel Krupka
Pavel Krupka je stálý spolupracovník Světa outdooru, zajímá se především o vybavení z oblasti techniky, vaření, orientace, backcountry a zimního vybavení. Je také členem testovacího týmu.

Další informace

GSI

Firma GSI Outdoors byla založena roku 1985, kdy v podobném duchu jako kdysi lovce hnala touha po dobrodružství, vyrazila skupinka sourozenců dolů podél západního pobřeží do San Diega. Začínali s několika kousky smaltovaného nádobí povrchní znalostí táborového vybavení.
www.gsioutdoors.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: