HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Vařič, který nemluví do větru – recenze Coleman FyreStorm

Vařič, který nemluví do větru – recenze Coleman FyreStorm

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FyreStorm
Druh potřeb pro vaření (Vaření) 1130 neurčeno
Druh vaření 1133 neurčeno
Výška po sbalení 14
Šířka po sbalení 10
Hloubka po sbalení 6
Palivo plyn
Výkon 3500 W
Doba ohřevu Uvedení 1 l vody do varu: 2 min (v bezvětří)
Výbava 1 kartuš C Extreme 300
Výbava 2 obal
Infocena 1999 Kč
Dodává Camping Gaz

Zaujalo mě

  • dobrá ochrana plamene proti větru
  • robustní a jednoduchá konstrukce
  • kvalitní transportní balení

PODROBNÝ POPIS

Transport a uložení

Nejvyšší model klasického plynového vařiče, tedy takového, jež se šroubuje přímo na plynovou kartuši, od značky Coleman mě zaujal už svým transportním balením. Složený vařič se jednoduše zasune do kousku plastové trubky, jejíž vnitřní rozměry přesně odpovídají složenému vařiči. Vše doplňuje jednoduchý obal s tenké tkaniny. Nebude se bát, že vařič třeba něco umaže a zároveň ho beze strachu můžeme hodit do batohu nebo mezi jinou výbavu a bude solidně chráněn proti mechanickému poškození. Jednoduché a praktické. Ne že by se bylo potřeba něčeho takového obávat. Celková kvalita, solidnost zpracování a robustnost konstrukce vařiče byla hned druhá věc, kterou jsem zaznamenal.

Hmotnost

S hmotností 134 gramů rozhodně nepatří FyreStorm mezi nejlehčí plyňáky, ale to zřejmě ani nebylo cílem tohoto vařiče. Mírně vyšší hmotnost (dobře známý český VAR2 váží 110 g) vyváží výkon, nosnost a vestavěné závětří. Ale k tomu se dostanu postupně.

Vařič Coleman FYRESTORM.Vařič Coleman FYRESTORM.

Detail hořáku vařiče Coleman FYRESTORM.Detail hořáku vařiče Coleman FYRESTORM.

Vařič Coleman v transportním obalu a kartuše.JPGVařič Coleman v transportním obalu a kartuše.

Unikátní vyklápění podpěr

Další zajímavostí tohoto vařiče je systém vyklápění podpěr nádoby. Všechny tři podpěry vyklopíme současně jednoduchým vysunutím červeného kroužku se zdrsněným povrchem. Ten se pak lehce pootočí a podpěry se tak zaaretují. Je to velmi rychlé a pohotové, a také se tím vyhneme zamazání od opálených podpěr nebo naopak spálení prstů při skládání vařiče. Samotné podpěry působí bytelně a jejich rozpětí je širší než u subtilnějších vařičů podobné kategorie, takže snesou zatížení i většími hrnci (cca 2 až 3 litry).

Rozložení vařiče Coleman FYRESTORM krok za krokem.Rozložení vařiče Coleman FYRESTORM krok za krokem.

S Colemanem FyreStorm tak lze počítat i pro kuchtění ve větších skupinách, při výletech s rodinou apod. Většímu kuchtění nahrává i nadprůměrný výkon 3500 W. K tomu se přidává patentovaná technologie hořáku s integrovaným závětřím, kterému u Colemanů říkají WindBlock. Jednak má vlastní hořák tvar mističky, tedy obráceně než u většiny ostatních vařičů, a zároveň je zespodu i ze stran chráněn vestavěným závětřím z děrovaného plechu.

Vařič Coleman FYRESTORM v transportním obalu.Vařič Coleman FYRESTORM v transportním obalu.

Vařič Coleman FYRESTORM s rozloženými podpěrami.Vařič Coleman FYRESTORM s rozloženými podpěrami.

Složený vařič Coleman FYRESTORM.Složený vařič Coleman FYRESTORM.

Verdikt testera

Po praktickém vyzkoušení musím potvrdit, že FyreStorm je opravdu rychlý. Těžko posoudit, jakou měrou tomu přispívá nadprůměrný výkon nebo integrované závětří, ale jako celek jde skutečně o velmi výkonný vařič, jehož celkové rozměry jsou stále velmi kompaktní a hmotnost přiměřená.

Velkou výhodou integrovaného závětří je to, že nemusíme úzkostlivě hledat místo za větrem, aby se nám podařilo uvařit, ani není třeba na podpěry složitě nasazovat dodatečné závětří nebo instalovat kolem vařič závětří skládací. Do určité síly větru se o povětří prostě nemusíme starat. Pokud bych měl tento vařič zhodnotit několika málo slovy, tak by to byla jednoduchost použití a kvalitní a robustní zpracování.

Detail hořáku závětří Coleman FYRESTORM.Detail hořáku závětří Coleman FYRESTORM.

Neprováděl jsem žádné přesné měření, ale troufám si tvrdit, že údajům výrobce o uvedení jednoho litru vody do varu za 2 minuty za bezvětří a za necelých šest minut při síle větru 3 m/s lze věřit. Přitom ani na plný výkon není vařič nijak extrémně hlučný. Regulace plamene je plynulá a okamžitá. Jako palivo doporučuje výrobce vlastní nejnovější kartuše C 300 Xtreme, ale FyreStorm by měl fungovat s většinou plynových kartuší se standardním závitem. Vzájemnou kompatibilitu je ale lepší vždy ověřit.

O autorovi

Jakub Havel
Dlouholetý novinář, publicista a PR konzultant. Mj. jeden z prvních autorů Malého průvodce světem outdooru, zakladatel Outdoor magazínu, redaktor Dobrodruha, autor knihy Island – soulad protikladů atd. Původně kanoista, běžec na lyžích a jezdec endura, později závodník na horském kole, horolezec a mnohonásobný účastník závodů Adventure race. Nejraději vymýšlí a realizuje netradiční výpravy spojující více disciplín.

Další informace

COLEMAN

Značka Coleman využívá vysoce kvalitních materiálů, znalosti v oboru a snahu o inovaci tak, aby mohla nabídnout praktické, odolné a výkonné produkty, ať už je potřebujete v kempu či v divočině. Proto se nemusíte bát říci si „POJĎME VEN S COLEMANEM, SPECIALISTOU NA VYBAVENÍ DO PŘÍRODY“.
www.coleman.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: