Útokem vpřed, nahoru i dolů – recenze batohu Pinguin ATTACK 45

Útokem vpřed, nahoru i dolů – recenze batohu Pinguin ATTACK 45

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Attack 45
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu lezecký, treking
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 HICOR 3.0 RS
Materiál 2 HICOR 6.0
Objem batohu 45 l
Hmotnost 1750 g
Počet komor 2
Počet vnitřních kapes 1
Barevné varianty zelená/modrá, oranžová/modrá, černá/modrá
Výška 74
Šířka 30
Hloubka 25
Kapsa na hydrovak ano
Odnímatelný bederák ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Výbava 1 Odnímatelné víko batohu
Infocena 2490 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz

Zaujalo mě

  • velká integrovaná pláštěnka
  • velké odnímatelné víko
  • variabilita batohu

Shrnutí recenze

Attack 45 je dvoukomorový batoh s velkým odnímatelným víkem a bederním pásem s kapsou na pravé straně. Určen je k rychlým výpadům do přírody, ale zejména do hor. Díky svému objemu pojme opravdu hodně vybavení. Víko je odnímatelné. Stejně jako bederní pás. Na batohu je dostatečný počet popruhů pro uchycení outdoorového vybavení.

Hlavní část recenze

Přezky a popruhy

Tento batoh je určen jako lezecký a tomu odpovídá i počet přezek a popruhů. Pomocí popruhů můžete na batoh zafixovat spousty vybavení, jako jsou lyže, cepíny, karimatka, mačky, helma, hole apod. Fixace cepínu je jednoduchá. Stačí vložit cepín do velkého oka a hlavici zajistit pomocí popruhu se sponou. Topůrko pak jednoduše suchým zipem, které je výškově stavitelné na popruhovém žebříčku se 4 stupni. Dále můžete zafixovat i lano pod víko batohu. Popruh je dostatečně dlouhý a zafixuje i větší respektive delší lano. Při fixaci lyží se nám osvědčilo dát je na batohu výš. Rozumějte vázáním po druhý kompresní popruh Tedy ne až k popruhu pro zasunutí lyží. To vše zvláště, když jsou lyže delší. Tímto způsobem uchycení docílíte toho, že do nich při pochodu nebudete kopat. Samozřejmě doporučujeme špičky lyží sepnout.

Přezky jsou dostatečně tuhé a umožňují stisknout i v rukavicích. Konce popruhů je možné zkracovat a nově zajistit pomocí krátké gumičky. Tím dosáhnete toho, že vám volné konce popruhů nikde nelétají. U starších modelů tomu bylo tak pomocí suchého zipu. Na čelní straně jsou navíc i dva čelní popruhy, pod které je možno vložit další vybavení jako jsou například mačky, karimatka, apod. Opět otestováno na velkou pěnovou YATE karimatku.

Popruhy neprojíždějí a drží na svém místě i při velkém zatížení.

Batoh připraven na ledy.Batoh připraven na ledy.

Detailní pohled na uchycení cepínů.Detailní pohled na uchycení cepínů.

Kromě lana a cepínu jsem na batoh pomocí dvojice čelních popruhů zafixovali i helmu.Kromě lana a cepínu jsem na batoh pomocí dvojice čelních popruhů zafixovali i helmu.

Komory a vstupy do batohu

Boční vstup do batohu na pravé straně umožňuje vytáhnout z horní komory batohu drobnější věci jako je například termoska, pití, rukavice, svrchní bunda apod. Doporučujeme při balení batohu na tuto možnost myslet. Spodní komora je možno spojit s horní a vytvořit tak jednoduchý „kletrák“. V případě, že preferujete oddělené komory, učiníte tak jednoduše pomocí zatažení přepážky pomocí tkanice se samosvorkou. Vstup do spodní komory je pomocí zipu s dvěma YKK jezdci. Pojistit se celý vstup ještě dá popruhem se sponou. Horní komora je zajištěna pomocí dvojice tkanic se samosvorkami. Vytvoříte tak klasický komín. Ten je možno celý ještě zajistit popruhem.

Boční vstup do batohu.Boční vstup do batohu.

Spodní komora při rozepnutém batohu.Spodní komora při rozepnutém batohu.

Vstup do spodní komory je zajištěn YKK zipem s dvěma jezdci a pojištěn popruhem se sponou.Vstup do spodní komory je zajištěn YKK zipem s dvěma jezdci a pojištěn popruhem se sponou.

Víceúčelové víko

Víko batohu je odnímatelné. Vytvořit z něj můžete i realitně velikou ledvinu. Okolo pasu použijte pro její vytvoření bederní pás. Ve víku batohu naleznete i malinko netradičně umístěnou pláštěnku. Pláštěnku můžete vyjmout a na túru vůbec nebrat. Taktéž ji můžete odděleně sušit. Pláštěnka je tak veliká, že se pod ní při přetažení přes batoh vejde i velká pěnová karimatka. Umístěna podélně na čelní straně batohu. Na víku naleznete ještě dva páry plastových plochých průchodek, kterými je možno provléct další popruhy, které však nejsou součástí batohu. Ve víku jsou tedy celkově tři kapsy. Jedna velká – centrální s jedním jezdcem YKK. Další menší na pláštěnku, kterou lze vyjmout. A třetí – menší je z vnitřní strany víka batohu.

Jak správně sestavit z víka a bederáku ledvinku najdete nejlépe ve video návodu na stránkách výrobce.

Pláštěnka je zajištena olivkou a poutkem.Pláštěnka je zajištena olivkou a poutkem.

Lano o délce 60 m zajištěné extra popruhem pod víkem batohu.Lano o délce 60 m zajištěné extra popruhem pod víkem batohu.

Pod tímto zipem ve víku batohu se skrývá velká pláštěnka, která se dá vyjmout.Pod tímto zipem ve víku batohu se skrývá velká pláštěnka, která se dá vyjmout.

Záda a bederák

Zádový systém je odvětrávaný pomocí polstrovaných ostrůvků, mezi kterými je volný ventilační prostor. Ramenní popruhy jsou u lezeckého batohu toho typu překvapivě měkké. Výškové stavitelný hrudní popruh i s dvojitou gumičkou jako tlumením je samozřejmostí. Bederák s kapsou na pravé straně je odnímatelný. Kapsa na zip je spíše určena pro drobné věci. Velký moderní telefon do něj nedáte. Nebo vložíte, avšak po zatažení bederáku okolo pasu jde telefon ztěžka vytáhnout. Doporučujeme předem vyzkoušet.

Bederák se dotahuje pomocí širokého popruhu směrem od sebe. Toto dotahování je jednoduché a přirozené. Batoh je kompatibilní s hydro-vakem a v horní komoře je na něj vytvořena extra kapsa. Hadička pak vychází mezi ramenními popruhy. Konec hadičky s náustkem lze na pravém (tedy na pravou ruku) ramenním popruhu zajistit plochou gumičkou. Na levém je místo ní nášivka s logem PINGUIN.

Délka zad při mé výšce 174 cm je odpovídajicí a bederák sedí na správném místě.

Zádový systém s polstrováním ve formě ostrůvků.Zádový systém s polstrováním ve formě ostrůvků.

Tohle všechno se dá naložit a zafixovat na batoh Attach 45.Tohle všechno se dá naložit a zafixovat na batoh Attach 45.

Pomocí gumičky lze zajistit založený volný popruh.Pomocí gumičky lze zajistit založený volný popruh.

Verdikt testera

Jedná se o větší horolezecký batoh o objemu 45 litrů, který díky veliké variabilitě popruhů a uchycení vás může doprovodit do divočiny. Hmotnost můžete ještě snížit odejmutím bederáku, víka a případně i zádového systému. S pláštěnkou, která je součástí batohu přečkáte i dávku deště nebo sněžení tak, že vám věci v něm zůstanou v suchu.

FIxace turistického cepínu a trekové hole.FIxace turistického cepínu a trekové hole.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Pinguin

Firma Pinguin patří mezi nejstarší české výrobce outdoorového a campingového vybavení, její historie sahá do roku 1989, kdy se na českém trhu objevují první výrobky s touto značkou. Dnes tato značka nabízí batohy, stany, spací pytle a nádobí na pobyt v přírodě, divočině a na horách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: